A szakma szerint nem az adóktól válik egészségesebbé a lakosság

•  Fotó: Pixabay.com

Fotó: Pixabay.com

Nem tetszik az üzleti szférának a kormány új adópolitikája: az üdítőital- és a cigarettagyártók egyaránt azzal vádolják a Dăncilă-kabinetet, hogy velük akarja betömetni az osztogatások nyomán keletkezett hatalmas költségvetési hiányt. Késik ugyanakkor a tervezet elfogadása.

Bálint Eszter

Szucher Ervin

2019. augusztus 06., 12:242019. augusztus 06., 12:24

2019. augusztus 06., 13:062019. augusztus 06., 13:06

Ugyan a hivatalos érvelés szerint a lakosság egészségét szeretné védelmezni a kormány azáltal, hogy adót készül kivetni az üdítőitalok cukortartalmára, vagy emelné a dohányipari termékek jövedéki adóját,

mindenki számára nyilvánvaló, hogy a szociálliberális kabinet így próbálja kompenzálni a bér- és nyugdíj­emelések, illetve más hasonló adakozások nyomán a költségvetésben keletkezett hiányt.

A múlt hét második felében kiszivárgott terveket a szakma, a polgárok, az elemzők egyaránt bírálták, azt pedig egyelőre nem tudni, mit jelez, hogy – a kiszivárgott információk ellenére – hétfőn mégsem volt kormányülés, amelyen elfogadták volna a hírek szerint már szeptembertől bevezetni tervezett intézkedéseket.

Ellentmond magának a kormány

„Diszkriminatív és aránytalan az üdítőitalok cukortartalmának a megadózása, mivel egy felnőtt napi kalóriabevételének alig 3 százaléka származik ebből. Úgy tűnik, az egyetlen cél az állami költségvetés bevételeinek a növelése” – fakadt ki a tervek hallatán Az Üdítőital-gyártók Országos Egyesülete (ANBR), amelynek tagjai szerint az új adó közvetlenül érintené a lakosságot, legyen szó a fogyasztókról, az ágazatban dolgozókról vagy éppen a cukorrépa-ter­mesztőkről. Mint ismeretes,

a kiszivárgott tervek szerint a 100 milliliterben 5 és 8 gramm közötti cukortartalmú üdítők adója literenként 0,8 lej lenne, amennyiben pedig ez az érték meghaladja a 8 grammot, úgy literenként 1 lej lesz az adó.

Az üdítőgyártók közleményükben emlékeztettek ugyanakkor, hogy éppen a kormányt adó parlamenti többség volt az, amely nemrég arra hivatkozva utasította el az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) üdítők extra adójának bevezetésére tett törvénytervezetét, hogy az diszkriminatív.

Idézet
A szaktanulmányok azt bizonyítják, hogy az egészséges életmódot elsősorban nevelő és tájékoztató kampányokkal lehet bátorítani, és nem extra adókkal, ezt mint eszközt nem is javasolja az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

Amúgy ez az adó nem bizonyult hatékonynak azokban az országokban, ahol korábban bevezették. Például Dánia 2014-ben letett a cukros üdítők megadózásáról, mivel nem tapasztalták, hogy pozitív hatással bírt volna a lakosság egészségi állapotára, hosszú távon azonban az üdítőgyártók és a kapcsolódó vállalkozók megsínylették az intézkedést” – irányítja rá a figyelmet a szakmai szövetség, jelezve egyúttal, hogy egyeztetéseket kezdeményeztek a kormány illetékeseivel.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

A szakma kész tenni az egészségért

Durva támadást intézett a kormány ellen közleményében a Romániai Élelmiszeripari Munkáltatók Országos Szövetsége (Romalimenta) is, az új adó mellett azt is kifogásolta, hogy a kabinet illetékesei ezúttal sem konzultáltak az érintett vállalkozókkal. A Romalimenta illetékesei is rámutatnak, a kormányok a hasonló adók bevezetésekor azzal takaróznak, hogy egészségügyi célokra kívánják fordítani az így begyűlő összegeket,

Idézet
a valóságban azonban a kormány nagylelkűsége egy vízió nélküli, a költségvetést kezelni képtelen adminisztráció kapzsiságának és hozzá nem értésének a leplezése”.

„Reméljük, most nem ez a helyzet” – jegyzik meg, kérve, hogy a tervek gyakorlatba ültetése előtt legyen konzultáció a témában az ágazat és a kormány képviselői között.

A Romalimenta is kiemeli ugyanakkor, hogy az extra adótól még nem fog a lakosság egészségesebb élni, ahhoz nevelőprogramok kellenek. Rámutatnak egyúttal arra is, hogy a munkáltatói szövetséghez csatlakozott élelmiszeripari cégek folyamatosan dolgoznak azon, hogy csökkentsék termékeik só-, cukor- vagy zsírtartalmát – ezt az ágazat képviselői 2011-ben vállalták a nem ragályos betegségek elleni küzdelmet célzó országos stratégia keretében, amit 2018-ban az egészségügyi minisztériummal megkötött egyezménnyel aktualizáltak is.

„Nincs indok az intézkedés sürgős elfogadására, és van idő arra, hogy közösen kigondoljunk olyan lépéseket, amelyek valóban hozzájárulnak a lakosság egészségének javításához. És a Romalimenta kész részt venni ebben a folyamatban” – szögezi le a közlemény.

Újra fellendülhet a feketepiac

Nem tetszik a dohányipari vállalkozóknak sem, hogy derült égből villámcsapásként kiderült: a Dăncilă-kormány már szeptember elejétől emelni készül a dohányipari termékek jövedéki adóját, a jelenlegi 483,74/1000 szál helyett 503,97/1000 szál lenne az adó kevesebb mint egy hónap múlva. Miután a JTI dohányipari vállalat már csütörtökön konzultációt kért a kormánytól, és közleményben nehezményezte, hogy alig kilenc hónappal az előző adóemelés után újabbal akar előrukkolni, a hétvégén megszólalt a témában a Romániában szintén nagy piaci részesedéssel bíró British American Tobacco (BAT) is.

Idézet
A romániai fogyasztók már így is a legdrágább cigarettát vásárolják az Európai Unióban, ha a vásárlóerőhöz viszonyítunk. Egy újabb, be nem jelentett jövedékiadó-emelés nemcsak a törvénytisztelő és jelentős mennyiségű adót fizető gazdasági szereplőkbe rúg bele, hanem az alacsony vásárlóerővel rendelkező fogyasztókba is, akik elkerülhetetlenül a feketepiac felé fognak fordulni”

– kongatja meg a vészharangot a BAT, felróva egyúttal, hogy az ágazat képviselőinek a sajtóból kellett értesülniük a szociálliberális kabinet ezirányú terveiről. A közlemény emlékeztet egyúttal, hogy 2019-ben sikerült a legalacsonyabb szintre visszaszorítani Romániában a feketén behozott dohányipari termékekkel való kereskedelmet, jelenleg a piac 14,9 százalékát teszik ki a zárjegy nélküli cigaretták, ezzel párhuzamosan pedig a BAT is 15 százalékkal több adót fizetett be az államkasszába.

Gyümölcslé és leszokás

Függetlenül az üdítők cukortartalmára kivetni tervezett adótól, Ábrám Zoltán marosvásárhelyi orvosprofesszor szerint sokkal tanácsosabb lenne, ha a szülők nem szénsavas, cukros üdítőkkel itatnák gyermekeiket, hanem természetes levekkel. A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem közegészségtani tanszékének oktatója hétfőn a Krónika megkeresésére kiemelte, heti egy-két pohár kóla ugyan nem káros az egészségre, viszont a természetes gyümölcslevek kimondottan hasznosak.

Idézet
Miért ne lehetne a kóla helyett például házilag készített bodzaszörpöt, málnalevet vagy almalevet inni? Ha meg nincs lehetőség ezek beszerzésére és elkészítésére, akár a kereskedelemből is megvásárolhatjuk, hisz bizonyos üzletekben ott vannak a polcon”

– mutatott rá Ábrám Zoltán.

A vásárhelyi egyetemi tanár egyébként egy többéves nemzetközi projektet vezetett, amely során a szakemberek 2016 őszén egy jelentést is letettek a bukaresti parlament asztalára. Ebben rámutatnak, hogy amennyiben az állam tovább növelné a dohánytermékek utáni jövedéki adót, kettős célt érne el: csökkenne a cigarettázó személyek száma, és ezzel párhuzamosan nőne a költségvetésbe befolyó pénzösszeg.

„Nyilván a cukros üdítő nem annyira káros az egészségre, mint például a dohány, de nem szabad szem elől tévesztenünk azt sem, hogy a koffeint tartalmazó kóla élvezeti szer. Hogy helyes-e, vagy sem az új adó bevezetése az üdítők esetében, elsősorban attól függ, hogy mennyi pluszpénz jönne be így az államkasszába, és mire szánnák azt az összeget” – vélekedett a közegészségtani kérdéseket oktató professzor.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.

Tovább nőttek a lakásárak Romániában
Tovább nőttek a lakásárak Romániában
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

2025. július 04., péntek

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban

Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

2025. július 04., péntek

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására

Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

2025. július 03., csütörtök

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”

Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”
2025. július 03., csütörtök

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint

A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint
2025. július 03., csütörtök

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit

Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit