Gyengén muzsikált tavaly a román gazdaság
Fotó: Pixabay
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett előzetes adatai szerint tavaly 0,9 százalékkal nőtt a román gazdaság.
2025. február 14., 12:252025. február 14., 12:25
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 negyedik negyedévében 0,7 százalékkal emelkedett a román bruttó hazai termék (GDP) 2023 utolsó negyedévéhez képest, és 0,8 százalékkal nőtt a román gazdaság a tavalyi harmadik negyedévhez mérten.
A nyers adatok szerint a tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó negyedévéhez képest 0,7 százalékkal nőtt a GDP. Tavaly összességében 0,9 százalékkal javult a román gazdaság teljesítménye 2023-hoz képest.
Az idei év első tíz hónapjában a nyers adatok szerint 8,7 százalékkal, szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023 azonos időszakához képest – közölte a statisztikai intézet.
Mint ismeretes, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) október második felében rontotta az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését. Az Európai Bizottság pedig november közepén módosította a korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította prognózisát.
Ennél is borúlátóbb volt a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának (KGTK) kutatócsoportja:
olyan körülmények között, hogy az év elején még a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékos gyarapodását prognosztizálták. Ám már szeptemberben kiderült, hogy túlságosan derűlátók voltak, így akkor 1,8 százalékra rontották a prognózist.
Az euróövezet és az Európai Unió gazdasága a második negyedévben enyhén növekedett az előző negyedévhez képest, míg Románia gazdasági teljesítményének növekedése a legszerényebb volt az Unióban.
Számos elemző ugyanakkor úgy látta, hogy a román gazdaság növekedése legjobb esetben 1 százalék körüli lesz, Ciprian Dascălu, a Román Kereskedelmi Bank (BCR) vezető közgazdásza az év végén úgy nyilatkozott: figyelembe véve a GDP-re vonatkozó legfrissebb adatokat, továbbá az aszályos agrárévre tekintettel
Eközben a bukaresti kormány 2023 decemberében a gazdaság teljesítményének 3,4 százalékos növekedését vetítette előre, szeptemberben pedig, 2,8 százalékos gyarapodást jeleztek előre a költségvetés-kiigazításban.
A második negyedévben a nyers adatok és a naptárhatással kiigazított adatok alapján is 0,8 százalékkal nőtt a román GDP az egy évvel korábbihoz viszonyítva – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
A romániai munkaerőpiac 2025 első három hónapjában visszaesett a korábbi év azonos időszakához viszonyítva, a legaktívabb álláskeresők jelenleg a 25 és 34 év, illetve a 18 és 24 év közöttiek.
szóljon hozzá!