Fotó: Barabás Ákos
Elhalasztotta a döntést tervezett törökországi gyárépítéséről a Volkswagen Ankara szíriai offenzívája miatt. Az új helyzet nyomán akár a már korábban „tesztelt” Arad húzhatja a hasznot.
2019. október 15., 16:342019. október 15., 16:34
2019. október 15., 17:372019. október 15., 17:37
A német Handelsblatt című lap keddi cikke szerint miután Törökország katonai támadást indított Észak-Szíriában, mindez kihatással bír a német autóipari óriás terveire is, a konszern elhalasztja a döntést a Törökországba tervezett üzeméről. A Portfolio.hu beszámolója szerint a Volkswagen már évek óta tervezi, hogy újabb európai üzemmel bővíti a gyártókapacitását, több helyszínt is vizsgáltak, az utolsó körben már csak Bulgária és Törökország volt versenyben, végül utóbbi mellett döntött a vállalat.
A Handelsblatt értesülései szerint viszont a Volkswagen elhalasztotta a török üzemről szóló döntést, aminek az oka a szíriai invázió lehet, ezért egyelőre nem írják alá a szerződéseket. A német lap azt írja, hogy ronthatja a konszern megítélését, ha ebben a helyzetben dönt a török üzem megépítése mellett. A német járműgyártó csoport egyik szóvivője kedden megerősítette azokat a sajtójelentéseket, amelyek szerint a török hadsereg szíriai offenzívájával összefüggésben jegelik a terveket, és emiatt a Volkswagen csoport (VW) elnapolja a döntést a Törökországban tervezett autógyára ügyében. A szóvivő elmondta: nagy figyelemmel és aggodalommal követik a törökországi „aktuális fejleményeket”.
A hírre reagálva Gheorghe Falcă, Arad volt polgármestere megerősítette, hogy a német autógyártó a partiumi várost is kiszemelte leendő gyára telephelyéül, a helyi önkormányzat pedig a rendelkezésére bocsátott egy 1100 négyzetméteres területet. A májusi választásokon európai parlamenti képviselői mandátumot szerzett politikus kedden a bukaresti G4Media hírportálnak elmondta, elöljáróként az év elején több tárgyalást is folytatott a Volkswagen illetékeseivel, ezt követően pedig a román kormány integrált ajánlatot tett a társaságnak.
Falcă szerint Arad fekvése logisztikai és infrastrukturális szempontból egyaránt ideális, mivel vasúti, légi és autópálya-összeköttetéssel rendelkezik, ugyanakkor 150 kilométeres körzetben több nagy autóalkatrész-gyártó üzem is működik.
A VW az autóipar legnagyobb szereplője, világszerte mintegy 130 üzeme van. A csoporthoz tartozik a névadó Volkswagen mellett az Audi, a Bentley, a Bugatti, a Lamborghini, a Porsche, a Seat és a Skoda, valamint a Ducati sportmotorkerékpár, és saját márkájú haszonjárművei mellett a Scania és a MAN tehergépjárműveket is a VW gyártja. A társaság felügyelőbizottsága egyébként már jóváhagyta a tervet, miszerint egy évi 300 ezer gépkocsi összeszerelésre alkalmas, 4 ezer embert foglalkoztató üzemet építenek fel az Égei-tenger partján fekvő Izmirtől nagyjából 20 kilométerre lévő Manisánál. Az üzemben hagyományos belső égésű motorral működő Volkswagen Passat és Skoda Superb kocsikat gyártanának az Európai Unió keleti részén fekvő országok piacára, amelyeken a közösség és Törökország vámuniója révén vámmentesen lehet értékesíteni török termékeket.
A török hadsereg és helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) nevű ellenzéki fegyveres csoport október 9-én indított támadást a kurdok ellen Északkelet-Szíriában, Ankara állítása szerint a terrorveszély elhárítása érdekében. A török hadsereg elől sok ezer kurd menekült el.
59 éves korában elhunyt az Alexandrion Group alapítója, Nawaf Salameh – közölte az üzletember családja.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
szóljon hozzá!