Az infláció és a nagyfokú bizonytalanság lassítja a román gazdaság növekedési ütemét
Fotó: Pixabay
A román bruttó hazai termék (GDP) 2,3 százalékkal nőtt az első negyedévben a tavalyi év azonos időszakához mérten – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2023. május 16., 13:312023. május 16., 13:31
2023. május 16., 13:522023. május 16., 13:52
Ez a növekedési mutat alaposan elmarad a tavalyi év utolsó negyedévében mért 4,5 százalékos, és az azt megelőző ciklusan regisztrált 3,7 százalékos növekedési ütemhez képest.
„A 2023-as első negyedévi növekedés várakozásaink és a Bloomberg várakozásai alatt volt, 4 százalékos éves gyarapodásra számítottunk. Fenntartjuk, hogy az év végén 2,1 százalékos lesz a növekedés” – áll az Erste Banknak a Zf.ro által idézett gyorselemzésében.
Andrei Rădulescu, a Transilvania Bank makrogazdasági elemző osztályának igazgatója eközben úgy véli, hogy a friss statisztika
Elkerüli idén a recessziót Románia gazdasága, a bruttó hazai termék (GDP) növekedése azonban 2023-ban 2,5 százalékra lassul, ami egyértelműen elmarad az egy évvel korábban becsült 4,7 százalékos ütemtől – vetíti előre a BBTE kutatócsoportja.
A kedden nyilvánosságra hozott adatsorok szerint a szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint 2,8 százalékos volt a növekedés az idei első negyedévben. A tavalyi utolsó negyedévhez mérten, a szezonális és naptárhatást is figyelembe véve 0,1 százalékkal nőtt a román GDP január és március között.
Az Európai Unió (EU) gazdasága 1,2 százalékkal, az eurózónáé 1,3 százalékkal nőtt az idei első negyedévben 2022 első három hónapjához képest; a bővülés Spanyolországban, Cipruson és Romániában volt a legnagyobb mértékű az EU statisztikai hivatala, az Eurostat kedden ismertetett adatai szerint. Az idei első három hónapban az uniós tagállamok közül Spanyolországban növekedett a legnagyobb mértékben – 3,8 százalékkal – a bruttó hazai termék (GDP), Cipruson 3,4 százalékos, Romániában 2,8 százalékos, Írországban 2,6 százalékos, Portugáliában 2,5 százalékos gazdasági növekedést jegyeztek. Ezzel szemben a litván gazdaság teljesítménye 3,6 százalékkal alulmúlta az egy évvel korábban regisztráltat, Magyarország 1,1 százalékos, Csehország 0,2 százalékos, Németország 0,1 százalékos visszaesését jegyzett. Idén január és március között az Egyesült Államok GDP-je az előző három hónaphoz képest 0,3 százalékkal, éves összevetésben 1,6 százalékkal nőtt.
Az idei első negyedévben az Európai Unió bruttó hazai terméke 0,2 százalékkal, az eurózónáé 0,1 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, amikor az EU-ban 0,1 százalékos visszaesést jegyeztek, az eurózóna gazdasága pedig stagnált. 2023 első hónapjában az előző negyedévhez képest a legjelentősebb növekedést Lengyelországban (3,9 százalék), Portugáliában (1,6 százalék) és Finnországban (1,1 százalék) jegyezték, ezzel szemben csökkent a GDP Litvániában (mínusz 3 százalék), Írországban (mínusz 2,7 százalék), Hollandiában (mínusz 0,7 százalék), Ausztriában (mínusz 0,3 százalék) és Magyarországon (mínusz 0,2 százalék).
A román statisztikai intézet ugyanakkor kedden módosításokat is közölt a tavalyi évre vonatkozóan, így a szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint 2022 első három hónapjában 1,3 százalékkal, a második negyedévben 1,2 százalékkal, a harmadik negyedévben 1,2 százalékkal, a negyedik negyedévben 1 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye az előző negyedévekhez mérten.
Az Európai Bizottság épp hétfőn módosította felfelé korábbi előrejelzését. Úgy számolnak, hogy ebben az évben 3,2 százalékkal, 2024-ben 3,5 százalékkal bővül a bruttó hazai termék, ám egyúttal arra is figyelmeztetnek, hogy az országos helyreállítási terv (PNRR) gyakorlatba ültetésének késése visszavetheti a beruházásokat.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) is javított kedden közzétett jelentésében a román gazdaság idei növekedési kilátásain. A nemzetközi pénzintézet legfrissebb előrejelzése szerint a bruttó hazai termék (GDP) 2023-ban 2,5 százalékkal növekedik. Idén februárban az EBRD még 1,7 százalékos gazdasági növekedést prognosztizált erre az évre.
A bukaresti kormány előrejelzési szakbizottsága eközben az idei év egészére 2,8 százalékos növekedést prognosztizált. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) április közepén 2,4 százalékra csökkentette az idei román gazdasági növekedési várakozását, a Világbank szerint 2023-ban 2,6 százalékos bővülésre lehet számítani Romániában.
Lefelé módosította a tavalyi negyedik negyedévi román gazdasági növekedést az Országos Statisztikai Intézet (INS) a szerdán közzétett ideiglenes adatsorában.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!