Fotó: Pixabay.com
A bukaresti kormány és a koalíció vezetői szerint a jövő évtől tíz százalékra csökken a jövedelemadó mértéke, emelkedik a garantált minimálbér, a kabinet pedig tartani fogja a három százalékos államháztartási hiánycélt.
2017. október 26., 17:052017. október 26., 17:05
A hatalom képviselőit Florin Cîţunak, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátorának nyilatkozatával szembesítették újságírók. A felsőház költségvetési-pénzügyi szakbizottságának alelnöke az Európai Bizottság (EB) állítólagos jelentésére hivatkozva közölte: Ionuţ Mişa pénzügyminiszter arról biztosította a brüsszeli illetékeseket, hogy megszünteti a kötelező magánnyugdíj-hozzájárulást, a munkavállalók társadalom- és egészségbiztosítási járulékát nem 35, hanem 36 százalékban állapítják meg, ígéretével ellentétben pedig a kormánynak „soha nem állt szándékában" 10 százalékra csökkenteni a jövedelemadót, hanem ennek mértéke 12 százalékos lesz.
„Mi 10 százalékról beszélünk, Cîţu úr 12 százalékról beszélt? Attól függetlenül tíz százalékra csökkentjük a jövedelemadót, hogy miről álmodozik Cîţu úr" – jelentette ki Mihai Tudose.
Arra a kérdésre, hogy az EB jelentése szerint a 2-es számú magánnyugdíjpillérhez való hozzájárulás mértéke 5,1-ről 2 százalékra csökkenne, a miniszterelnök azt felelte: legtöbb tíz napon belül, a költségvetés tervezetének elkészülte után „mindenki meglátja”, pontosan mennyi marad a hozzájárulás, és hova csoportosítják át az összegeket. „Arról beszéljenek, amit mi teszünk, ne arról, hogy mit mondanak mások” – intette az újságírókat a kormányfő.
Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mindehhez annyit fűzött hozzá, hogy idén és 2018-ban is 3 százalék alatt marad az államháztartási hiány. „Várjuk meg az év végét, és ha 3 százalék alatt lesz a hiány, akkor majd meglátjuk, mit mond Cîţu úr vagy mások.
– szögezte le Dragnea.
Egyébként a PSD elnöke szerda este az Antena 3 televízió műsorában arról beszélt, hogy 2018-ban a nyugdíjpont értéke a kormányprogramnak megfelelően nőni fog, függetlenül a koalíció napirendjén lévő nyugdíjtörvénytől. A politikus szerint utóbbi tervezetnek nem a nyugdíjpont értékének megváltoztatása, hanem a nyugdíjrendszerben tapasztalható „igazságtalanságok” kiküszöbölése a célja. Példának a tanügyet hozta fel, ahol szerinte előfordulhat olyan eset, hogy két ugyanolyan végzettségű pedagógus ugyanannyit dolgozott, mégis különböző nyugdíjat kapjon, egyik 1500 lejt, a másik 2300 lejt.
Közben Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter csütörtökön délután bejelentette:
A tárcavezető közölte azt is: a kötelező magánnyugdíjalaphoz való jelenlegi 5,1 százalékos hozzájárulást 3,7 százalékra faragják le. Szerinte a hozzájárulás nominális értéke nem változik, miután a munkavállalók bruttó bére húsz százalékkal emelkedik. Rostás Szabolcs
Egyszázalékos forgalmi adó
Jelentős változást tervez adópolitikája terén jövő évtől a kormány. Ionuţ Mişa pénzügyminiszter a Tudose-kabinet csütörtöki ülésén bejelentette: a 16 százalékos jelenlegi nyereségadó helyett januártól egy százalékos adót vetnek ki ama cégek üzleti forgalmára, amelyek esetében ez a forgalom nem haladja meg az egymillió eurót. A tárcavezető szerint 450 ezer kereskedelmi társaságot érint az intézkedés. Mişa arról is beszélt, hogy a munkaadók esetében szintén januártól bevezetni tervezett kétszázalékos szolidaritási adó mértéke valójában 2,25 százalékos lesz, miután a tb-hozzájárulást teljes mértékben a munkavállalóra hárítják.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az EU szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot.
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!