Fotó: Pro Infrastruktúra Egyesület
Ha minden jól halad 2024 nyarán Marosvásárhelytől Kolozsvárig megszakítás nélkül sztrádán lehet majd közlekedni, miután szerdán a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) és a Strabag–Geiger konzorcium aláírta az A3-as autópálya, Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakaszának a tervezési és kivitelezési szerződését. A tulajdonképpeni munka már februárban elrajtolhat.
2022. október 26., 11:382022. október 26., 11:38
2022. október 26., 15:092022. október 26., 15:09
Aláírták szerdán az észak-erdélyi autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közötti hiányzó szakaszának folytatásáról szóló szerződést, a Strabag és a Geiger cégekből álló konzorcium így végre munkához is láthat az eddigi nagyjából 40 százalékban elkészült sztrádaszakasz befejezésének. A két, útépítésben nagy tapasztalattal rendelkező, osztrák és német cég 420 millió lejért vállalta a félkész munka huszonegy hónap alatt befejezését.
Mint ismeretes, az alig valamivel több mint 15 kilométeres sztrádaszakaszra az első tendert hét évvel ezelőtt, 2015-ben hirdették meg, és még abban az évben kötöttek szerződést a nyertesként kikerült kivitelezővel. A Stracónak tizenkét hónap alatt kellett volna megépítenie a Maros és Kolozs megye határán lévő szakaszt. A nyertes meglehetősen karcsú árajánlata komoly kérdéseket szült a pálya- és vetélytársakban. A szakemberek már akkor megjósolták, hogy az alullicitáló cég képtelen lesz a felvállalt összegért elvégezni a munkát.
Számos egyeztetés és be nem tartott ígéret után a CNAIR nagy későre, 2021-ben szerződést bontott, ami ellen az érintett vállalkozó azonnal óvást emelt. A bíróság előbb felfüggesztette az útügyi hatóság döntését, később azonban jóváhagyta az alvállalkozók csődeljárási kérését. Az ítélet jogerőre emelte a szerződésbontást, és lehetővé tette az újabb közbeszerzési eljárás meghirdetését.
Kérdésünkre, hogy miért éri meg egy cégnek más, kevesebb mint 40 százalékban elvégzett munkáját folytatni,
Számításaik szerint már február vége felé elkezdhetik azokat a munkálatokat, amelyeket a hidegben is lehet végezni. A talajmunka, a töltések kialakítása, ami mintegy egy millió köbméternyi föld megmozgatását feltételezi, a tavaszra, nyárára marad. „Nagyon jól tudjuk, hogy mi történt eddig, és azt is, hogy mi vár ránk. Mivel az építőtelepen két éve nem történt jóformán semmi, előre nem látott meglepetések is érhetnek, de még így is reméljük, hogy 2024 nyarára, vagy még annál is előbb át tudjuk adni a hiányzó pályaszakaszt” – nyilatkozta.
A 15,7 kilométerből a Geigernek 6,8 kilométeres aszfaltcsíkot, a Strabagnak 8,9-et kell átadnia. Ugyanez a két cég építette meg az A3-as Marosvásárhely–Radnót szakaszát is: az osztrákok Marosugráig, a németek onnan Radnótig dolgoztak.
Az autópálya hiányzó szakaszára vonatkozó szerződést vissza nem térítendő európai uniós forrásokból finanszírozzák. Amennyiben elkészül a hiányzó 15,7 kilométeres szakasz, Marosvásárhelytől Magyarnádasig folyamatos lehet majd eljutni, Budapestig – Tordán áttérve a Dél-Erdélyi sztrádára – pedig egy tíz kilométeres kitérővel.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2 hozzászólás