Számos probléma nehezíti a romániai vállalkozók életét
Fotó: Pixabay.com
Nem túl vállalkozóbarát ország Románia, legalábbis az Európai Bizottság friss felmérése szerint. Az üzleti szféra képviselői szerint túl gyakran változnak a törvények, rossz az infrastruktúra, bonyolult az ügyintézés, ráadásul továbbra is elterjedt jelenség a korrupció.
2019. december 11., 08:392019. december 11., 08:39
2019. december 11., 08:412019. december 11., 08:41
Gyakran változó jogszabályi környezetre, nem megfelelő infrastruktúrára, bürokráciára és korrupcióra panaszkodnak a leginkább a Romániában tevékenykedő cégek – derül ki az Európai Bizottság által közzétett, az európai üzleti szférának a korrupcióhoz való viszonyulását górcső alá vevő felméréséből.
Romániában jóval magasabb, 89 százalékos viszont ez az arány, de amúgy az üzleti szféra nem a korrupciót tekinti a legnagyobb problémának, ami akadályozza a boldogulását. A megkérdezett vállalkozók 96 százaléka sérelmezte azt, hogy túl gyorsan változnak a politikák és jogszabályok, 93 százalék a nem megfelelő infrastruktúrára panaszkodott, s 89 százalék mondta azt, hogy túl bonyolult az ügyintézés.
A korrupció a negyedik a problémák sorában, ám az üzleti szféra képviselőinek 97 százaléka mondta azt, hogy az országban elterjedt gyakorlat. 88 százalékuk pedig úgy véli, hogy a korrupció akadályozza a cégek megfelelő működését – az európai átlag alig 37 százalék. A vállalkozók 23 százaléka számolt be ugyanakkor arról, hogy a korrupció az elmúlt években megakadályozta abban, hogy győztesként kerüljön ki egy versenytárgyalásból.
– mondta a megkérdezettek 51 százaléka. Az EU-átlag csak 23 százalék, ott az első helyen a barátok és családtagok előnyben részesítése „győzött” 45 százalékkal. Ez az arány Romániában 22 százalék.
„A korrupció aláaknázza a demokráciát és a jogállamiságot, társadalmunk alapját. Az Európai Unió jelentős előrelépéseket tett az évek során, de még sok a tennivaló. A továbbiakban is együttműködünk a nemzeti hatóságokkal, a nemzetközi szervezetekkel, a civil társadalommal és a magánszektorral, hogy felszámolhassuk a korrupciót” – nyilatkozta az eredmények közzétételét követően Ylva Johansson belügyi uniós biztos.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!