Fotó: Haáz Vince
Akár meg is kétszereződhet a platina, arany vagy ezüst ékszerek ára, miután egy múlt héten elfogadott sürgősségi kormányrendelet arra kényszeríti a romániai ékszerészeket, hogy az értékesített darabokat lássák el a román állam bélyegével.
2018. március 07., 12:592018. március 07., 12:59
Ugyan a jogszabály célja a hamisítványok kiküszöbölése, az ékszereket értekesítő kereskedők arra hívják fel a figyelmet, hogy az intézkedés kemény drágulási hullámba torkollhat. Jelen pillanatban a nemesfémekből készült ékszerekre két bélyeg kerül: az egyik jelzi, hogy miből készült, a másik pedig a gyártó garanciája.
A jogszabály arra nem tér ki, hogyan fog kinézni a jelzés, a romániai ékszerészek szövetsége azonban azt mondja, egy bölényfej lehet.
„Leállhat a nemesfémek piaca, és hatalmas válság alakulhat ki. Július elsejétől valószínűleg minden eladásra kínált ékszert hirtelen vissza kell vonni a piacról” – kongatta meg a vészharangot a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva Adriana Iliaş, az ékszerészek szövetségének elnöke. Mint rámutatott,
Ez az összeg a hírcsatorna információi szerint 0,79 bani és 11 lej között váltakozik a termék függvényében, ez pedig vissza fog köszönni az ékszerek árában is. Mint egy ékszerekkel kereskedő vállalkozó rámutatott, a megnövekedett költségeket gyakorlatilag a vevő fogja állni, így pedig egy-egy ékszer kétszer, akár háromszor is többe kerülhet az év második felében, mint most.
Romániában jelen pillanatban mintegy 3500 cég forgalmaz ékszereket, számuk 2015-höz képest a felére csökkent.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!