Az új kormányon múlik majd, hogy a szakszervezetek kérésének megfelelően 1450 lejre nő-e jövőre a minimálbér. A munkáltatók, szakszervezetek és a szakértői kabinet képviselői hétfőn egyeztettek a témában, de mindössze ennyiben sikerült megállapodniuk.
2016. december 13., 14:162016. december 13., 14:16
2016. december 13., 14:272016. december 13., 14:27
Dacian Cioloș miniszterelnök a találkozót követően elmondta, ha most, az utolsó száz méteren döntenének ebben a kérdésben, akkor azzal lehetne őket vádolni, hogy visszaélnek hatalmukkal, ugyanakkor ha most kormányrendeletben szabnák meg a minimálbér szintjét, akkor úgy vállalnák fel az új értéket, hogy amögött nem állna a helyzet részletes elemzése.
Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömörülés vezetője emlékeztetett, a december 11-ei parlamenti választásokon elsöprő többséget szerző Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányprogramjában 1450 lejes minimálbér szerepel, a szakszervezetek pedig abban bíznak, hogy betartják kampányban adott szavukat.
„Liviu Dragnea pártelnök úr nagyon konkrétan fogalmazott, vannak feljegyzéseink, dokumentumaink, a minimálbér 2017. január elsejétől 1450 lej” – közölte mintegy kész tényként Dumitru Costin, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke is, aki szerint nevetséges lenne egy nappal a választások után kétségbe vonni a PSD ígéretét. Costin egyébként a hétfői tárgyaláson arra kérte Cioloșt, hogy hívja fel Dragneát, és mondja meg neki, hogy miután a PSD 1450-es lejes minimálbérről beszélt, ezt az értéket foglalják bele a készülő sürgősségi kormányrendeletbe. A technokrata kormány miniszterelnöke azonban nem tett eleget a kérésnek.
A munkáltatóknak azonban nem tetszik a 200 lejes emelés, s azzal riogatnak, hogy az alacsony profittal rendelkező cégek elbocsátásokra kényszerülnének. „Egyes ágazatokban 2-3 százalékos profitrátával dolgoznak. Lehetnek hasonló meglepetések” – jegyezte meg Cristian Pârvan, a Romániai Üzletemberek Egyesületének elnöke.
A hétfői megállapodás szerint amennyiben az idei év végéig valamilyen oknál fogva nem tud megalakulni az új kormány, akkor a Cioloș-kabinet utolsó ülésén hoz majd egy sürgősségi rendeletet, amiben januárra a jelenlegi szinten tartja a minimálbért, a továbbiakat pedig az új kormányra bízza. A vonatkozó jogszabályok szerint ugyanis a mindenkori kormány kötelessége év végéig megállapítani, hogy milyen szinten lesz a minimálbér a következő esztendőben. Mint ismeretes, jelenleg bruttó 1250 lej a minimálbér, ami több mint kétszerese a 2010-es szintnek.
A bruttó minimálbér alakulása:
2010 januárja: 600 lej
2011 januárja: 670 lej
2012 januárja: 700 lej
2013 februárja: 750 lej
2013 júliusa: 800 lej
2014 januárja: 850 lej
2014 júliusa: 900 lej
2015 júliusa: 1050 lej
2016 májusa: 1250 lej
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!