Nicolae Ciucă szerint a gazdasági teljesítményhez a közberuházások mellett jelentős mértékben hozzájárultak a külföldi befektetések és az uniós források is
Fotó: Gov.ro
Az év második felében az árak mérséklődésére számít a román pénzügyminiszter. Közben a miniszterelnök kedvezőnek tartja az ország gazdasági kilátásait.
2023. január 26., 17:512023. január 26., 17:51
2023. január 26., 19:592023. január 26., 19:59
Adrian Câciu a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján beszélt a szerinte bekövetkező árcsökkenésről, amikor az infláció enyhe lassulásáról kérdezték az újságírók. A pénzügyminiszter hozzátette: „az árak maguktól nem fognak csökkenni”, a kormánynak ezt különböző intézkedésekkel elő kell segítenie. Ezzel egy időben a miniszterelnök – az Országos Előrejelzési Bizottság adataira hivatkozva – közölte, a hazai össztermék (GDP) 2022-ben 49 milliárd euróval nőtt 2021-hez képest.
Emlékeztetett arra, hogy a 2022-es GDP-t korábban 1396 milliárd euróra tervezte a kormány, de ezt a célt a sorozatos válságok ellenére sikerült 8,5 milliárd lejjel meghaladni, vagyis a tervezett 4,6 százalék helyett a román GDP 4,9 százalékkal emelkedett. A miniszterelnök szerint ehhez a gazdasági teljesítményhez a közberuházások mellett jelentős mértékben hozzájárultak a külföldi befektetések és az uniós források is. Ciucă hozzátette, hogy Románia tavaly 11,3 milliárd eurót hívott le uniós alapokból.
A kormányfő elmondta, hogy az Országos Előrejelzési Bizottság az idei évről is biztató adatokat közölt. Ezek szerint 2023-ban várhatóan 2,8 százalékos lesz a gazdasági növekedés. Ez szerinte kedvező mutató, olyan körülmények között, hogy korábban az elemzők recessziót jósoltak. Ciucă hangsúlyozta, hogy idén is szükség van az európai alapok minél nagyobb mértékű felhasználására. Reményét fejezt ki, hogy 2023-ban legalább akkora összegű uniós forrást sikerül lehívnia Romániának, mint tavaly. Emlékeztetett arra, hogy 2022-ben 73 százalékos volt az abszorpciós ráta, és az idei év az utolsó, amikor forrásokat lehet felhasználni a 2014-2020-es költségvetési ciklus kohéziós alapjaiból.
A miniszterelnök beszélt arról is, hogy kormánya 2023-ban is fontosnak tartja a hazai tőke támogatását és a párbeszédet az üzleti szférával.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!