Modern technológia. Ezentúl mobilappon kell regisztrálni a napszámosokat. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Okostelefonos applikáción keresztül kell mától nyilvántartásba venni az idénymunkákban foglalkoztatott napszámosokat. Az érintettek szerint hasznos a kezdeményezés, ám tartanak attól, hogy nem lesz zökkenőmentes az átállás.
2020. február 18., 07:332020. február 18., 07:33
2020. február 18., 09:262020. február 18., 09:26
Mától kötelező a napszámosok online regisztrációja – a vonatkozó törvény alapján már rajtra kész a nyilvántartáshoz szükséges okostelefonos alkalmazás, már csak működnie kell. Mint ismeretes, a bukaresti hatóságok a tavalyi év második felében döntöttek arról, hogy a mostanáig használatos papíralapú regisztereket online nyilvántartás váltsa fel a napszámosok foglalkoztatását illetően.
Az év végére el is készült a mobilapplikáció (Inspecția Muncii), ami letölthető Android és iOS operációs rendszereket használó okostelefonokra, és február 18-án indul élesben.
Mostantól így a cégek és az egyéni vállalkozók már nem használhatják az eddigi nyomtatott regisztereket, hanem az applikáción keresztül kell minden nap, a munkaidő elején nyilvántartásba venniük az aznapi munkafolyamatok során használt napszámosokat.
A regiszter egyébként nagyban hasonlít az alkalmazottak nyilvántartásában használt Revisal rendszerhez, csak minden nap újra fel kell tölteni az éppen aktuális napszámosokat.
Mint ismeretes,
A 2011/52-es számú törvény előírásai szerint az előírás betartásának elmulasztása akár 6000 lejes pénzbírságot is vonhat maga után.
Az érintettek viszont tartanak attól, hogy a napszámosregisztert helyettesítő telefonos applikáció az első időszakban nem működik zavartalanul – mondta el tegnap a Krónika megkeresésére Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője. Rámutatott: az applikáció valóban létezik, adatokat feltölteni azonban tegnapig még nem lehetett, ugyanis csak akkor indulhat élesben, amikor a törvénymódosításba hatályba lép, vagyis mától. A vállalkozók ennek ellenére bíznak benne, hogy ez gördülékenyen fog működni, nem lesznek fennakadások.
Kitért ugyanakkor arra is, hogy valószínűleg lesz egy betanulási időszak, amíg a vállalkozók beleszoknak az applikáció használatába, a felügyelőség pedig felkészült arra, hogy segítséget nyújtson. Országos szinten a munkafelügyelőségek munkatársainak tartottak képzést a rendszer használatáról, minden megyei kirendeltségnél kijelöltek egy szakembert, aki ezzel foglalkozik. A vállalkozóknak tőle kell igényelniük egy jelszót, hogy beléphessenek a rendszerbe, és a használatban is segíti őket, ha valamiért elakadnak.
Ördög Lajos hangsúlyozta, az elektronikus rendszer a vállalkozók és a felügyelők munkáját is megkönnyíti. Egyrészt azonnal jelzi, ha a napszámos valamiért nem alkalmazható, tehát nem fordulhat elő, hogy bevezetik a regiszterbe, majd utólag derül ki, hogy a munkavállalónak már lejárt a jogosultsága, hogy abban az évben idénymunkára szerződjön.
Mint ismeretes, a napszámostörvény szerint egy személy egy évben legtöbb 120 napot dolgozhat napszámosként, a munkaadó pedig folyamatosan legtöbb 25 napra alkalmazhat idénymunkást, ha ennél hosszabb ideig foglalkoztatja, már rendes munkaszerződést kell kötnie. A felügyelők dolgát is megkönnyíti az elektronikus rendszer, hiszen a regiszterből minden hónapban be kellett vezetniük az adatokat, ezek most automatikusan bekerülnek. Ördög Lajos rámutatott, az idénymunka népszerű, minden olyan ágazatban foglalkoztatnak napszámosokat, melyben a törvény erre lehetőséget nyújt.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!