Fotó: Haáz Vince
Akár meg is kétszereződhet a platina, arany vagy ezüst ékszerek ára, miután egy múlt héten elfogadott sürgősségi kormányrendelet arra kényszeríti a romániai ékszerészeket, hogy az értékesített darabokat lássák el a román állam bélyegével.
2018. március 07., 12:592018. március 07., 12:59
Ugyan a jogszabály célja a hamisítványok kiküszöbölése, az ékszereket értekesítő kereskedők arra hívják fel a figyelmet, hogy az intézkedés kemény drágulási hullámba torkollhat. Jelen pillanatban a nemesfémekből készült ékszerekre két bélyeg kerül: az egyik jelzi, hogy miből készült, a másik pedig a gyártó garanciája.
A jogszabály arra nem tér ki, hogyan fog kinézni a jelzés, a romániai ékszerészek szövetsége azonban azt mondja, egy bölényfej lehet.
„Leállhat a nemesfémek piaca, és hatalmas válság alakulhat ki. Július elsejétől valószínűleg minden eladásra kínált ékszert hirtelen vissza kell vonni a piacról” – kongatta meg a vészharangot a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva Adriana Iliaş, az ékszerészek szövetségének elnöke. Mint rámutatott,
Ez az összeg a hírcsatorna információi szerint 0,79 bani és 11 lej között váltakozik a termék függvényében, ez pedig vissza fog köszönni az ékszerek árában is. Mint egy ékszerekkel kereskedő vállalkozó rámutatott, a megnövekedett költségeket gyakorlatilag a vevő fogja állni, így pedig egy-egy ékszer kétszer, akár háromszor is többe kerülhet az év második felében, mint most.
Romániában jelen pillanatban mintegy 3500 cég forgalmaz ékszereket, számuk 2015-höz képest a felére csökkent.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!