Ezúttal a Petrom emelt árat
Fotó: Veres Nándor
A csaknem két héttel ezelőtti pániktankolás után úgy tűnt, lassan-lassan újra normalizálódnak az üzemanyagárak Romániában, hiszen a kőolaj világpiaci árának csökkenésével párhuzamosan visszaesett a gázolaj és a benzin ára is. Hétfőn azonban újabb növekedéssel indult a hét, egyelőre azoknak kell mélyebben a zsebükbe nyúlniuk, akik dízelautót vezetnek.
2022. március 21., 13:022022. március 21., 13:02
A Romániában piacvezetőnek számító Petrom töltőállomásainál hétfő reggel 5 banival drágább volt egy liter gázolaj, mint egy nappal korábban, a benzin ára eközben stagnált. Ez volt az első drágítás több napnyi árcsökkenés után. A jelenségre az Economica.net gazdasági portál irányította rá a figyelmet, rámutatva, hogy az általuk górcső alá vett két bukaresti töltőállomásnál 7,93, illetve 7,73 lejt kértek egy liter gázolajért.
hiszen miután a Brent kőolaj hordónként ára meredeken, 130 dollárról 98 dollárra esett vissza, hétfő reggelre újfent felment az árszint 111 dollárig. Az OMV és a Mol kútjainál egyébként hétfőn a standard gázolaj literenkénti ára 8-8,05 lej, míg a 95-ös oktánszámú benziné 7,80-7,84 lej körül mozgott.
Fotó: Rostás Szabolcs
A belügyminisztérium több millió lej értékben szabott ki bírságokat a benzinkutaknál végzett ellenőrzéseket követően – tájékoztatott szombati sajtótájékoztatóján a kormány szóvivője.
Mint ismeretes, két héttel ezelőtt egyik óráról a másikra drasztikusan megnőttek az üzemanyagárak az országban annak a hírére, hogy az orosz-ukrán háború miatt meredek és tartós drágulás várható. Olyan töltőállomás is akadt, ahol 11 lejt is elkértek egy liter benzinért. Ezt követően a különböző illetékes hatóságok drasztikus bírságokat róttak ki az indokolatlanul drágító cégekre.
A munkaügyi ellenőrök 145 bírságot róttak ki az üzemanyagtöltő állomásoknál végzett ellenőrzések kezdete óta, összesen 612.800 lej értékben – közölte vasárnap Cristian Vasilcoiu, a munkaügyi és társadalmi szolidaritási minisztérium államtitkára.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
szóljon hozzá!