2011. november 04., 11:202011. november 04., 11:20
A felmérések eredményeit az uniós forrásokból finanszírozott Integrált vállalkozásfejlesztési modell három fejlesztési régió kisvárosaiban című projekt keretében csütörtökön Kolozsváron hozta nyilvánosságra a projektet lebonyolító Romániai Vállalkozásokért Egyesület (Rove) és a CCRIT. Csata Zsombor, az Etnikumközi Viszonyok Kutatóközpontjának igazgatója elmondta, a felmérések során azt tapasztalták, hogy a székelyföldi kisvárosokban jóval nagyobb az esélye egy vállalkozás túlélésének, és a vállalkozó kedv is nagyobb, mint bárhol máshol Erdélyben, ez azonban nem annak köszönhető, hogy a székelyföldi vállalkozók rátermettebbek lennének, hanem arról van szó, hogy a Székelyföldön jóval nagyobb a hajlandóság az együttműködésre az emberekben, illetve nagyobb az egymás iránti bizalom.
Pásztor Gyöngyi szociológus, kutató szemléltetésképpen arról számolt be, hogy a megkérdezettek közül tíz emberből csak egy mondta azt, hogy meg lehet bízni az emberekben. Emiatt a vállalkozást elsősorban egyéni vagy családi vállalkozásként képzelik el, ami azért jelent gondot, mert a lakosság megtakarításai, ha vannak is, meglehetősen szerények, ezért egyenként nem áll elegendő tőke a rendelkezésükre. Péter László szociológus, kutató eközben arról számolt be, hogy a potenciális vállalkozók elsősorban a pályakezdő fiatalok, az elégedetlen közalkalmazottak, a külföldről hazatért vendégmunkások és a korai nyugdíjasok, főként egykori rendőrök és katonatisztek soraiból kerülnek ki.
Nagy Gábor projektmenedzser, a Rove elnöke ugyanakkor elmondta: a projekt értéke 8,8 millió lej, amelyből mintegy 8,65 millió lej az Európai Szociális Alaptól elnyert vissza nem térítendő támogatás. Hozzáfűzte, a szociológiai felmérés csak az egyik része a projektnek, amelynek az a célkitűzése, hogy a valós igényeknek megfelelő képzést nyújtsanak a vállalkozásukat fejleszteni, illetve az önálló vállalkozás elindítását fontolgatók számára. Végeredményként pedig legalább 54 új vállalkozás beindítását tűzték ki célul. A 2012-ben induló ingyenes képzésekre összesen 540 résztvevőt várnak a projekt kivitelezői. A projektről és a szociológiai felmérésekről bővebb részletek a www.vallalkozz.ro portálon olvashatók.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.