Eugen Teodorovici, pénzügyminiszter szerint dübörög a gazdaság, van elég pénz a költségvetésben
Fotó: Gov.ro
Elfogadta a kormány az idei első költségvetés-kiigazítást, amely továbbra is 2,76 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol – jelentette be hétfőn Eugen Teodorovici pénzügyminiszter.
2019. augusztus 12., 20:402019. augusztus 12., 20:40
2019. augusztus 12., 20:432019. augusztus 12., 20:43
A tárcavezető a Viorica Dăncilă vezette kormány hétfői ülése után nyilatkozott, amelyen meghozták a döntést. Teodorovici közölte, hogy pozitív kiigazításról van szó, sehonnan nem vettek el pénzt, pusztán olyan minisztériumoknak faragták le a költségvetését, amelyek nem tudják év végéig felhasználni a rendelkezésükre bocsátott összegeket, illetve az oktatási minisztériumtól vettek el, azért, mert eredetileg túlméretezték az év elején az oktatásban tervezett személyzeti kiadásokat.
Teodorovici elutasított valamennyi bírálatot, és közölte: a büdzsében biztosítva van a bérek és a nyugdíjak maradéktalan kifizetése év végéig, emellett az önkormányzatok is jelentős összegeket kapnak beruházásokra és szociális kiadásokra. „Senkinek nem kell aggódnia” – hangsúlyozta a kabinet ülését követően a pénzügyminiszter.
Eugen Teodorovici rámutatott, a bruttó hazai termék most először meghaladta az 1000 milliárd lejt, 9 milliárd lejjel nagyobb az eredetileg becsültnél, és az erre az évre kitűzött 2,76 százalékos költségvetési hiánycél sem forog veszélyben. Hozzátette, az idei első negyedévben 5 százalékos gazdasági növekedést jegyzett Románia a tavalyi első negyedévhez viszonyítva, és a makrogazdasági adatok arra engednek következtetni, hogy a kormány által hozott intézkedések eredményeseknek bizonyultak. A miniszter szerint a kivitelezés alatt álló beruházások „gond nélkül folytatódhatnak”, ugyanakkor 2,9 milliárd lejt utalnak ki a helyi önkormányzatok számára a „költségvetések kiegyensúlyozására”, és további 1,7 milliárd lejt szánnak a Helyi Fejlesztések Országos Programjára.
A tárcavezető ugyanakkor hangsúlyozta, a költségvetés-kiigazítási tervezettel kapcsolatban elhangzott „vészjósló” nyilatkozatoknak nincs valóságalapjuk, teljesen indokolatlanok, a román gazdaság ellen irányulnak és elrettentik a befektetőket. A kormány költségvetés-kiigazítását részben a Szociáldemokrata Párt (PSD) kisebbik koalíciós partnere, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) bírálta, amely kifogásolta, hogy túl kevés pénz jut beruházásokra, oktatásra, illetve túl sokat kapnak a titkosszolgálatok, az erőszakszervek és az elnöki hivatal.
A Költségvetési Tanács is kifogásokat fogalmazott meg, a testület szerint a módosítás nem elég átlátható és javasolta, hogy a kormány változtasson a kommunikációján. Azt is nehezményezte a tanács, hogy szerinte az államháztartási hiány az év végén 3,4-3,7 százalék között mozog majd, ami meghaladja a kormány által vállalt 2,76 százalékos GDP-arányos deficitet, amennyiben a kabinet nem tervez kiadáscsökkentő vagy bevételnövelő intézkedéseket.
A román kormány az idén 5,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!