„Hazajön” az online óra. Egyes diákok nem térnek egyelőre vissza az egyetemi központokba
Fotó: Haáz Vince
Kolozsváron megtépázza az ingatlanbérlés piacát az a tény, hogy az egyetemek online vagy hibrid oktatással kezdik a tanévet. Székelyföldön ezzel szemben meg is nőtt a kereslet a diákok részéről, hiszen a kollégiumok korlátozott kapacitással működnek majd. A térségben viszont gondot jelent, hogy kevés a kiadó lakás.
2020. szeptember 17., 08:082020. szeptember 17., 08:08
A járványhelyzet és az annak nyomán bevezetett intézkedések alaposan felforgatták a Kolozsváron tanuló egyetemisták, és velük együtt a kincses városban ingatlanokat bérbe adó személyek és ingatlanügynökségek életét egyaránt. A fennmaradó korlátozások miatt ugyanis a diákok egy része lemondott arról, hogy visszatérjen Kolozsvárra, és otthonról vesz részt az online oktatásban, vagy áthidaló megoldást keres, hogy amíg szükséges, néhány hétig a kincses városban lakhasson. Ugyanakkor
Lapunk úgy értesült, hogy az elsőévesek közül is sokan bevállalták, hogy albérletet keresnek, és a sajátos helyzet ellenére kipróbálják a kolozsvári életet. Kollégiumi helyhez jutni viszont nehézkes, hiszen szigorú szabályokat léptettek életbe, csak azokat a szobákat foglalhatják el a diákok, ahol mindössze ketten lakhatnak, és biztosított a külön fürdőszoba.
Tehát aki online oktatásban vesz részt, az nem kap helyet. Ha mégis úgy dönt, hogy Kolozsváron akar lakni, kénytelen lakást bérelni.
A megváltozott körülmények között a kolozsvári ingatlanbérlés 20–30 százalékos visszaesésére számít Bónis Endre, a Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője. Lapunknak kifejtette,
Még akkor sem mindig bérelnek lakást, ha az egyetemista visszatér Kolozsvárra a hibrid oktatás miatt, ilyen esetben is sokan csak áthidaló megoldást keresnek – osztotta meg velünk tapasztalatait az ingatlanközvetítő.
Rámutatott, hatalmas a visszaesés a piacon, és még nem is látják pontosan, mi lesz a kimenetele. Alig van kereslet, viszont a kínálat túlteng, hiszen rengeteg, korábban Airbnb-rendszerben, rövid távra turistáknak kiadott lakás „beszabadult” a piacra. Ugyanakkor az IT-szektor is nehezen indul újra a kijárási tilalom után, ez nemcsak az irodabérléseknél érezteti a hatását, hanem a lakások esetében is.
– részletezte az ingatlanközvetítő.
Másik visszahúzó tényező, hogy teljesen eltűntek a külföldi egyetemisták, akik mozgatórúgói voltak a kolozsvári bérpiacnak, fizetőképes, stabil bérlőnek számítottak.
– ecsetelte Bónis Endre.
A szakember elmondása szerint amúgy a tulajdonosok sokkal rugalmasabbak, mint eddig, könnyebben engednek az árból, és más erőfeszítésekre is hajlandók, például megvásárolnak egy hűtőszekrényt vagy televíziót, ha arra van igény a bérlő részéről. Viszont amiből nem engednek, az a felmondási idő, általában a kolozsvári bérpiacon 60 napos felmondási időre kötik a szerződéseket, ehhez a tulajdonosok többsége ragaszkodik.
Fotó: Haáz Vince
Ellenkező tapasztalatokról számolt be a székelyföldi városok kapcsán Szabó Lehel, a Well ingatlanügynökség vezetője. Mint a Krónika megkeresésére kifejtette,
Tény, hogy folyamatosan cseng az ügynökség telefonja: diákok vagy a szüleik keresik az albérletet. „Két-három diák közösen bérelne lakást, vagy kiadó szobákat is keresnek, ám a kínálati oldalon csak Marosvásárhely és Brassó áll jobban, de a térségre általában az jellemző, hogy alig vannak már kiadó lakások. Bérleményeket ugyanakkor a jelenlegi helyzetben nem szívesen adják diákoknak a tulajdonosok, mert attól tartanak, hogy változik a helyzet, két-három hónap múlva felmondják az albérletet, és ők ott maradnak az üres, lelakott ingatlannal” – részletezte a szakember.
A nagy egyetemi központnak számító Nagyváradon eközben az ingatlanközvetítő cégek nem foglalkoznak az egyetemisták albérletigényléseivel. Azt mondják, nem szívesen közvetítenek diákoknak albérletet, ezért tapasztalataik sincsenek a piac alakulásáról. Az egyetemi hallgatók ugyanis általában az olcsó bérleményeket keresik, ezeken kevés jutalék, ugyanakkor sok gond is van, mert előfordulnak rongálások, vagy például amennyiben fizetés nélkül lelépnének, a pénzt a közvetítőn kérnék számon a tulajdonosok.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!