Modern technológia. Ezentúl mobilappon kell regisztrálni a napszámosokat. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Okostelefonos applikáción keresztül kell mától nyilvántartásba venni az idénymunkákban foglalkoztatott napszámosokat. Az érintettek szerint hasznos a kezdeményezés, ám tartanak attól, hogy nem lesz zökkenőmentes az átállás.
2020. február 18., 07:332020. február 18., 07:33
2020. február 18., 09:262020. február 18., 09:26
Mától kötelező a napszámosok online regisztrációja – a vonatkozó törvény alapján már rajtra kész a nyilvántartáshoz szükséges okostelefonos alkalmazás, már csak működnie kell. Mint ismeretes, a bukaresti hatóságok a tavalyi év második felében döntöttek arról, hogy a mostanáig használatos papíralapú regisztereket online nyilvántartás váltsa fel a napszámosok foglalkoztatását illetően.
Az év végére el is készült a mobilapplikáció (Inspecția Muncii), ami letölthető Android és iOS operációs rendszereket használó okostelefonokra, és február 18-án indul élesben.
Mostantól így a cégek és az egyéni vállalkozók már nem használhatják az eddigi nyomtatott regisztereket, hanem az applikáción keresztül kell minden nap, a munkaidő elején nyilvántartásba venniük az aznapi munkafolyamatok során használt napszámosokat.
A regiszter egyébként nagyban hasonlít az alkalmazottak nyilvántartásában használt Revisal rendszerhez, csak minden nap újra fel kell tölteni az éppen aktuális napszámosokat.
Mint ismeretes,
A 2011/52-es számú törvény előírásai szerint az előírás betartásának elmulasztása akár 6000 lejes pénzbírságot is vonhat maga után.
Az érintettek viszont tartanak attól, hogy a napszámosregisztert helyettesítő telefonos applikáció az első időszakban nem működik zavartalanul – mondta el tegnap a Krónika megkeresésére Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője. Rámutatott: az applikáció valóban létezik, adatokat feltölteni azonban tegnapig még nem lehetett, ugyanis csak akkor indulhat élesben, amikor a törvénymódosításba hatályba lép, vagyis mától. A vállalkozók ennek ellenére bíznak benne, hogy ez gördülékenyen fog működni, nem lesznek fennakadások.
Kitért ugyanakkor arra is, hogy valószínűleg lesz egy betanulási időszak, amíg a vállalkozók beleszoknak az applikáció használatába, a felügyelőség pedig felkészült arra, hogy segítséget nyújtson. Országos szinten a munkafelügyelőségek munkatársainak tartottak képzést a rendszer használatáról, minden megyei kirendeltségnél kijelöltek egy szakembert, aki ezzel foglalkozik. A vállalkozóknak tőle kell igényelniük egy jelszót, hogy beléphessenek a rendszerbe, és a használatban is segíti őket, ha valamiért elakadnak.
Ördög Lajos hangsúlyozta, az elektronikus rendszer a vállalkozók és a felügyelők munkáját is megkönnyíti. Egyrészt azonnal jelzi, ha a napszámos valamiért nem alkalmazható, tehát nem fordulhat elő, hogy bevezetik a regiszterbe, majd utólag derül ki, hogy a munkavállalónak már lejárt a jogosultsága, hogy abban az évben idénymunkára szerződjön.
Mint ismeretes, a napszámostörvény szerint egy személy egy évben legtöbb 120 napot dolgozhat napszámosként, a munkaadó pedig folyamatosan legtöbb 25 napra alkalmazhat idénymunkást, ha ennél hosszabb ideig foglalkoztatja, már rendes munkaszerződést kell kötnie. A felügyelők dolgát is megkönnyíti az elektronikus rendszer, hiszen a regiszterből minden hónapban be kellett vezetniük az adatokat, ezek most automatikusan bekerülnek. Ördög Lajos rámutatott, az idénymunka népszerű, minden olyan ágazatban foglalkoztatnak napszámosokat, melyben a törvény erre lehetőséget nyújt.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!