Potápi Árpád János: ha magyar vállalkozókat támogatunk, magyar családok sokaságának megélhetését segítjük
Fotó: Nemzetpolitikai Államtitkárság
Kétszáz külhoni magyar vállalkozó vesz részt a Magyarországgal szomszédos országok magyarlakta területeiről – Erdélyből, Felvidékről, Vajdaságból és Kárpátaljáról – a budapesti Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága szervezésében péntek délelőtt megkezdődött, a Design Terminal szakmai együttműködésével megvalósuló Kárpát-medencei magyar vállalkozók I. online találkozója.
2020. május 08., 13:522020. május 08., 13:52
2020. május 08., 13:532020. május 08., 13:53
A vállalkozói fórumot 2016 óta szervezi meg az államtitkárság, rendszerint Mezőkövesden, idén azonban a járványügyi helyzet miatt első alkalommal online formában. A kétnapos képzésen elsősorban olyan mikro- és kisvállalkozások vesznek részt, amelyek a járvány által különösen érintett ágazatokban tevékenykednek. A találkozó célja, hogy szakmai segítséget nyújtson a határon túli területeken is nehéz helyzetbe került magyar vállalkozások számára, valamint elősegítse a külhoni magyarság, valamint az anyaország közötti kapcsolatok szorosabbra fűzését.
Az államtitkár szerint ennek kiépítéséért a magyar kormány az elmúlt évek során nagyon sokat tett. Kiemelte: a felmerések azt mutatják, hogy a külhoni magyar vállalkozások több mint 90 százalékban magyar embereket foglalkoztatnak, így ha magyar vállalkozókat támogatunk, magyar családok sokaságának megélhetését segítjük. Potápi hozzátette: öröm látni, hogy a találkozó eredményeképpen mára nem csak szakmai, hanem emberi és baráti kapcsolatok alakultak ki, amelyek megerősítése a nemzeti összetartozás és az erős magyar közösségek évében különösen fontos.
Az államtitkár azt reméli, hogy az elmúlt tíz év munkájának köszönhetően a magyar–magyar kapcsolatok átvészelik a nehéz helyzetet, és abból megerősödve kerülnek ki. „A jelenlegi nehéz helyzetben ez a találkozó nagyon szép szimbóluma a nemzeti szolidaritásnak és a magyarság határok feletti összetartozásának” – állapította meg Potápi Árpád János.
Jónás László, a Design Terminal üzletfejlesztési vezetője elmondta, a sikeres vállalkozók egyik jellemzője a változó körülményekhez való alkalmazkodás. Éppen ezért a szakmai programot is úgy alakították ki, hogy eszközöket biztosítsanak a résztvevők számára a mostanihoz hasonló, nehéz helyzetek kezelésére. Hozzátette: örömmel tölti el, hogy az elmúlt 5 évben sikerült együtt olyan összetartó közösséget építeni, amely egy nap alatt tölti meg a 200 fős oktatásra szóló helyeket.
A május 8-9-i online találkozón 77 erdélyi, 43 felvidéki, 53 vajdasági és 27 kárpátaljai vállalkozó vesz részt. A kétnapos rendezvény során a résztvevők idő- és változásmenedzsment, otthoni munkavégzés, valamint egyéb hasznos témakörökben hallhatnak előadásokat, workshopokon és egyéni mentoráláson vehetnek részt, valamint előadást tart számukra Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője is.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!