Gyengén muzsikált tavaly a román gazdaság
Fotó: Pixabay
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett előzetes adatai szerint tavaly 0,9 százalékkal nőtt a román gazdaság.
2025. február 14., 12:252025. február 14., 12:25
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 negyedik negyedévében 0,7 százalékkal emelkedett a román bruttó hazai termék (GDP) 2023 utolsó negyedévéhez képest, és 0,8 százalékkal nőtt a román gazdaság a tavalyi harmadik negyedévhez mérten.
A nyers adatok szerint a tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó negyedévéhez képest 0,7 százalékkal nőtt a GDP. Tavaly összességében 0,9 százalékkal javult a román gazdaság teljesítménye 2023-hoz képest.
Az idei év első tíz hónapjában a nyers adatok szerint 8,7 százalékkal, szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023 azonos időszakához képest – közölte a statisztikai intézet.
Mint ismeretes, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) október második felében rontotta az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését. Az Európai Bizottság pedig november közepén módosította a korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította prognózisát.
Ennél is borúlátóbb volt a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának (KGTK) kutatócsoportja:
olyan körülmények között, hogy az év elején még a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékos gyarapodását prognosztizálták. Ám már szeptemberben kiderült, hogy túlságosan derűlátók voltak, így akkor 1,8 százalékra rontották a prognózist.
Az euróövezet és az Európai Unió gazdasága a második negyedévben enyhén növekedett az előző negyedévhez képest, míg Románia gazdasági teljesítményének növekedése a legszerényebb volt az Unióban.
Számos elemző ugyanakkor úgy látta, hogy a román gazdaság növekedése legjobb esetben 1 százalék körüli lesz, Ciprian Dascălu, a Román Kereskedelmi Bank (BCR) vezető közgazdásza az év végén úgy nyilatkozott: figyelembe véve a GDP-re vonatkozó legfrissebb adatokat, továbbá az aszályos agrárévre tekintettel
Eközben a bukaresti kormány 2023 decemberében a gazdaság teljesítményének 3,4 százalékos növekedését vetítette előre, szeptemberben pedig, 2,8 százalékos gyarapodást jeleztek előre a költségvetés-kiigazításban.
A második negyedévben a nyers adatok és a naptárhatással kiigazított adatok alapján is 0,8 százalékkal nőtt a román GDP az egy évvel korábbihoz viszonyítva – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!