Számos probléma nehezíti a romániai vállalkozók életét
Fotó: Pixabay.com
Nem túl vállalkozóbarát ország Románia, legalábbis az Európai Bizottság friss felmérése szerint. Az üzleti szféra képviselői szerint túl gyakran változnak a törvények, rossz az infrastruktúra, bonyolult az ügyintézés, ráadásul továbbra is elterjedt jelenség a korrupció.
2019. december 11., 08:392019. december 11., 08:39
2019. december 11., 08:412019. december 11., 08:41
Gyakran változó jogszabályi környezetre, nem megfelelő infrastruktúrára, bürokráciára és korrupcióra panaszkodnak a leginkább a Romániában tevékenykedő cégek – derül ki az Európai Bizottság által közzétett, az európai üzleti szférának a korrupcióhoz való viszonyulását górcső alá vevő felméréséből.
Romániában jóval magasabb, 89 százalékos viszont ez az arány, de amúgy az üzleti szféra nem a korrupciót tekinti a legnagyobb problémának, ami akadályozza a boldogulását. A megkérdezett vállalkozók 96 százaléka sérelmezte azt, hogy túl gyorsan változnak a politikák és jogszabályok, 93 százalék a nem megfelelő infrastruktúrára panaszkodott, s 89 százalék mondta azt, hogy túl bonyolult az ügyintézés.
A korrupció a negyedik a problémák sorában, ám az üzleti szféra képviselőinek 97 százaléka mondta azt, hogy az országban elterjedt gyakorlat. 88 százalékuk pedig úgy véli, hogy a korrupció akadályozza a cégek megfelelő működését – az európai átlag alig 37 százalék. A vállalkozók 23 százaléka számolt be ugyanakkor arról, hogy a korrupció az elmúlt években megakadályozta abban, hogy győztesként kerüljön ki egy versenytárgyalásból.
– mondta a megkérdezettek 51 százaléka. Az EU-átlag csak 23 százalék, ott az első helyen a barátok és családtagok előnyben részesítése „győzött” 45 százalékkal. Ez az arány Romániában 22 százalék.
„A korrupció aláaknázza a demokráciát és a jogállamiságot, társadalmunk alapját. Az Európai Unió jelentős előrelépéseket tett az évek során, de még sok a tennivaló. A továbbiakban is együttműködünk a nemzeti hatóságokkal, a nemzetközi szervezetekkel, a civil társadalommal és a magánszektorral, hogy felszámolhassuk a korrupciót” – nyilatkozta az eredmények közzétételét követően Ylva Johansson belügyi uniós biztos.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!