Modern technológia. Ezentúl mobilappon kell regisztrálni a napszámosokat. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Okostelefonos applikáción keresztül kell mától nyilvántartásba venni az idénymunkákban foglalkoztatott napszámosokat. Az érintettek szerint hasznos a kezdeményezés, ám tartanak attól, hogy nem lesz zökkenőmentes az átállás.
2020. február 18., 07:332020. február 18., 07:33
2020. február 18., 09:262020. február 18., 09:26
Mától kötelező a napszámosok online regisztrációja – a vonatkozó törvény alapján már rajtra kész a nyilvántartáshoz szükséges okostelefonos alkalmazás, már csak működnie kell. Mint ismeretes, a bukaresti hatóságok a tavalyi év második felében döntöttek arról, hogy a mostanáig használatos papíralapú regisztereket online nyilvántartás váltsa fel a napszámosok foglalkoztatását illetően.
Az év végére el is készült a mobilapplikáció (Inspecția Muncii), ami letölthető Android és iOS operációs rendszereket használó okostelefonokra, és február 18-án indul élesben.
Mostantól így a cégek és az egyéni vállalkozók már nem használhatják az eddigi nyomtatott regisztereket, hanem az applikáción keresztül kell minden nap, a munkaidő elején nyilvántartásba venniük az aznapi munkafolyamatok során használt napszámosokat.
A regiszter egyébként nagyban hasonlít az alkalmazottak nyilvántartásában használt Revisal rendszerhez, csak minden nap újra fel kell tölteni az éppen aktuális napszámosokat.
Mint ismeretes,
A 2011/52-es számú törvény előírásai szerint az előírás betartásának elmulasztása akár 6000 lejes pénzbírságot is vonhat maga után.
Az érintettek viszont tartanak attól, hogy a napszámosregisztert helyettesítő telefonos applikáció az első időszakban nem működik zavartalanul – mondta el tegnap a Krónika megkeresésére Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője. Rámutatott: az applikáció valóban létezik, adatokat feltölteni azonban tegnapig még nem lehetett, ugyanis csak akkor indulhat élesben, amikor a törvénymódosításba hatályba lép, vagyis mától. A vállalkozók ennek ellenére bíznak benne, hogy ez gördülékenyen fog működni, nem lesznek fennakadások.
Kitért ugyanakkor arra is, hogy valószínűleg lesz egy betanulási időszak, amíg a vállalkozók beleszoknak az applikáció használatába, a felügyelőség pedig felkészült arra, hogy segítséget nyújtson. Országos szinten a munkafelügyelőségek munkatársainak tartottak képzést a rendszer használatáról, minden megyei kirendeltségnél kijelöltek egy szakembert, aki ezzel foglalkozik. A vállalkozóknak tőle kell igényelniük egy jelszót, hogy beléphessenek a rendszerbe, és a használatban is segíti őket, ha valamiért elakadnak.
Ördög Lajos hangsúlyozta, az elektronikus rendszer a vállalkozók és a felügyelők munkáját is megkönnyíti. Egyrészt azonnal jelzi, ha a napszámos valamiért nem alkalmazható, tehát nem fordulhat elő, hogy bevezetik a regiszterbe, majd utólag derül ki, hogy a munkavállalónak már lejárt a jogosultsága, hogy abban az évben idénymunkára szerződjön.
Mint ismeretes, a napszámostörvény szerint egy személy egy évben legtöbb 120 napot dolgozhat napszámosként, a munkaadó pedig folyamatosan legtöbb 25 napra alkalmazhat idénymunkást, ha ennél hosszabb ideig foglalkoztatja, már rendes munkaszerződést kell kötnie. A felügyelők dolgát is megkönnyíti az elektronikus rendszer, hiszen a regiszterből minden hónapban be kellett vezetniük az adatokat, ezek most automatikusan bekerülnek. Ördög Lajos rámutatott, az idénymunka népszerű, minden olyan ágazatban foglalkoztatnak napszámosokat, melyben a törvény erre lehetőséget nyújt.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!