Lia Olguţa Vasilescu lemondását követelik
Fotó: Psd.ro
Elindította az általános sztrájkot előkészítő eljárást a Frăţia Szabad Szakszervezetek Országos Szövetségének (CNSLR) operatív tanácsa – derül ki az érdekvédelem szerdai közleményéből.
2017. november 01., 23:062017. november 01., 23:06
A szakszervezet elégedetlenségének legfőbb oka, hogy a kormány a munkavállalóra tervezi hárítani a társadalombiztosítási járulékok terhét – számolt be az Agerpres. A CNSLR Frăţia szerint a tervezett intézkedés gyakorlatba ültetése nyomán csökkenni fognak a fizetések – főleg a versenyszférában –, és munkahelyek szűnnek meg.
Az érdekvédelmi szövetség közleményében rámutat, az általános sztrájk kirobbantásához szükséges aláírások összegyűjtése után az országos tanács dönt majd a munkabeszüntetés időpontjáról.
Eközben Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter leváltását követeli az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség, ugyanakkor kéri az államfőt, vállalja fel a közvetítő szerepet a kormány és a társadalmi partnerek között.
„Van egy cinikus munkaügyi miniszterünk, akit nem érdekel a munkapiac, nem látja át a törvényeket, és nincs tudatában az általa betöltött tisztség szerepének és jelentőségének. Ilyen munkaügyi miniszterrel nem lehet visszaállítani a dolgozó állampolgárok iránti tiszteletet.
– áll az Alfa Kartell közleményében.
{K1}
Az érdekvédelem képviselői szerint a munkaügyi miniszter által kidolgozott egységes bértörvény a „valaha volt egyik leggyengébb” ilyen jogszabály, amely ahelyett, hogy felszámolná a közalkalmazottak bérezési rendszerén belüli aránytalanságokat, inkább fokozza ezeket. A szakszervezeti szövetség úgy véli, a kormány annak ellenére is kitart tervezett intézkedései mellett, hogy a társadalom egyetlen szegmense sem támogatja ezeket.
– fogalmaz a közlemény.
Mindezekre hivatkozva az Alfa Kartell követeli a munkaügyi miniszter menesztését, illetve kéri, hogy a kialakult konfliktushelyzetben az államfő vállalja fel az – alkotmány által is előírt – közvetítői szerepet a kormány és a társadalmi partnerek (munkáltatói szövetségek és szakszervezetek) között.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!