Romániában márciustól folyamatosan emelkedik a sertéshús ára
Fotó: 123RF
Karácsonyig érezhetően emelkedhet a sertéshús ára, a marha és a csirke eközben olcsóbbá válhat a szakértők előrejelzései szerint.
2019. október 21., 19:182019. október 21., 19:18
Az afrikai sertéspestis alaposan felforgatta az elmúlt időszakban a sertéshús piacát: a vírus ugyanis agresszíven terjed Kínában, ami miatt a keleti ország leállította az exportját, és ezzel párhuzamosan erős importálásba kezdett a szükségletek fedezése érdekében. Mindez áremelkedéseket von maga után az európai piacon, ahol a tavalyhoz képest alig 0,3 százalékkal bővült a termelés – mutat rá rövidtávú prognózisában az Európai Bizottság. A szakértők kiemelik,
A brüsszeli adatok szerint már az idei év első négy hónapjában 37 százalékkal több élő vagy egész sertést és 60 százalékkal több sertéshúst exportált Európa Kínába – ez a keleti ország „nyelte el” a kivitel 43 százalékát. Eközben megkétszereződött a Vietnamba irányuló sertéshúsexport is.
– mutat rá elemzésében az Európai Bizottság Mezőgazdasági Főigazgatósága (DG Agri). A testület szakértői szerint a helyzetre az lehet megoldás, ha a fogyasztók más húsfajtákat – például csirkét – is vásárolnak.
A világpiaci történések természetesen nem kerülték el a romániai piacot sem, épp annyira kihatással vannak rá a trendek, mint más európai piacokra – az Economica.net gazdasági portál elemzése szerint nálunk március óta egyre nő a sertéshús ára a farmok kapuinál. Főként olyan körülmények között, hogy – mint ismeretes – itt is jelen van az afrikai sertéspestis.
Közben a csirke- és a marhahús ára alacsonyabb, mint tavaly ilyenkor, ezért az elemzők szerint a fogyasztók nagyobb eséllyel fogják ezeket a termékeket választani. Romániában például szeptemberben 3,3 százalékkal csökkent a csirkehús ára a 2018. kilencedik hónapjában regisztrált árszinthez képest, és 100 kilogramm jelenleg 152,2 euró körül alakul. Európai Uniós összevetésben ez a harmadik legkisebb Lengyelország (122,9 euró) és Litvánia után (147,6 euró).
A marhahús piacán is 2–7 százalékkal alacsonyabbak az árak eközben, mint 2018-ban. Romániában szeptember utolsó hetében 100 kilogrammért 291,3 eurót kértek, ami 4,5 százalékos csökkenést mutat az előző héthez képest. Tény azonban, hogy a marhahús ára még így is száz kilogrammonként csaknem 100 euróval magasabb, mint a sertéshúsé.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
szóljon hozzá!