„Hazajön” az online óra. Egyes diákok nem térnek egyelőre vissza az egyetemi központokba
Fotó: Haáz Vince
Kolozsváron megtépázza az ingatlanbérlés piacát az a tény, hogy az egyetemek online vagy hibrid oktatással kezdik a tanévet. Székelyföldön ezzel szemben meg is nőtt a kereslet a diákok részéről, hiszen a kollégiumok korlátozott kapacitással működnek majd. A térségben viszont gondot jelent, hogy kevés a kiadó lakás.
2020. szeptember 17., 08:082020. szeptember 17., 08:08
A járványhelyzet és az annak nyomán bevezetett intézkedések alaposan felforgatták a Kolozsváron tanuló egyetemisták, és velük együtt a kincses városban ingatlanokat bérbe adó személyek és ingatlanügynökségek életét egyaránt. A fennmaradó korlátozások miatt ugyanis a diákok egy része lemondott arról, hogy visszatérjen Kolozsvárra, és otthonról vesz részt az online oktatásban, vagy áthidaló megoldást keres, hogy amíg szükséges, néhány hétig a kincses városban lakhasson. Ugyanakkor
Lapunk úgy értesült, hogy az elsőévesek közül is sokan bevállalták, hogy albérletet keresnek, és a sajátos helyzet ellenére kipróbálják a kolozsvári életet. Kollégiumi helyhez jutni viszont nehézkes, hiszen szigorú szabályokat léptettek életbe, csak azokat a szobákat foglalhatják el a diákok, ahol mindössze ketten lakhatnak, és biztosított a külön fürdőszoba.
Tehát aki online oktatásban vesz részt, az nem kap helyet. Ha mégis úgy dönt, hogy Kolozsváron akar lakni, kénytelen lakást bérelni.
A megváltozott körülmények között a kolozsvári ingatlanbérlés 20–30 százalékos visszaesésére számít Bónis Endre, a Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője. Lapunknak kifejtette,
Még akkor sem mindig bérelnek lakást, ha az egyetemista visszatér Kolozsvárra a hibrid oktatás miatt, ilyen esetben is sokan csak áthidaló megoldást keresnek – osztotta meg velünk tapasztalatait az ingatlanközvetítő.
Rámutatott, hatalmas a visszaesés a piacon, és még nem is látják pontosan, mi lesz a kimenetele. Alig van kereslet, viszont a kínálat túlteng, hiszen rengeteg, korábban Airbnb-rendszerben, rövid távra turistáknak kiadott lakás „beszabadult” a piacra. Ugyanakkor az IT-szektor is nehezen indul újra a kijárási tilalom után, ez nemcsak az irodabérléseknél érezteti a hatását, hanem a lakások esetében is.
– részletezte az ingatlanközvetítő.
Másik visszahúzó tényező, hogy teljesen eltűntek a külföldi egyetemisták, akik mozgatórúgói voltak a kolozsvári bérpiacnak, fizetőképes, stabil bérlőnek számítottak.
– ecsetelte Bónis Endre.
A szakember elmondása szerint amúgy a tulajdonosok sokkal rugalmasabbak, mint eddig, könnyebben engednek az árból, és más erőfeszítésekre is hajlandók, például megvásárolnak egy hűtőszekrényt vagy televíziót, ha arra van igény a bérlő részéről. Viszont amiből nem engednek, az a felmondási idő, általában a kolozsvári bérpiacon 60 napos felmondási időre kötik a szerződéseket, ehhez a tulajdonosok többsége ragaszkodik.
Fotó: Haáz Vince
Ellenkező tapasztalatokról számolt be a székelyföldi városok kapcsán Szabó Lehel, a Well ingatlanügynökség vezetője. Mint a Krónika megkeresésére kifejtette,
Tény, hogy folyamatosan cseng az ügynökség telefonja: diákok vagy a szüleik keresik az albérletet. „Két-három diák közösen bérelne lakást, vagy kiadó szobákat is keresnek, ám a kínálati oldalon csak Marosvásárhely és Brassó áll jobban, de a térségre általában az jellemző, hogy alig vannak már kiadó lakások. Bérleményeket ugyanakkor a jelenlegi helyzetben nem szívesen adják diákoknak a tulajdonosok, mert attól tartanak, hogy változik a helyzet, két-három hónap múlva felmondják az albérletet, és ők ott maradnak az üres, lelakott ingatlannal” – részletezte a szakember.
A nagy egyetemi központnak számító Nagyváradon eközben az ingatlanközvetítő cégek nem foglalkoznak az egyetemisták albérletigényléseivel. Azt mondják, nem szívesen közvetítenek diákoknak albérletet, ezért tapasztalataik sincsenek a piac alakulásáról. Az egyetemi hallgatók ugyanis általában az olcsó bérleményeket keresik, ezeken kevés jutalék, ugyanakkor sok gond is van, mert előfordulnak rongálások, vagy például amennyiben fizetés nélkül lelépnének, a pénzt a közvetítőn kérnék számon a tulajdonosok.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!