Florin Cîţu szerint destabilizálná a román gazdaságot az öregségi juttatás 40 százalékos emelése
Fotó: Gov.ro
A kormány idén 10 százalékkal tudja megemelni a nyugdíjakat, a 40 százalékos nyugdíjemelés katasztrófát jelentene az országnak a jelenlegi válságos helyzetben – jelentette ki Florin Cîţu pénzügyminiszter a Realitatea Plus hírtelevízió műsorában.
2020. július 03., 13:262020. július 03., 13:26
2020. július 03., 13:322020. július 03., 13:32
Florin Cîţu úgy fogalmazott: „erkölcsi kötelessége” az Orban-kormánynak 10 százalékkal megemelni a nyugdíjakat, de szerinte ez minden, amit jelenleg tenni lehet. Úgy fogalmazott, a 10 százalékos nyugdíjemelés is jelentős terhet jelent az államháztartásban, de a 40 százalékos emelés azt jelentené, hogy Románia elszigetelődik a külföldi befektetőktől. „Elszigetelődnénk, és ez azonnal a romániai államháztartás destabilizációját vonná maga után. Túl nagy ár ez, amit nem tudunk vállalni. 40 százalék óriási kockázat lenne a gazdasági stabilitásra nézve egy olyan időszakban, amikor a gazdasági fejlődés 4 százalékos. Gazdasági világválság idején ez katasztrófa lenne Romániának” – jelentette ki a pénzügyminiszter.
A törvény ugyanis 40 százalékos nyugdíjemelést ír elő, és az ellenzéki Szociáldemokrata Pártnak (PSD) parlamenti többsége van.
„Meg fogjuk találni a megoldást. Nehezebb volt forrást találni a 10 százalékos nyugdíjemelésre, ez egy jelentős költségvetési erőfeszítés olyan évben, amikor befektetésekre, a termelési kapacitás növelésére van szükségünk, vállalatokat, munkahelyeket kell megmentenünk. Miközben mi a nyugdíjak növeléséről beszélünk, emberek tíz- és százezrei kerültek kényszerszabadságra, egymillió ember volt kényszerszabadságon. Nagy költségvetési terhet jelent egyrészt az állami támogatás kifizetése, másrészt az, hogy a fizetésük 41,5 százalékát biztosítjuk, így segítve őket, hogy visszatérjenek munkahelyükre” – idézte az Agerpres hírügynökség a pénzügyminisztert.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!