Egyelőre csak álmodozni, tervezgetni lehet. Nem tudni, mikor lesznek újra esküvők
Fotó: Pixabay
Keményen megsínylik a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapotot a rendezvényszervező cégek, az összeházasodni vágyó pároknak pedig a kialakult helyzet okozta szomorúság mellett sürgősen intézkedniük kell a halasztásról. Ráadásul egyelőre nem tudni, hogy egy nagyobb lakodalmat mikorra fognak engedélyezni a hatóságok.
2020. április 25., 08:352020. április 25., 08:35
2020. április 25., 08:362020. április 25., 08:36
Legrosszabb rémálmukban sem gondolták volna az életük nagy napjáról, a gyönyörű fehér ruháról, templomról, nagyobb vagy kisebb lakodalomról álmodó párok, amikor eldöntötték, hogy 2020 tavaszán–nyarán akarnak összeházasodni, hogy ez tőlük független okokból meghiúsul. Illetve meghiúsulni nem hiúsul meg, csupán egy későbbi időpontot kell keresniük, mivel
Hasonló rémálomban találták magukat a rendezvényszervezéssel – ezen belül esküvőszervezéssel – foglalkozó vagy abban érdekelt cégek is. Azt éppen nem mondhatjuk, hogy munka nélkül maradtak, hiszen most nekik is az új időpontok, esetleg helyszínek megkeresése lett a prioritásuk, a párokkal együtt próbálják a legjobbat kihozni a kialakult helyzetből. Bevételeik viszont erre a periódusra, amikor a megszokott kerékvágás szerint be kellene robbannia az esküvőszezonnak, nagyjából nullára csökkentek.
„Sajnos a rendezvényszervezői ágazat is rendkívül megérzi a koronavírus okozta lebénult helyzetet. Mivel az esküvők többsége szezonális időintervallumban – azaz nagyjából a május–szeptemberi időszakban – zajlik, ezért minden egyes hónap kiesése tiszta veszteségként könyvelhető el erre az időszakra” – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rádi Melinda nagyváradi esküvőszervező a M’linda Wedding Planner vezetője. Reményei szerint
Kérdésünkre, hogy amikor végre tényleg berobban a következő esküvőszezon, tudják-e a cégek onnan folytatni, ahol március elején abbahagyták, vagy hosszabb távú következmények lesznek, úgy vélekedett, amint a korlátozások megszűnnek, és ismét megrendezhetőek lesznek az esküvők, a szolgáltatóipar vélhetőleg szinte azonnal helyre áll, hiszen az esküvők gőzerővel robbannak be, és azokhoz mind azonnali szolgáltatók szükségesek. „Amíg tart a szezon, addig talán utólag sikerül anyagilag bizonyos részét bepótolni a kiesett időszaknak, viszont itt a nagy kérdés az marad, hogy azon vállalkozásoknak, szolgáltatóknak, akik rendkívül kicentizték a bevételi forrásaikat, vajon sikerül-e túlélniük ezt a beláthatatlan állapotot” – fogalmazott Rádi Melinda.
Azt viszont, hogy mikor indulhat be a szezon, nehéz, sőt inkább lehetetlenség megjósolni, a legrosszabb forgatókönyv szerint még az is előfordulhat, hogy az év végéig nem engedélyeznek százfősnél nagyobb eseményeket.
– avatott be a részletekbe az esküvőszervező. Hozzátette: természetesen, aki ragaszkodik az idei évhez, és mindenképp idén szeretné pótolni a tavasszal vagy a kora nyári időszakban elmaradt esküvőjét, annak kompromisszumot kell kötnie, hiszen idén ősszel kizárt szabad szombati napot találni, és még a vasárnapi napok is szinte mind tele vannak. Marad a péntek, vagy legújabban a csütörtöki nap is szóba jött mint potenciális esküvői dátum. „Hiába, kénytelenek abból gazdálkodni, ami szabadon fennmaradt” – jegyezte meg a szakember.
Ami a többletköltséget illeti, elmondása szerint szerencsére a legtöbb szolgáltató rendkívül együttműködő, legyen szó fotósról, rendezvényteremről vagy éppen zenekarról, így legnagyobb részben mindenki igyekszik a pár kérésére egy későbbi dátumra áttenni a szolgáltatás időpontját. „Aki ebből az iparágból él, az kénytelen rugalmas lenni, mivel magánvállalkozásának a fennmaradásáról, a betevő falatról van szó, így a leszerződtetett szolgáltatók minden pluszköltség nélkül igyekeznek új időpontokat felajánlani” – fogalmazott Rádi Melinda.
Ő maga azt szokta javasolni azoknak, akik bizonyos személyes okok miatt – jövőre külföldre készül utazni, idénre kapott egy nagyon kedvező szolgáltatói árat, valamelyik szülő esetleg nagyon beteg, és tudják, hogy a jövő évet talán már nem éri meg, stb. – mindenképp idén szeretnék megtartani az esküvőt, hogy
Az utóbbi évek meleg időjárásából kiindulva ugyanis idén sem kell feltétlen nagyon hidegre számítanunk november közepéig, így ez a variáns járható útnak tűnik. „Ezzel ellentétben, aki olyan esküvőt szeretne, amilyent eredetileg is megálmodott – szombati napon nagy létszámú jelenlévővel, nyugodtan szórakozó emberekkel, hajnalig tartó bulival –, annak a jövő évre való átszervezés a legbiztosabb megoldás” – tanácsolja az esküvőszervező.
Hasonló tapasztalatokról számolt be lapunk érdeklődésére Szabó Tekla, a maroshévízi székhelyű Urmánczy Events tulajdonosa, aki épp csak elindított és máris kényszerszünetre kényszerült vállalkozásával rendezvénysátor, bútorbérbeadásával és esküvői ajándékokat is kínáló webshopjával segít a fiataloknak, hogy minden álmuk teljesüljön életük nagy napján. „Rosszabbkor nem is érkezhetett volna a járványválság. Kevés ágazatot érint ugyanis ennyire súlyosan a helyzet, mint a rendezvényszervezést” – fogalmazta meg a vállalkozó. Mint részletezte,
Ekkor is inkább a kültéri megoldásoknak van jó esélye, s aligha lehet szó száznál több vendégről – vallja Szabó Tekla. Beszélt ugyanakkor arról is, hogy nem minden helyszínen oldható meg a szabadtéri rendezés, ami ad hoc megoldásokra kényszerítheti a párokat, de előrelátással, jó szervezéssel, egyedi, különlegesen szép lehet a nagy nap. „B terv lehet például olyan vendéglő, magánterület, nagy udvar felkutatása, amely helyet adhat közepes méretű sátraknak” – tanácsolja a hozzá fordulóknak.
Szabó Tekla tapasztalatai szerint miután a járványhelyzet már jó ideje tart, az érintett fiatalok jellemzően beletörődtek a késő őszi vagy jövő évi halasztásba. Ő is úgy látja amúgy, hogy
Az esküvőszervezésben érdekelt vállalkozó szerint probléma lehet ugyanakkor a már lefizetett előlegek visszaszerzésével, a cégek ugyanis jellemzően alternatív dátumot ajánlanak fel, ami ritkán felel meg az ifjú pár elképzeléseinek. „Gondoljunk bele, a népszerű rendezvényhelyszínek, szolgáltatók a kedvelt időpontokra már eleve két évre előre le voltak foglalva. 2021-ben, de talán 2022-ben sem lesznek ritkák a januári, februári, novemberi esküvők, vagy akár a hétköznapi időpontok is szóba jöhetnek a torlódás miatt” – vetítette előre a jövőt a szakember.
Ő is azt mondja, hogy a rendezvényszervezői ágazat leállt, akár egy gyár, amelyik rendelés nélkül marad. „A kényszerszabadság jó átmeneti megoldást jelent, kérdés, meddig kivitelezhető? Én bizakodó vagyok, talán megvalósulhat a most több helyen közgazdászok által használt V alakzat a rendezvényszervezés terén, azaz mély válság után gyors felemelkedés következik majd. Ehhez viszont az is kell, hogy az esküvők szervezésében partnerszerepet játszó cégek – vendéglők, panziók – talpon tudjanak maradni, és a gazdasági recesszió okozta elszegényedés se legyen olyan mértékű, hogy az tömegesen szűk családi körre korlátozza a lakodalmakat” – összegzett Szabó Tekla.
Az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség hamarosan összeállítja a januári szakszervezeti akciók menetrendjét, amit a 2025-ös költségvetési törvény tervezetének alakulásától tett függővé – nyilatkozta szerdán az Agerpresnek Bogdan Hossu.
Az osztrák OMV megállapodást kötött arról, hogy 2027-től gázt szállít a német Unipernek a fekete-tengeri projektjéből – közölte a Reutersszel három, az ügyet ismerő személy, miközben Európa új utakat keres az energiabiztonság növelés&
2024 novemberében 5,3 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékkal kisebb, mint októberben az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adatai szerint.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még autópályák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar.
Lesújtó képet fest a román mezőgazdaság tavalyi helyzetéről az Eurostat. Románia uniós kullogó, a mezőgazdaság termelékenysége 2024-ben 17 százalékkal zsugorodott. A megkérdezett szakpolitikus szerint sok jóra ebben az esztendőben sem számíthatunk.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
szóljon hozzá!