2009. augusztus 10., 12:192009. augusztus 10., 12:19
Franciaországban, amely a világ első számú turistacélpontja, júniusban 4 százalékkal csökkent a külföldi látogatók száma, és a szakemberek arra számítanak, hogy a visszaesés akár a 30 százalékot is elérheti a júliusi és augusztusi eredmények összesítésekor. Az országban a turizmus adja a GDP 6 százalékát, és az iparág számára az egyetlen reményt a belföldi turizmus jelenti az idegenforgalmi hivatal illetékese szerint.
A nyaralni vágyók most otthonukhoz közelebbi célpontokat választanak, illetve lejjebb adják igényeiket, négycsillagos helyett háromcsillagos hotelben szállnak meg, és olcsóbb repülőjegyet váltanak. A svédek, az osztrákok és az olaszok otthonukhoz közeli helyeken nyaralnak. Az olasz szállodatulajdonosok arról számoltak be, hogy már januárban a munkahelyek 20 százaléka szűnt meg az idegenforgalmi ágazatban. Görögországban az előrejelzések szerint 19 ezer idegenforgalomhoz kötődő munkahely szűnik meg idén.
Az ágazat nem kéri a kormányokat olyan beavatkozásra, mint ahogy teszik az autógyártók, bankok, iparvállalatok esetében. Az idegenforgalmi ágazat azt mondja, sok módja van annak, hogy a kormányok segítsenek bennünket okos intézkedésekkel; az adókat inkább csökkenteni kellene, mint növelni, és az embereket ösztönözni, semmint elbátortalanítani – mondta el Geoffrey Lipman, a Turisztikai Világszervezet (UNWTO) főtitkárának helyettese. Lipman szerint egyedül a légi közlekedésnek lehet szüksége segítségre, mert nagy veszteségeket szenved el, és úgy tartja szinten az utaslétszámot, hogy olcsóbb repülőjegyeket kínál. Spanyolországban, ahol a GDP 11 százaléka az idegenforgalomból származik, a kormány mentőcsomagot hagyott jóvá az ágazatnak a válság alatti megsegítésére. Szicília elszívta a napimádó nyaralókat a spanyoloktól, és a kis Montenegró is sok turistát nyert az otthonukhoz közelebb nyaralni kívánókkal: 4 százalékkal több a látogatójuk. Drámai viszont a helyzet Horvátországban, ahol az idegenforgalomból rendszerint a GDP 15 százaléka származik, erre az évre csak 4 százalékot jósolnak. Az idegenforgalomban a legnagyobb hiányt a britek utazási kedvének csökkenése okozza: az év első felében 20 százalékkal csökkent a brit turisták száma Svájcban, Spanyolországban 16 százalékos a visszaesés. Az idegenforgalmi szakemberek mindenesetre optimisták, úgy gondolják, ez az ágazat tér majd először magához a válságból.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.