Nem mindegy. A gyorstöltőnél egy óra is elég, otthon viszont 14 órába telik az autó feltöltése
Fotó: Pixabay
A hivatalos statisztikák szerint egyre nő az elektromos autók száma a romániai utakon, jelenlétük azonban alig észlelhető. A Krónikának nyilatkozó szakértő szerint utcai töltők hiányában egyelőre inkább csak a kertes házban lakóknak éri meg az elektromos gépkocsi.
Bár a koronavírus-járvány és az azzal karöltve érkező válság már jócskán éreztette hatását, az idei év első négy hónapjában 4,6 százalékkal több, összesen 1822 környezetbarát, vagyis hibrid- és elektromos autót értékesítettek Romániában az előző év azonos időszakához viszonyítva – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók és -Importőrök Egyesületének (APIA) legfrissebb statisztikáiból.Tény azonban, hogy
Viszont még ilyen körülmények között is a tavalyi 4 százalékról 5,7 százalékra bővül a romániai közutakon közlekedő hibrid- és elektromos autók aránya. Ugyanakkor még ez is egy olyan alacsony adat, hogy az emberek rácsodálkoznak, amikor egy-egy „zöldebb” példánnyal találkoznak az úton vagy a töltőállomásokon.
Ennek oka az egyelőre a romániai fizetésekhez mérten igen magas ár mellett az is, hogy annyira kevés az utcai töltő, hogy
Varga Róbert, a sepsiszentgyörgyi Škoda Delcar eladási igazgatója is ráirányította a figyelmünket: a székelyföldi megyeszékhelyen például egyetlen utcai töltő van, holott még legalább három-négyre lenne szükség, hogy az elektromosgépkocsi-tulajdonosok akadálytalanul fel tudják tölteni az autóikat. „Ilyen körülmények között egyelőre csak a kertes házban lakóknak éri meg elektromos autót vásárolni, mert a tömbházban lakók nem tudják megoldani, hogy az otthoni hálózatról feltöltsék” – fogalmazta meg a szakember. Elmondása szerint amúgy a házban lakók a saját hálózatról 14 óra alatt tudják feltölteni a gépkocsit, ám ha gyorstöltőt használnak, amilyenek az utcai töltők, ezt 50 perc alatt megtehetik.
Varga Róbert ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy a Roncsautó- és a Roncsautó plusz programban jelentős állami támogatást kapnak a vásárlók hibrid- és elektromos autóra. Egy régi személygépkocsi leadásakor 6500 lejes értékjegyet kap a tulajdonos, ehhez hozzáadódik az ökobónusz a kevés káros anyagot kibocsátó gépkocsi vásárlása esetén – ennek összege a hibridautóra 20 ezer lej, az elektromos autóra 45 ezer lej.
Az elektromos autóra összesen 51 500 lejnyi állami támogatás kapható – igaz, ez is a piacon levő legolcsóbb elektromos gépkocsi árának alig fele. A kedvező feltételek viszont szépen lassan meghozzák a vásárlók kedvét, a Škoda Romániában például Sepsiszentgyörgyön adta el az első elektromos autóját – mutatott rá Varga Róbert.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!