Fotó: Archív
2010. május 27., 09:422010. május 27., 09:42
Radu Roca, a Szatmár megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság helyettes vezetője szerint Németországban 2000 és 2004 között 200, napjainkban pedig több mint 700 bioenergetikai üzem működik. „Nálunk ez a fajta energiaforrás még nem elterjedt, de már egyre több cég érdeklődik a technológia iránt. Viszonylag kevés befektetéssel kifizetődő haszon nyerhető” – vélte a szakember, aki szerint állatorvosi szempontból is fontos ez a kérdés, hiszen a biomassza nagy részét állati ürülékből nyerik.
Radu Roca beszámolója szerint tavaly Szatmár megye 500 tonna állati eredetű hulladékot termelt, amelynek nagy része az égetőkben és a szemétgödrökben semmisült meg, pedig ennek nagy százalékából energiát lehetett volna nyerni, amennyiben meg lett volna hozzá a megfelelő berendezés. Dan Lucian Chirulescu, az Országos Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség (egykori SAPARD) észak-nyugati regionális központjának helyettes igazgatója az Európai Unió különböző programjaiban található pályázati lehetőségekre hívta fel a nagyközönség figyelmét. Az ügynökségvezető szerint a zöldenergia felhasználását többféle módon is támogatja az európai közösség, és a többi iparág támogatásától eltérően, jóval nagyobb finanszírozási alapot különítettek el erre a célra.
Békéssy Erzsébet, a Szatmár megyei környezetvédelmi felügyelőség vezetője arról számolt be, hogy idén az ország energiaszükségletének 33 százaléka zöldenergiából kellene származzon, 2020-ra pedig Románia vállalta, hogy energiája 40 százalékát ebből az iparágból nyeri majd. Borbély László környezetvédelmi és erdőgazdálkodási miniszter áprilisi szatmári látogatásakor elmarasztalta a partiumi megyét, amiért nem tesz látható lépéseket a bioenergia hatékony felhasználása érdekében. A probléma megoldásának első lépeseként június elején Szatmárnémeti mellett felavatják az ország első napelemeket gyártó üzemét.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.