Fotó: Haáz Vince
Akár meg is kétszereződhet a platina, arany vagy ezüst ékszerek ára, miután egy múlt héten elfogadott sürgősségi kormányrendelet arra kényszeríti a romániai ékszerészeket, hogy az értékesített darabokat lássák el a román állam bélyegével.
2018. március 07., 12:592018. március 07., 12:59
Ugyan a jogszabály célja a hamisítványok kiküszöbölése, az ékszereket értekesítő kereskedők arra hívják fel a figyelmet, hogy az intézkedés kemény drágulási hullámba torkollhat. Jelen pillanatban a nemesfémekből készült ékszerekre két bélyeg kerül: az egyik jelzi, hogy miből készült, a másik pedig a gyártó garanciája.
A jogszabály arra nem tér ki, hogyan fog kinézni a jelzés, a romániai ékszerészek szövetsége azonban azt mondja, egy bölényfej lehet.
„Leállhat a nemesfémek piaca, és hatalmas válság alakulhat ki. Július elsejétől valószínűleg minden eladásra kínált ékszert hirtelen vissza kell vonni a piacról” – kongatta meg a vészharangot a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva Adriana Iliaş, az ékszerészek szövetségének elnöke. Mint rámutatott,
Ez az összeg a hírcsatorna információi szerint 0,79 bani és 11 lej között váltakozik a termék függvényében, ez pedig vissza fog köszönni az ékszerek árában is. Mint egy ékszerekkel kereskedő vállalkozó rámutatott, a megnövekedett költségeket gyakorlatilag a vevő fogja állni, így pedig egy-egy ékszer kétszer, akár háromszor is többe kerülhet az év második felében, mint most.
Romániában jelen pillanatban mintegy 3500 cég forgalmaz ékszereket, számuk 2015-höz képest a felére csökkent.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!