Fotó: Pixabay.com
A bukaresti kormány és a koalíció vezetői szerint a jövő évtől tíz százalékra csökken a jövedelemadó mértéke, emelkedik a garantált minimálbér, a kabinet pedig tartani fogja a három százalékos államháztartási hiánycélt.
2017. október 26., 17:052017. október 26., 17:05
A hatalom képviselőit Florin Cîţunak, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátorának nyilatkozatával szembesítették újságírók. A felsőház költségvetési-pénzügyi szakbizottságának alelnöke az Európai Bizottság (EB) állítólagos jelentésére hivatkozva közölte: Ionuţ Mişa pénzügyminiszter arról biztosította a brüsszeli illetékeseket, hogy megszünteti a kötelező magánnyugdíj-hozzájárulást, a munkavállalók társadalom- és egészségbiztosítási járulékát nem 35, hanem 36 százalékban állapítják meg, ígéretével ellentétben pedig a kormánynak „soha nem állt szándékában" 10 százalékra csökkenteni a jövedelemadót, hanem ennek mértéke 12 százalékos lesz.
„Mi 10 százalékról beszélünk, Cîţu úr 12 százalékról beszélt? Attól függetlenül tíz százalékra csökkentjük a jövedelemadót, hogy miről álmodozik Cîţu úr" – jelentette ki Mihai Tudose.
Arra a kérdésre, hogy az EB jelentése szerint a 2-es számú magánnyugdíjpillérhez való hozzájárulás mértéke 5,1-ről 2 százalékra csökkenne, a miniszterelnök azt felelte: legtöbb tíz napon belül, a költségvetés tervezetének elkészülte után „mindenki meglátja”, pontosan mennyi marad a hozzájárulás, és hova csoportosítják át az összegeket. „Arról beszéljenek, amit mi teszünk, ne arról, hogy mit mondanak mások” – intette az újságírókat a kormányfő.
Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mindehhez annyit fűzött hozzá, hogy idén és 2018-ban is 3 százalék alatt marad az államháztartási hiány. „Várjuk meg az év végét, és ha 3 százalék alatt lesz a hiány, akkor majd meglátjuk, mit mond Cîţu úr vagy mások.
– szögezte le Dragnea.
Egyébként a PSD elnöke szerda este az Antena 3 televízió műsorában arról beszélt, hogy 2018-ban a nyugdíjpont értéke a kormányprogramnak megfelelően nőni fog, függetlenül a koalíció napirendjén lévő nyugdíjtörvénytől. A politikus szerint utóbbi tervezetnek nem a nyugdíjpont értékének megváltoztatása, hanem a nyugdíjrendszerben tapasztalható „igazságtalanságok” kiküszöbölése a célja. Példának a tanügyet hozta fel, ahol szerinte előfordulhat olyan eset, hogy két ugyanolyan végzettségű pedagógus ugyanannyit dolgozott, mégis különböző nyugdíjat kapjon, egyik 1500 lejt, a másik 2300 lejt.
Közben Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter csütörtökön délután bejelentette:
A tárcavezető közölte azt is: a kötelező magánnyugdíjalaphoz való jelenlegi 5,1 százalékos hozzájárulást 3,7 százalékra faragják le. Szerinte a hozzájárulás nominális értéke nem változik, miután a munkavállalók bruttó bére húsz százalékkal emelkedik. Rostás Szabolcs
Egyszázalékos forgalmi adó
Jelentős változást tervez adópolitikája terén jövő évtől a kormány. Ionuţ Mişa pénzügyminiszter a Tudose-kabinet csütörtöki ülésén bejelentette: a 16 százalékos jelenlegi nyereségadó helyett januártól egy százalékos adót vetnek ki ama cégek üzleti forgalmára, amelyek esetében ez a forgalom nem haladja meg az egymillió eurót. A tárcavezető szerint 450 ezer kereskedelmi társaságot érint az intézkedés. Mişa arról is beszélt, hogy a munkaadók esetében szintén januártól bevezetni tervezett kétszázalékos szolidaritási adó mértéke valójában 2,25 százalékos lesz, miután a tb-hozzájárulást teljes mértékben a munkavállalóra hárítják.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!