Fotó: Thomas Campean
Átlagosan 50 banival csökkent január elsejétől a benzin és a gázolaj literenkénti ára, miután 20 százalékról 19 százalékra zsugorodott az általános forgalmi adó (áfa/TVA), illetve eltörölték az üzemanyagokra kivetett hétcentes plusz jövedéki adót. Csakhogy, mint a gépkocsivezetők megtapasztalhatták, jelentős árcsökkenésről nem beszélhetünk, mivel a kőolajipari társaságok az elmúlt időszakban kétszer is – karácsony és szilveszter előtt – emelték az árakat, így végül 5,35–5,45 lejes literenkénti árról csökkentettek 4,95 lej körüli értékre.
2017. január 02., 16:202017. január 02., 16:20
2017. január 02., 16:592017. január 02., 16:59
A lépést valamelyest indokolta a kőolaj világpiaci árának alakulása, a hordónkénti ár ugyanis az év utolsó munkanapjára elérte az 56,13 amerikai dollárt, miután az év elején még sok éve nem látott mélységekben volt: január 20-án 27,10 dollárt adtak érte. Ehhez képest 2014 augusztusában még 110 dollár volt egy hordó kőolaj ára a Brent-árfolyamon.
A legtöbb romániai töltőállomáslánc, ahogy elpukkantak az éjféli tűzijátékok, csökkentette üzemanyagárait, a Digi 24 hírtelevízió helyzetjelentése szerint a Rompetrol volt az egyetlen, amelyik január elsején délig várt ezzel a lépéssel. Összességében mérve a tavalyi év folyamán a benzin csaknem 6 százalékkal, a gázolaj pedig 10 százalékkal drágult.
Mint ismert, a kormányalakításra készülő szociáldemokraták (PSD) nem féltétlenül örülnek annak, hogy január elsejétől nincs többé a hétcentes adó, illetve csökkent az általános áfakulcs. Liviu Dragnea PSD-elnök, röviddel a választási győzelmük után azzal a kéréssel fordult Dacian Cioloş kormányfőhöz, hogy sürgősségi kormányrendelettel halasszák el az adótörvénykönyv korábban betervezett módosításait. A technokrata kabinet azonban megtagadta ezt.
Pénteken, amikor Klaus Johannis államfő elfogadta a PSD javaslatát, és Sorin Grindeanut bízta meg kormányalakítással, Dragnea arra kérte az alakuló kabinetet, hogy vizsgálja meg figyelmesen a hétcentes adó eltörlésének következményeit. „Nem ellenezzük az adó eltörlését, de komolyan el kell beszélgetni ezekkel a vállalatokkal, amelyek során be kell bizonyítaniuk: 1. alaptalan a kartellgyanú az árak megállapításában és 2. a töltőállomásoknál gyakorolt ár, vagyis az, amit a lakosság fizet, követi a kőolaj világpiaci árát” – fogalmazott Liviu Dragnea.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!