Fotó: Pro Infrastruktúra Egyesület
Ha minden jól halad 2024 nyarán Marosvásárhelytől Kolozsvárig megszakítás nélkül sztrádán lehet majd közlekedni, miután szerdán a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) és a Strabag–Geiger konzorcium aláírta az A3-as autópálya, Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakaszának a tervezési és kivitelezési szerződését. A tulajdonképpeni munka már februárban elrajtolhat.
2022. október 26., 11:382022. október 26., 11:38
2022. október 26., 15:092022. október 26., 15:09
Aláírták szerdán az észak-erdélyi autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közötti hiányzó szakaszának folytatásáról szóló szerződést, a Strabag és a Geiger cégekből álló konzorcium így végre munkához is láthat az eddigi nagyjából 40 százalékban elkészült sztrádaszakasz befejezésének. A két, útépítésben nagy tapasztalattal rendelkező, osztrák és német cég 420 millió lejért vállalta a félkész munka huszonegy hónap alatt befejezését.
Mint ismeretes, az alig valamivel több mint 15 kilométeres sztrádaszakaszra az első tendert hét évvel ezelőtt, 2015-ben hirdették meg, és még abban az évben kötöttek szerződést a nyertesként kikerült kivitelezővel. A Stracónak tizenkét hónap alatt kellett volna megépítenie a Maros és Kolozs megye határán lévő szakaszt. A nyertes meglehetősen karcsú árajánlata komoly kérdéseket szült a pálya- és vetélytársakban. A szakemberek már akkor megjósolták, hogy az alullicitáló cég képtelen lesz a felvállalt összegért elvégezni a munkát.
Számos egyeztetés és be nem tartott ígéret után a CNAIR nagy későre, 2021-ben szerződést bontott, ami ellen az érintett vállalkozó azonnal óvást emelt. A bíróság előbb felfüggesztette az útügyi hatóság döntését, később azonban jóváhagyta az alvállalkozók csődeljárási kérését. Az ítélet jogerőre emelte a szerződésbontást, és lehetővé tette az újabb közbeszerzési eljárás meghirdetését.
Kérdésünkre, hogy miért éri meg egy cégnek más, kevesebb mint 40 százalékban elvégzett munkáját folytatni,
Számításaik szerint már február vége felé elkezdhetik azokat a munkálatokat, amelyeket a hidegben is lehet végezni. A talajmunka, a töltések kialakítása, ami mintegy egy millió köbméternyi föld megmozgatását feltételezi, a tavaszra, nyárára marad. „Nagyon jól tudjuk, hogy mi történt eddig, és azt is, hogy mi vár ránk. Mivel az építőtelepen két éve nem történt jóformán semmi, előre nem látott meglepetések is érhetnek, de még így is reméljük, hogy 2024 nyarára, vagy még annál is előbb át tudjuk adni a hiányzó pályaszakaszt” – nyilatkozta.
A 15,7 kilométerből a Geigernek 6,8 kilométeres aszfaltcsíkot, a Strabagnak 8,9-et kell átadnia. Ugyanez a két cég építette meg az A3-as Marosvásárhely–Radnót szakaszát is: az osztrákok Marosugráig, a németek onnan Radnótig dolgoztak.
Az autópálya hiányzó szakaszára vonatkozó szerződést vissza nem térítendő európai uniós forrásokból finanszírozzák. Amennyiben elkészül a hiányzó 15,7 kilométeres szakasz, Marosvásárhelytől Magyarnádasig folyamatos lehet majd eljutni, Budapestig – Tordán áttérve a Dél-Erdélyi sztrádára – pedig egy tíz kilométeres kitérővel.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
2 hozzászólás