A traktorgyár udvarán kiállított gyári kínálat a vevők számára
Fotó: Orbán Orsolya
A szászrégeni IRUM traktorgyár az 1953-ban alapított erdőkitermelési erőgépeket gyártó állami vállalat utódja, amely a privatizáció során teljesen új márkával lépett piacra. A termékeit tíz országban forgalmazó erdélyi vállalat traktorjai Romániában is népszerűek, a roncstraktor-programra hatezer feliratkozó gazdát jegyeznek. Videós riportunkban betekintést nyújtunk az erdélyi traktorgyártás kulisszatitkaiba, és fogódzót kínálunk a gazdáknak arra, hogy milyen erőgépet érdemes vásárolniuk.
2025. február 12., 07:552025. február 12., 07:55
Napjainkban ritkán adatik meg újságírónak, hogy gyárlátogatáson vegyen részt, éspedig azon egyszerű oknál fogva, hogy az országban egyre kevesebb a működő üzem, traktorgyárból pedig egyetlen akad, a szászrégeni IRUM vállalat.
Gazdaszemmel című videós sorozatunk keretében régóta tervezem, hogy felkeressem az 1953-ban alapított, az erdészeti erőgépek gyártására szakosodott üzemet, amelyet jóval a rendszerváltás után vásárolt meg az állami nagyvállalat egykori mérnöke, Mircea Eugen Oltean. Szakértelmének és vállalkozói leleményességének köszönhetően
A 17,5 hektáron elterülő üzemben Székely Csaba CNC-mester és Koss Szilárd, az IRUM vállalat marketingmenedzsere vezet végig, részlegről részlegre haladva, hogy ízelítőt kapjunk arról, hogyan is készül a mezőgazdasági és erdészeti traktor Szászrégenben. A gyárlátogatást a termelési fluxus végén kezdjük, az összeszerelő részlegen, ahonnan naponta egy traktor gördül le az előjegyzés alapján várakozó gazdáknak, illetve az erőgép az udvaron berendezett bemutató részlegre kerül, ahonnan hamar értékesítik. A legkisebb 24, és a legnagyobb 102 lóerős traktorválasztékban hét típusú erőgépet gyártanak attól függően, mikor mire van igény.
Munka a szerelőműhelyben. A munkások keze ügyében áll minden szükséges alkatrész
Fotó: Orbán Orsolya
A szerelőszalagon éppen a legnagyobb méretű traktor motorját emelik be egy erőgép vázszerkezetébe. Az Olaszországból származó motort a Fiat gyártja, de használnak Nagy-Britanniából érkező Perkins motorokat, illetve kapcsolószekrényeket is.
,,Lejártak azok az idők, amikor a traktorgyár mindent maga állított elő. A brassói üzemben ez még így működött, mi azonban nem vállalkozhattunk ilyen befektetésre, hiszen
ezek készen érkeznek a szerelőműhelybe, akárcsak a gumiabroncsok” – magyarázza a fémmegmunkáló részleg egyik vezetője, Székely Csaba. A többi alkatrész már itt készül, aminek az alapja a vállalati öntöde és kovácsműhely.
A fémforgácsoló szakember szerint a vállalat eleve annak köszönheti sikerét, hogy meg tudták őrizni és korszerűsítették az öntödét, így a fennmaradó alkatrészek 80-90 százalékát helyben öntik, esztergálják, itt történik a tulajdonképpeni fémmegmunkálás. A több csarnokból álló gyárrészlegek a hagyományos esztergapadoktól a legkorszerűbb, számítógép-vezérlésű CNC-gépekig sokféle berendezést tartalmaznak.
A Japánból importált új, illetve használt gépek megvásárlásába besegített uniós pályázat is, összességében azonban minden beruházásnak a tartósan profitot termelő vállalkozás az alapja. Amely napsütéses időben pályázatból származó napelemparkkal oldja meg a villamosenergia-ellátást, ezzel is jelentősen csökkentve az energiaköltségeket.
Esztergapadon előállított alkatrészek
Fotó: Orbán Orsolya
A gyár 450 alkalmazottjának bőven akad munkája, sőt több szakmunkás is elkelne, de Szászrégenben is az a gond, mint szerte az országban: nagyon nehéz szakképzett munkaerőt találni. Legalább alapszintű gépészeti, vagy fémforgácsoló tapasztalattal rendelkező jelentkezőkből igyekeznek szakmunkást faragni az idősebb szakik bevonásával. A három hónapos próbaidő után az marad, akinek van kézügyessége és elkötelezettsége, több százezer eurót érő berendezéseket bárkire nem lehet rábízni.
amely a számítógépes beállítást követően legyártja a kívánt alkatrészt. A korszerű esztergapadokra és marógépekre a régebbi szakikat képezték át, akik a maguk során tovább adják a szaktudást a fiataloknak. Többen is mondják, hogy egy Szászrégen méretű kisváros viszonylatában jó fizetések vannak az IRUM-ban, ami vonzóvá tehetné a gyárat, ennek ellenére nincs túljelentkezés. Ennek okát a szakember abban látja, hogy a mai fiatalok számára nem igazán vonzó szakmát tanulni, többségük másról, pénzesebb állásokról álmodozik.
Székely Csaba a rendszerváltás előtt került a gyárba munkástanulóként, és lépésről lépésre tornászta fel magát a szakmai ranglétrán. Még emlékszik arra az időszakra, amikor keskenyvágányú vasútra méretezett mozdonyokat, kazánokat is javítottak a gyárban, közben folyt az erdészeti traktorok gyártása. Utána jött az 1990-es évek nagy hanyatlása, amikor minden romokban hevert, majd a privatizációval elkezdődött a tartós építkezés, és a traktorgyártás újrakezdése.
A tervezőrészlegen dolgozó mérnökcsapat eleve abból az alapállásból indult ki, hogy ha talpon akarnak maradni, mindenféle igényt ki kell elégíteniük: a kertészeti kis traktorok mellett a nagy kapacitású erőgépek tervezésére egyaránt hangsúlyt fektettek, miközben újjászületett a gyár régi erőgépválasztéka is, a fakitermelésre használható traktorok új családja.
A Fiat-motorok Olaszországból érkeznek a Maros-parti gyárba
Fotó: Orbán Orsolya
Az udvaron állandó traktor- és mezőgép-bemutató várja a gazdákat. Az elmúlt hónapokban a roncstraktorprogramra történő feliratkozás során rengeteg gazda megfordult itt, mintegy hatezer mezőgazdasági termelő nyújtott be kérést a szászrégeni traktorgyár termékeinek állami támogatással történő megvásárlására. A program indulásával kapcsolatban egyelőre bizonytalanság uralkodik, de a mezőgazdasági minisztérium idei költségvetésének rögzítése után a következő hetekben kiderülhet, hogy mennyi erőgépre és mezőgazdasági felszerelésre lesz elegendő állami támogatás.
40 éves korig a mezőgazdasági termelő az 55 ezer eurós traktorvásárlási keret 80 százalékát kapja meg vissza nem térítendő támogatásként a Környezetvédelmi Alaptól. A 40 év fölötti gazdák a teljes összes 65 százalékára tarthatnak igényt” – magyarázza Koss Szilárd marketing szakember.
Székely Csaba fémmegmunkáló mester még a kommunista rendszerben lett a gyár alkalmazottja
Fotó: Orbán Orsolya
Megtekintjük a kiállított traktorokat és mezőgépeket, mindenből bőséges választékot kínálnak. Az erőgépek után kapcsolható mezőgépek egy részét Szászrégenben gyártják, de más cégektől származó utánfutók, trágyaszórók, és számos földmegmunkáló gép is sorakozik az udvaron. Az idelátogató gazda az erőgépe után kapcsolható számtalan mezőgépekből válogathat, és mindenhez megfelelő szaktanácsot kap. A szakemberek szerint fontos, hogy a traktort ne terheljék túl, illetve az adott munkamennyiségre ne vásároljanak sokkal nagyobb kapacitású erőgépet.
az ekére szerelt motor vibrációja nyomán az ekevas a kemény talajba is könnyebben behatol, így a hagyományos ekékhez képest a talajforgatás jóval hatékonyabb.
Végtermék a szerelőszalagon. A 102 lóerős erőgép az IRUM gyár legerősebb mezőgazdasági traktora
Fotó: Orbán Orsolya
Megtudjuk, hogy a gyári részlegek átszervezés előtt állnak: egységnyi idő alatt a közeljövőben több traktor kell legördüljön a szerelőszalagról, ha ki akarják elégíteni a roncstraktor-programmal megnövekedett vásárlói igényeket. Ugyanakkor az IRUM-traktorok nem csak Romániában kelendőek, hanem további tíz országban is, ahol hivatalos forgalmazóik vannak. Többek között Magyarországon, ahol már felfigyeltek az erdélyi traktor olcsóbb árára, és tartósságára egyaránt.
A roncstraktorprogram hatására jelenleg a nagy nyugati cégek is csökkentették több traktor romániai árát, de ezzel együtt még mindig kelendőbbek a szászrégeni gyár termékei. Csak tudja kielégíteni a Maros megyei kisváros üzeme a növekvő igényeket.
A szászrégeni IRUM-traktorgyár madártávlatból
Fotó: Pinti Attila
Felfigyeltek a gazdák a szászrégeni IRUM traktorgyár új erőgépsorozatára. A hannoveri Agritechnica mezőgazdasági szakkiállításon bemutatott új traktorcsaládról kiderült, felveszi a versenyt a nagy nyugati mezőgépgyártó cégek kínálatával.
Idén ötezer erőgép megvásárlását teszi lehetővé a Környezetvédelmi Alap által finanszírozott roncstraktorprogram. Az 55 ezer eurós felső keret leszűkíti a nagy traktorgyárak kínálatát. Szakemberrel jártuk körül a pályázati lehetőséget.
Elfogadták Arad 2025-ös költségvetését. Az 1,3 milliárd lejt kitevő büdzséből több mint másfél millió lej az, ami „alanyi jogon” az aradi magyar oktatási és kulturális intézményeket, a magyar közösség hagyományos rendezvényeit illeti meg.
Kolozsváron tartja március 26–28. között értekezletét az Európai Konzervatívok és Reformerek Pártja (ECR) – jelentette be szerdán a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A szerdára virradó éjjel kigyulladt és leégett a toplai fatemplom, amely a temesvári Bánsági Falumúzeum egyik legértékesebb műemléke volt.
Az év Szatmár megyei állattenyésztője címet elnyert ombodi Balogh gazdacsalád bő harminc éve alapozta meg tejtermelő szarvasmarhafarmját. Videóriportunkban az egyre nagyobb kihívás elé néző tejtermelés nehézségeit és fejlesztési lehetőségeit járjuk körül.
Megépülhet az 1989-es forradalom emlékmúzeuma Temesváron, miután az önkormányzati testület keddi ülésén jóváhagyta a kiszemelt helyszín átalakításához szükséges övezeti városrendezési tervet.
A Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér (AIBG) utasforgalma 2025 februárjában látványosan, 60 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
Holtan találtak egy férfit és egy nőt a magyarországi Battonyán, ahol családi dráma történhetett. A román házaspár aradi volt.
Továbbra sem kezdődött el az érdemi munka az Erdélyt Moldvával majdan összekötő A8-as autópálya első, Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszán.
A marosvásárhelyi Nemzeti Színház közölte, hogy elkészült a teátrum három – magyar, román és angol – nyelven elérhető alkalmazása.
Áprilistól átmenetileg felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest-járatát az Aeroexpress Regional légitársaság – közölte hétfőn a magyar légitársaság.
1 hozzászólás