Eugen Teodorovici, pénzügyminiszter szerint dübörög a gazdaság, van elég pénz a költségvetésben
Fotó: Gov.ro
Elfogadta a kormány az idei első költségvetés-kiigazítást, amely továbbra is 2,76 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol – jelentette be hétfőn Eugen Teodorovici pénzügyminiszter.
2019. augusztus 12., 20:402019. augusztus 12., 20:40
2019. augusztus 12., 20:432019. augusztus 12., 20:43
A tárcavezető a Viorica Dăncilă vezette kormány hétfői ülése után nyilatkozott, amelyen meghozták a döntést. Teodorovici közölte, hogy pozitív kiigazításról van szó, sehonnan nem vettek el pénzt, pusztán olyan minisztériumoknak faragták le a költségvetését, amelyek nem tudják év végéig felhasználni a rendelkezésükre bocsátott összegeket, illetve az oktatási minisztériumtól vettek el, azért, mert eredetileg túlméretezték az év elején az oktatásban tervezett személyzeti kiadásokat.
Teodorovici elutasított valamennyi bírálatot, és közölte: a büdzsében biztosítva van a bérek és a nyugdíjak maradéktalan kifizetése év végéig, emellett az önkormányzatok is jelentős összegeket kapnak beruházásokra és szociális kiadásokra. „Senkinek nem kell aggódnia” – hangsúlyozta a kabinet ülését követően a pénzügyminiszter.
Eugen Teodorovici rámutatott, a bruttó hazai termék most először meghaladta az 1000 milliárd lejt, 9 milliárd lejjel nagyobb az eredetileg becsültnél, és az erre az évre kitűzött 2,76 százalékos költségvetési hiánycél sem forog veszélyben. Hozzátette, az idei első negyedévben 5 százalékos gazdasági növekedést jegyzett Románia a tavalyi első negyedévhez viszonyítva, és a makrogazdasági adatok arra engednek következtetni, hogy a kormány által hozott intézkedések eredményeseknek bizonyultak. A miniszter szerint a kivitelezés alatt álló beruházások „gond nélkül folytatódhatnak”, ugyanakkor 2,9 milliárd lejt utalnak ki a helyi önkormányzatok számára a „költségvetések kiegyensúlyozására”, és további 1,7 milliárd lejt szánnak a Helyi Fejlesztések Országos Programjára.
A tárcavezető ugyanakkor hangsúlyozta, a költségvetés-kiigazítási tervezettel kapcsolatban elhangzott „vészjósló” nyilatkozatoknak nincs valóságalapjuk, teljesen indokolatlanok, a román gazdaság ellen irányulnak és elrettentik a befektetőket. A kormány költségvetés-kiigazítását részben a Szociáldemokrata Párt (PSD) kisebbik koalíciós partnere, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) bírálta, amely kifogásolta, hogy túl kevés pénz jut beruházásokra, oktatásra, illetve túl sokat kapnak a titkosszolgálatok, az erőszakszervek és az elnöki hivatal.
A Költségvetési Tanács is kifogásokat fogalmazott meg, a testület szerint a módosítás nem elég átlátható és javasolta, hogy a kormány változtasson a kommunikációján. Azt is nehezményezte a tanács, hogy szerinte az államháztartási hiány az év végén 3,4-3,7 százalék között mozog majd, ami meghaladja a kormány által vállalt 2,76 százalékos GDP-arányos deficitet, amennyiben a kabinet nem tervez kiadáscsökkentő vagy bevételnövelő intézkedéseket.
A román kormány az idén 5,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!