2010. november 08., 08:442010. november 08., 08:44
– Gyergyószentmiklós és Zilah után nemrég Marosvásárhelyen is távfűtési szolgáltatási jogot nyert az RFV. Mikor kezdik a szolgáltatást?
– A koncessziós szerződéseket október végén írtuk alá, jelenleg az átadás-átvétel zajlik. Feltérképezzük, pontosan milyen eszközökkel hány lakást kell ellátnunk. A folyamat egy-két héten belül lezárul, így várhatóan november második felétől mindhárom szolgáltatási területet az RFV leányvállalatai láthatják el távhővel.
– Okozhat-e az átállás bármilyen fennakadást?
– Gyergyószentmiklóson és Zilahon biztosan nem. Marosvásárhelyen viszont az Energomur Rt.-nek jelentős tartozásai vannak a gázszolgáltató felé, ezért rajtunk kívül álló okok miatt bekövetkezhet némi kellemetlenség. Ezenkívül, mivel új szolgáltatóról van szó, új szerződéseket kell kötni a fogyasztókkal. Mindhárom erdélyi projektre létrehoztunk egy-egy leányvállalatot, ez a cég köt szerződést az önkormányzattal, illetve a fogyasztókkal.
Ez azért is fontos, mert a helyi szabályozás szerint bizonyítanunk kell, hogy egy-egy területen mekkora a szolgáltatási költségünk. Zilahon és Marosvásárhelyen már megkerestük a lakóközösségek képviselőit, és tájékoztattuk őket a szolgáltatóváltásról, az átállás folyamatáról. Gyergyószentmiklóson viszont még nem alakultak meg a lakóközösségek, itt a lakókkal közvetlenül vesszük fel a kapcsolatot, ami kissé lassítja az átállás folyamatát. Ennek ellenére november közepétől megkezdjük a szolgáltatást, hiszen a lakosság nem maradhat fűtés vagy meleg víz nélkül.
Az RFV Nyrt. vezetősége 2010 egészében 2,15 milliárd forint EBITDA- eredménnyel (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény ) és 1,4 milliárd forint adózott profittal számol. Jövőre – főként a romániai terjeszkedés eddigi három állomása, a gyergyószentmiklósi, zilahi, illetve marosvásárhelyi beruházások folytán – 35 százalékos eredménynövekedést prognosztizál a menedzsment, vagyis 2,9 milliárd forint EBITDA mellett 1,9 milliárdos nettó eredménye lehet. A cég tavalyi árbevétele meghaladta a 3,9 milliárd forintot, miközben 801 millió forint adózott profitot könyvelhetett el. A társaság részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde „A” kategóriájában kereskednek. |
– Olyan hírek terjednek, hogy az átállás után jelentősen drágul a szolgáltatás.
– Ezek rémhírek. A végső fogyasztói árakat három tényező befolyásolja: a földgáz piaci ára, az állami és az önkormányzati támogatás mértéke, valamint a szolgáltató saját költsége. Az első két tényezőt az RFV nem tudja befolyásolni, így ezek változása hathat a fogyasztói árakra is. A saját költségeinken viszont jelentős összegeket tudunk megtakarítani. Diverzifikáljuk például az energiaforrást úgy, hogy a földgáz mellett alacsonyabb árú biomasszát is használunk. Ezzel egy időben felújítjuk a jelenleg nagy veszteséggel működő hőközpontokat és a hálózatokat, jelentősen csökkentve ezzel a hőenergia szállításának költségeit. A vadonatúj eszközök üzembiztonsága nagyobb, ezért a fogyasztókat kevesebb munkatárssal is biztonságosan el tudjuk látni. Az új rendszer lehetővé teszi azt is, hogy a fogyasztó igényének megfelelően szabályozza majd a fűtőtestet, ami további megtakarításra ad lehetőséget. Összességében jóval hatékonyabbak és olcsóbbak tudunk lenni a korábbi szolgáltatónál.
– Azt ígérték, hogy idén már Gyergyószentmiklóson is melegek lesznek az évtizedek óta fagyos fűtőtestek.
– A gyergyószentmiklósi távhőszolgáltatásban már az idén látványos minőségi fejlődés lesz, hiszen ott a 80 százalékban felújított rendszerrel üzemelhetünk. Az RFV leányvállalata évi 80 ezer euró koncessziós díj fejében 25 évre nyerte el a város távhő-szolgáltatási jogát. Terveink szerint további 4 millió, összességében 12 millió eurós beruházást követően nem lesz olyan lakás, ahol alternatív fűtésmegoldásokat kellene alkalmazni.
– Jelentős a zilahi és a marosvásárhelyi projekt is.
– Zilahon a következő négy-öt évben 30–35 millió eurót tervezünk befektetni, ez a cég eddigi leghosszabb futamidejű szerződése. A város teljes távhőszolgáltatását ugyanis 49 évre nyerte el az RFV évi 15 ezer euró koncessziós díjért cserébe. A zilahi projekt az ipari nagyfogyasztók miatt is fontos, a városban található ugyanis többek közt a Michelin két üzeme is, amelyekkel a társaság tárgyal a csatlakozásról. A korábbi távfűtési szolgáltatás nagymértékű romlása miatt alig ezer fogyasztó maradt a hálózaton. Hosszú távon célunk a lakossági fogyasztók körének bővítése is. Marosvásárhelyen 25 éven át szolgáltathat az RFV, ezért 130 ezer euró koncessziós díjat fizet évente. A következő öt év alatt közel 24 millió euróból valósul meg a hálózat racionalizálása, hatásfokának növelése. A távfűtési szolgáltatást korábban 30 ezer magánszemély és 40 intézményi fogyasztó vette igénybe, mára azonban körülbelül 12 ezer lakás és 32 intézményi fogyasztó maradt a hálózaton.
2010 januárjától az RFV vezérigazgatója. A 34 éves szakember a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaság-tudományi Karán végzett, majd MBA-diplomát is szerzett a Harvard Business Schoolon. Karrierjét tanácsadóként a The Boston Consulting Groupnál kezdte. Magyarországon a MOL-csoport stratégiai vezetője volt, majd a Greenergy-csoport pénzügyi és adminisztrációs igazgatójaként dolgozott. Üzleti tevékenysége mellett a Budapesti Corvinus Egyetem szervezeti magatartás tanszékének oktatója és a Magyarországi Harvard Club alelnöke. |
– Hatalmas összegekről beszélünk, miből tudják finanszírozni a beruházásokat?
– Az RFV a projekt megvalósításához szükséges forrásokat teljes egészében saját maga teremti elő. A vállalat a beruházást 30 százalékban saját tőkéből, 70 százalékban pedig saját kibocsátású kötvényekből, valamint bankhitelből finanszírozza. A forrásteremtésben sokat segít a magyarországi tőzsdei jelenlét is, a nyilvános kötvénykibocsátás sikeres zárultával a társaság rendelkezésére állnak a lebonyolításhoz szükséges pénzeszközök. Ráadásul egy pénzügyileg stabil vállalkozást a bankok is szívesen finanszíroznak.
– Mikorra térülnek meg a befektetéseik?
– A megtérülést mindig a teljes futamidőre számítjuk. Nem véletlen, hogy 25 évre kötünk szerződést, körülbelül ennyi idő alatt avulnak el a felújított rendszerek.
– Egyre nagyobb számban válnak le fogyasztók a rendszerről, nem veszélyezteti ez a vállalat hosszú távú terveit?
– Az, hogy Romániában ilyen sokan döntöttek az egyéni fűtésrendszerek mellett, annak tudható be, hogy korábban nem volt megfelelő a távhőszolgáltatás. Vállalatunk egy tőkeerős cég, amely – sok romániai elődjével ellentétben – fizetni tudja majd a havi gázszámlákat, korszerű és hatékony szolgáltatást nyújtva ügyfeleinek. Reményeink szerint a lakosság hosszú távon felismeri, hogy a közösségi szolgáltatás megbízhatóbb, biztonságosabb és nem utolsósorban olcsóbb, mint az egyedi hőközpontok üzemeltetése, ezért visszacsatlakoznak majd a hálózatra.
– A fizetési fegyelem is elég laza Romániában, erre hogyan tudnak készülni?
– Az általunk üzemeltetett rendszer lehetővé teszi, hogy csak azoknál szüneteltessük a szolgáltatást, akik szándékosan nem fizetnek, így nem büntetjük a határidőre számláikat befizetőket. Ezenfelül próbálunk segíteni az átmenetileg bajbajutottakon: lehetővé tesszük, hogy átütemezzék tartozásaikat, de terveink szerint részletfizetési lehetőséggel is élhetnek.
– Románia az RFV elsődleges külföldi piacává vált. Ilyen jelentős itt a terjeszkedési potenciál?
– Nem titok, hogy éppen a közmű-infrastruktúra hiányossága teszi Romániát oly vonzóvá számunkra, hiszen ahol a meglévő rendszerek nagyon elavultak és működtetésük drága, ott tudunk több értéket teremteni. Reményeim szerint 2011-ben az új projektjeink nagy része Romániában valósul meg.
– Eddig kizárólag Erdélyre koncentráltak. Tudatosan nem merészkedtek a Kárpátokon túlra?
– Kezdetben a földrajzi közelség és a nyelvi lehetőség teremtette előnyöket igyekeztünk kihasználni, jövőre azonban már az Erdélyen kívüli megyékben meghirdetett tendereken is indulunk, hiszen minket elsősorban az üzleti potenciál vezet. Jelenleg is tárgyalunk a Kárpátok mindkét oldalán. Az RFV elsősorban regionális vállalat kíván lenni, bár reményeim szerint 2011-ben az árbevételünk csaknem 50 százaléka már Romániából származik, idővel ez az érték várhatóan 20–25 százalékra csökken, amennyiben sikerül egy harmadik és egy negyedik ország piacára is betörni.
– Befektetési szempontból Romániában jelenleg az alternatív energia és ezen belül a szélerőmű a „divat”. Az RFV nem lát ebben fantáziát?
– Elsősorban a hőpiacra koncentrálunk, ezen belül azonban ahol a helyi adottságok lehetővé teszik, alternatív energiaforrásokra is támaszkodunk. Egyelőre nem tartom valószínűnek, hogy főtermékként elektromos energia előállításában vagy kereskedelemben részt vennénk. A kogeneráció révén valamilyen mértékben előállítunk majd áramot, üzleti stratégiánk azonban alapvetően a hőszolgáltatásra épül.
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.
Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.
Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.