Ha egy megye bekerült a sertéspestissel fertőzött zónába, attól még nyugodtan el lehet fogyasztani a háztáji gazdaságban nevelt disznót
Fotó: 123RF
A sertéshús drágulása mellett a Romániában tomboló afrikai sertéspestis azt is eredményezheti, hogy megtiltják az ország számára a disznóhús exportját.
2019. október 25., 09:042019. október 25., 09:04
2019. október 25., 09:062019. október 25., 09:06
Megtilthatja az Európai Unió, hogy Románia sertéshúst exportáljon, illetve kiterjeszti az egész országra a sertéshússal való kereskedés tilalmát – a brüsszeli szakértői testület csütörtöki ülésén tárgyal a kérdésről. Az ok az egyre terjedő sertéspestis lehet. Brüsszeli értesülések szerint az Európai Bizottság aggasztónak tartja a Romániában kialakult helyzetet, ráadásul azt tapasztalják, hogy nem áll be javulás, hanem a helyzet fokozatosan romlik.
Ez a dokumentum azonban máig nem került a brüsszeli testület elé, így nagy a kockázata, hogy holnap „bevörösödik az egész ország”. (A sertéspestis terjedésének illusztrálására a térképeken vörös színnel jelölik azokat a vidékeket, ahol fertőzési gócpontok vannak, így szigorú korlátozást kell alkalmazni, kékkel pedig azokat, ahol nincs fertőzés. Ha megnézzük a legfrissebb térképet, Románia több mint kétharmada máris vörös, a Kárpát-kanyaron belül találunk egy nagyobb kék foltot, illetve délen Krassó-Szörény megye kék, és Erdélyben még két rózsaszín megye is van, ahol már szintén felütötte a fejét a fertőzés, csak nem vezették be a legszigorúbb korlátozásokat.)
Sorin Minea, az élelmiszeripari munkáltatókat tömörítő Romalimenta elnöke közölte, a szakma levélben fordult a mezőgazdasági miniszterhez, úgy látják ugyanis, hogy Petre Daea lehet az egyetlen, aki még hatással tud lenni az Európai Bizottságra, kérve, hogy halasszák egy későbbi időpontra a terv bemutatásának határidejét. Mint hangsúlyozta, a huszonnegyedik órában van Románia, és
A kialakult helyzetről Sikó-Barabási Sándort, a Kovászna Megyei Állategészségügyi is Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetőjét kérdeztük. Mint magyarázta, az ország 42 megyéjéből valóban még csak öt-hatban nem jelent meg az elmúlt két év alatt az afrikai sertéspestis. A többi megyét mind pirossal jelölik a térképen, ami azt jelenti, hogy a hármas zónába vannak besorolva, ezekből nem lehet külföldre és a nem fertőzött megyékbe vinni élő sertést, disznóhúst vagy feldolgozott hústerméket. Viszont
Sőt ha a külföldről behozott sertéshúst dolgozzák fel, és nem tesznek hozzá semmit hazai sertésből, akkor a terméket visszavihetik külföldre – részletezte a tudnivalókat Sikó-Barabási Sándor.
Meglátása szerint amúgy az európai uniós egyeztetések során annyi szigorítás történhet, hogy az egész ország „bevörösödik”, tehát hármas zónába sorolják azokat a megyéket is, ahol eddig még nem volt fertőzés. „Ez nagy változást nem eredményez, hiszen nehezen elképzelhető, hogy éppen az ország közepét elkerüli a fertőzés. Azt szoktuk mondani, kétféle megye van: amelyikben már megjelent a fertőzés, és amelyikben meg fog jelenni” – szögezte le Sikó-Barabási Sándor.
Fotó: Nature
Az élelmiszerbiztonsági szakember ugyanakkor kérdésünkre leszögezte, túlzásnak és felesleges riogatásnak tartja, hogy az afrikai sertéspestis-fertőzés elterjedése miatt az egekbe ugrik a sertéshús ára. Kiemelte: nem is lehet pontosan előrejelezni, hogyan alakulnak az árak, de annyi biztos, hogy
Sikó-Barabási beszélt egyúttal arról is, hogy Románia több térségében még mindig hagyománya van a disznótartásnak, így amiért egy megye bekerült a sertéspestissel fertőzött zónába, attól még nyugodtan le lehet vágni és el lehet fogyasztani a háztájon nevelt disznót. A főállatorvos ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy semmiképpen nem szabad elmulasztani a trichinavizsgálatot.
„Felröppentek olyan híresztelések, hogy az emberek nem merik elvinni trichinavizsgálatra a húst, mert a sertéspestis miatt elkobozhatják a disznót. Ez teljesen alaptalan. A disznót csak abban az esetben kobozzák el, ha trichinafertőzött, de akkor a gazdát kártalanítják. A sertéspestisnek és trichinának nincs köze egymáshoz, míg a pestis az emberre teljesen veszélytelen, a trichina súlyos megbetegedést okoz” – szögezte le a szakember.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!