Fotó: Mihály Csaba
Az egységes bértörvény külön fejezetben foglalkozik a magas rangú tisztségviselők, a polgármesterek és az alpolgármesterek bérével, amelyet az átlagfizetés alapján számolnak majd ki – nyilatkozta szerdán Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi és társadalmi egyenlőségért felelős miniszter.
2017. március 08., 15:022017. március 08., 15:02
2017. március 08., 16:052017. március 08., 16:05
Vasilescu kifejtette, azért volt szükség arra, hogy a magas rangú tisztségviselők, a polgármesterek és az alpolgármesterek bérezését külön szabályozzák, mert a többi közalkalmazott fizetését az alapbér szerint számolják ki, ehhez adódnak hozzá a pótlékok. „A tisztségviselők, polgármesterek és alpolgármesterek béréhez viszont nem tevődik hozzá semmiféle pótlék, még a régiségpótlék sem, ezért emellett a változat mellett döntöttünk, hogy mindenkit méltányos alapon bérezzünk\" – mondta Olguţa Vasilescu a szerdai kormányülésen.
A munkaügyi tárca vezetője hozzátette: 2021-ig felszámolják a bérezési rendszer egyenlőtlenségeit, azt követően pedig valamennyi, az állami szektorban dolgozó alkalmazott fizetése egyenlően, az infláció mértékével növekszik majd. A miniszter elmondta, a törvény több alapelven is változtat, például nem bérezési osztályok, hanem tisztségek, fokozatok alapján történnek majd a besorolások. A miniszter megerősítette: 2018-tól nő az egészségügyi dolgozók fizetése. „Ők lesznek a teljes körű béremelés első kedvezményezettjei, a többi ágazat esetében fokozatosan nőnek a fizetések a következő négy évben\" – idézte a tárcavezetőt az Agepres hírügynökség.
A miniszter kifejtette: 2021-ig az állami alkalmazottak fizetése átlagosan 56 százalékkal növekedik, de úgy, hogy nem lépik túl a pénzügyminisztériummal közösen megszabott 32 milliárd lejes keretet. Hozzátette: ebbe a keretösszegbe különböző szinteken 5-30 százalékos prémiumalapot is beszámoltak, amelyet a szakszervezet beleegyezésével lehet odaítélni, és amelynek egy részét kötelező módon vakációs csekkekre kell fordítani. Vasilescu azt is elmondta, a szakszervezetek eddig nem kifogásolták a tervezetet, amelyet ez év július elsejéig szeretnének elfogadtatni a parlamenttel.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!