Romániában márciustól folyamatosan emelkedik a sertéshús ára
Fotó: 123RF
Karácsonyig érezhetően emelkedhet a sertéshús ára, a marha és a csirke eközben olcsóbbá válhat a szakértők előrejelzései szerint.
2019. október 21., 19:182019. október 21., 19:18
Az afrikai sertéspestis alaposan felforgatta az elmúlt időszakban a sertéshús piacát: a vírus ugyanis agresszíven terjed Kínában, ami miatt a keleti ország leállította az exportját, és ezzel párhuzamosan erős importálásba kezdett a szükségletek fedezése érdekében. Mindez áremelkedéseket von maga után az európai piacon, ahol a tavalyhoz képest alig 0,3 százalékkal bővült a termelés – mutat rá rövidtávú prognózisában az Európai Bizottság. A szakértők kiemelik,
A brüsszeli adatok szerint már az idei év első négy hónapjában 37 százalékkal több élő vagy egész sertést és 60 százalékkal több sertéshúst exportált Európa Kínába – ez a keleti ország „nyelte el” a kivitel 43 százalékát. Eközben megkétszereződött a Vietnamba irányuló sertéshúsexport is.
– mutat rá elemzésében az Európai Bizottság Mezőgazdasági Főigazgatósága (DG Agri). A testület szakértői szerint a helyzetre az lehet megoldás, ha a fogyasztók más húsfajtákat – például csirkét – is vásárolnak.
A világpiaci történések természetesen nem kerülték el a romániai piacot sem, épp annyira kihatással vannak rá a trendek, mint más európai piacokra – az Economica.net gazdasági portál elemzése szerint nálunk március óta egyre nő a sertéshús ára a farmok kapuinál. Főként olyan körülmények között, hogy – mint ismeretes – itt is jelen van az afrikai sertéspestis.
Közben a csirke- és a marhahús ára alacsonyabb, mint tavaly ilyenkor, ezért az elemzők szerint a fogyasztók nagyobb eséllyel fogják ezeket a termékeket választani. Romániában például szeptemberben 3,3 százalékkal csökkent a csirkehús ára a 2018. kilencedik hónapjában regisztrált árszinthez képest, és 100 kilogramm jelenleg 152,2 euró körül alakul. Európai Uniós összevetésben ez a harmadik legkisebb Lengyelország (122,9 euró) és Litvánia után (147,6 euró).
A marhahús piacán is 2–7 százalékkal alacsonyabbak az árak eközben, mint 2018-ban. Romániában szeptember utolsó hetében 100 kilogrammért 291,3 eurót kértek, ami 4,5 százalékos csökkenést mutat az előző héthez képest. Tény azonban, hogy a marhahús ára még így is száz kilogrammonként csaknem 100 euróval magasabb, mint a sertéshúsé.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!