Fotó: Pixabay.com
A bukaresti kormány és a koalíció vezetői szerint a jövő évtől tíz százalékra csökken a jövedelemadó mértéke, emelkedik a garantált minimálbér, a kabinet pedig tartani fogja a három százalékos államháztartási hiánycélt.
2017. október 26., 17:052017. október 26., 17:05
A hatalom képviselőit Florin Cîţunak, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátorának nyilatkozatával szembesítették újságírók. A felsőház költségvetési-pénzügyi szakbizottságának alelnöke az Európai Bizottság (EB) állítólagos jelentésére hivatkozva közölte: Ionuţ Mişa pénzügyminiszter arról biztosította a brüsszeli illetékeseket, hogy megszünteti a kötelező magánnyugdíj-hozzájárulást, a munkavállalók társadalom- és egészségbiztosítási járulékát nem 35, hanem 36 százalékban állapítják meg, ígéretével ellentétben pedig a kormánynak „soha nem állt szándékában" 10 százalékra csökkenteni a jövedelemadót, hanem ennek mértéke 12 százalékos lesz.
„Mi 10 százalékról beszélünk, Cîţu úr 12 százalékról beszélt? Attól függetlenül tíz százalékra csökkentjük a jövedelemadót, hogy miről álmodozik Cîţu úr" – jelentette ki Mihai Tudose.
Arra a kérdésre, hogy az EB jelentése szerint a 2-es számú magánnyugdíjpillérhez való hozzájárulás mértéke 5,1-ről 2 százalékra csökkenne, a miniszterelnök azt felelte: legtöbb tíz napon belül, a költségvetés tervezetének elkészülte után „mindenki meglátja”, pontosan mennyi marad a hozzájárulás, és hova csoportosítják át az összegeket. „Arról beszéljenek, amit mi teszünk, ne arról, hogy mit mondanak mások” – intette az újságírókat a kormányfő.
Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mindehhez annyit fűzött hozzá, hogy idén és 2018-ban is 3 százalék alatt marad az államháztartási hiány. „Várjuk meg az év végét, és ha 3 százalék alatt lesz a hiány, akkor majd meglátjuk, mit mond Cîţu úr vagy mások.
– szögezte le Dragnea.
Egyébként a PSD elnöke szerda este az Antena 3 televízió műsorában arról beszélt, hogy 2018-ban a nyugdíjpont értéke a kormányprogramnak megfelelően nőni fog, függetlenül a koalíció napirendjén lévő nyugdíjtörvénytől. A politikus szerint utóbbi tervezetnek nem a nyugdíjpont értékének megváltoztatása, hanem a nyugdíjrendszerben tapasztalható „igazságtalanságok” kiküszöbölése a célja. Példának a tanügyet hozta fel, ahol szerinte előfordulhat olyan eset, hogy két ugyanolyan végzettségű pedagógus ugyanannyit dolgozott, mégis különböző nyugdíjat kapjon, egyik 1500 lejt, a másik 2300 lejt.
Közben Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter csütörtökön délután bejelentette:
A tárcavezető közölte azt is: a kötelező magánnyugdíjalaphoz való jelenlegi 5,1 százalékos hozzájárulást 3,7 százalékra faragják le. Szerinte a hozzájárulás nominális értéke nem változik, miután a munkavállalók bruttó bére húsz százalékkal emelkedik. Rostás Szabolcs
Egyszázalékos forgalmi adó
Jelentős változást tervez adópolitikája terén jövő évtől a kormány. Ionuţ Mişa pénzügyminiszter a Tudose-kabinet csütörtöki ülésén bejelentette: a 16 százalékos jelenlegi nyereségadó helyett januártól egy százalékos adót vetnek ki ama cégek üzleti forgalmára, amelyek esetében ez a forgalom nem haladja meg az egymillió eurót. A tárcavezető szerint 450 ezer kereskedelmi társaságot érint az intézkedés. Mişa arról is beszélt, hogy a munkaadók esetében szintén januártól bevezetni tervezett kétszázalékos szolidaritási adó mértéke valójában 2,25 százalékos lesz, miután a tb-hozzájárulást teljes mértékben a munkavállalóra hárítják.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!