Fotó: Klaus Johannis/Facebook
Román elemzők arra számítanak, hogy Bukarest engedni fog az Egyesült Államok nyomásának a fekete-tengeri földgáz kitermelésének ügyében. A munkálatok elkezdése magyar és európai uniós érdek is.
2019. augusztus 27., 13:132019. augusztus 27., 13:13
Klaus Johannis államfő a Donald Trump amerikai elnökkel nemrég folytatott washingtoni tárgyalásai után újságírók érdeklődésére röviden megerősítette: a megbeszélésen terítékre került a gázkitermelés, amelyben az osztrák OMV és az ExxonMobil amerikai vállalatok alkotta konzorcium érdekelt.
– fogalmazott a román elnök. Ez a kijelentés több elemző szerint is egyértelmű utalás a bukaresti engedményekre. A kormány ugyanakkor egyelőre hallgat. Viorica Dăncilă miniszterelnök még májusban azt nyilatkozta lapunknak, hogy a kabinet folytatja a tárgyalásokat az ExxonMobillal.
Romániában az amerikai társaság és az osztrák OMV alkotta konzorcium termelheti ki a Fekete-tenger Neptun elnevezésű kontinentális talapzatában rejlő, 42–84 milliárd köbméter gázmennyiséget, de a két vállalat még nem döntött a beruházás elindításáról. Július közepén a román média olyan információkat közölt, hogy az ExxonMobil ki akar vonulni, illetve egy harmadik partnert akar bevonni a beruházásba. Érveik szerint a jelenlegi romániai törvényi feltételek nem tesznek lehetővé egy több milliárd eurós beruházásról szóló döntést.
George Maior washingtoni román nagykövet az Adevărul című bukaresti napilapnak adott interjúban azt mondta, diplomáciai szinten párbeszédet folytatnak az ExxonMobillal. Mint fogalmazott, Románia azon kevés országok közé tartozik, amelyeknek van úgynevezett offshore törvénycsomagja. „Az adózási szint meghatározása az érintett állam érdekeivel függ össze, így egyértelműen az a cél, hogy a természeti erőforrásokból az ország állampolgárainak legyen minél több hasznuk. Továbbá ott vannak a vállalatok is, amelyeknek saját gazdasági érdekeik vannak. Nyilván valamilyen formában meg kell találni a közös nevezőt” – hangsúlyozta a külképviselet vezetője.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök májusban a romániai fekete-tengeri gázkészlet kitermelésének elindítását sürgette Donald Trumpnál annak érdekében, hogy alternatívát biztosítson az orosz gázzal szemben. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter akkor a Reuters hírügynökségnek azt mondta:
Miguel Arias Canete energiaügyi európai biztos áprilisban arról beszélt, hogy az Európai Bizottság számára alapvető fontosságú a fekete-tengeri földgáz szállítására alkalmas gázvezeték megépítése. Kifejtette: az építés alatt levő BRUA (Bulgária-Románia-Magyarország-Ausztria) gázfolyosó alapvető fontosságú projekt, hiszen lehetővé teszi, hogy a nyersanyag Bulgáriából és Romániából eljusson Magyarországra és Ausztriába. A biztos utalt arra, hogy Magyarország Szlovákián keresztül juttatná el a gázt Ausztriába költséghatékonyságra hivatkozva, miközben a projekt eredeti tervében egy új, közvetlen gázvezeték megépítése szerepelt Magyarország és Ausztria között. Canete kijelentette, hogy nem számít, melyik útvonalon jut el a gáz Ausztriába, a fontos az, hogy megépüljön a gázfolyosó és a nyersanyag eljusson Ausztriába.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
szóljon hozzá!