2011. október 19., 15:562011. október 19., 15:56
Amint arról beszámoltunk, az ötnapos rendezvényen Hargita, Kovászna és Maros megye közgyűlése szervezésében, tavalyhoz hasonlóan, ismét együtt jelentek meg a székelyföldi termelők portékáikkal. Az IndAgrát a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium védnökségével szervezik meg a bukaresti Romexpón.
„Bukarest sokkal közelebb található Székelyföldhöz, mint Budapest, tehát már csak a kisebb szállítási költségekért is megéri errefelé is tekinteni – vélekedett Borboly. – A gazdasági haszon, az értékesítés mellett a Székelyföld-stand által a valósággal is megismertetjük az ország lakosságát, ugyanis sok bukaresti újságíró, politikus Székelyföldről csak rosszat mond, viszont a látogatók, vásárlók ennek az ellenkezőjével szembesülhetnek.”
A közgyűléselnök ugyanakkor arról is beszélt, hogy a székelyföldi termelőket is arra bátorítják, hogy érdemes Bukarestben, román többségű térségekben is terjeszkedni, hiszen azt tapasztalta, hogy a székely árunak presztízse van, például Ilfov megyében is.
Az összesen 15 vállalkozót hat fabódéval és öt sátorral felsorakoztató Székelyföld-standhoz ellátogatott Valeriu Tabără mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter, Tánczos Barna, a szaktárca RMDSZ-es államtitkára és Demeter János, a Kovászna megyei önkormányzat alelnöke is.
Tánczos szerint ez a vásár kiváló alkalom a székely hagyományos termékek bemutatására, illetve piacuk erősítésére. „Bízom abban, hogy a székely termelők hasznos kapcsolatokat teremtenek az IndAgra vásáron. Ennek már látom a biztató jeleit, ugyanis egyre nagyobb az érdeklődés a biotermékek iránt, és a Hargita megyei közgyűlés által havonta szervezett csíkszeredai székelytermék-vásárnak már visszatérő vásárlói vannak, akik ehhez igazítják éléskamrájuk feltöltését” – részletezte az államtitkár.
Valeriu Tabără miniszter tavaly a legjobb standnak a székelyföldit találta, és idén is elégedetten nyilatkozott. „A tartalom a lényeg: amikor jó pálinkát iszunk, nem számít, milyen nyelvű a felirat. Nem a címke számít, hanem az, hogy mire teszik rá” – hangsúlyozta a miniszter a magyar nyelvű feliratokat firtató újságírói kérdésre.
Az IndAgra nemzetközi agrárvásárt immár 16. alkalommal szervezték meg a bukaresti Romexpón, és a Székelyföld-stand ennek keretében immár másodszor kapott helyet. A székely árusoknál hús és húskészítmények, sajtféleségek, méhészeti termék, lekvár, szörp, házi kenyér, mustár, tésztafélék, kürtőskalács és mézes pogácsa kapható.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.