Biztos, ami biztos. Szakemberek szerint helyileg készített termékeket érdemes rendelni az ünnepek előtt
Fotó: 123RF
Kína energetikai válsága az egész világra, Európára és így Romániára is kihat: hónapokat késhet minden olyan termék kiszállítása, amelynek valamely alkotóeleme az ázsiai országban készül. Ez pedig jelentősen befolyásolhatja a karácsonyi ajándékozás folyamatát.
2021. november 09., 14:392021. november 09., 14:39
2021. november 09., 14:552021. november 09., 14:55
Mint ismeretes, a világ óriási termelési és szállítási problémákkal küzd. A pandémia okozta leállások, gyárbezárások, csődjelentések, elbocsátások, munkaerőhiány feje tetejére állította a globális nagykereskedelmet, számtalan konténer feltorlódott a kulcsfontosságú kikötőkben, ami jelentős késlekedéseket eredményez a szállításban.
Bár egyes hivatalos tájékoztatások szerint az intézkedést környezetvédelmi megfontolásokkal magyarázzák, és fő okként a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését nevezik meg, elemzők szerint az áramfejlesztéshez használt szén hiánya, drasztikus megdrágulása áll a korlátozások mögött. Bizonyítékként azt hozzák fel, hogy sok helyen nemcsak az ipari felhasználók, gyárak nem kapnak folyamatosan áramot, hanem a lakosság sem, és a közvilágítással is „spórolnak”.
Octavian Blăjan nemzetközi szállításügyi szakember a Hotnews hírportálnak úgy fogalmazott, a kínai energetikai válságot mi is „a bőrünkön érezzük”: oda vezet, hogy ha például egy karácsonyi ajándékként a téli ünnepek előtt megrendelt termék teljesen vagy csak részben az ázsiai országban készül(t), akár hónapokat is késhet kiszállítása. „A romániai kereskedelmi vállalatok már tudják, ha az általuk előállított vagy forgalmazott termékek akárcsak egyetlen láncszem révén kötődnek az ázsiai gigászhoz, késésekkel kell számolniuk” – nyilatkozta az Euro Team Gb Spedition vállalat ügyvezető igazgatója.
Utólagos meglepetés. Akár fél évet is késhet az online megrendelt termék kiszállítása
Fotó: Barabás Ákos
Példaként említette, hogy ha egy romániai online vásárló mondjuk Svájcból szeretne karórát rendelni, de az európai gyártó Kínából rendeli a szíját, akkor – főleg ha tengeri útvonalon kell érkeznie az alkatrésznek – akár öt-hat hónapot is késhet a termék kiszállítása. Így megtörténhet, hogy a karácsonyi ajándékot csak húsvétkor kapja meg a célszemély.
– idézte a Hotnews a szakembert. Octavian Blăjan szerint a kínai válság a gépjárműpiacon is alaposan éreztette hatását: mivel az új autókat immár csak több hónapos, egyéves késéssel tudják kiszállítani a gyártók, megnőtt a használt gépkocsik ára.
Az igazgató a közelgő fekete pénteken (Black Friday) esedékes globális árleszállításos bevásárlási őrületre is kitért: szerinte a tavaly tapasztalt többhetes elmaradásoknál is nagyobb kiszállítási késlekedések várhatók Romániában a koronavírus negyedik hulláma miatt, amely sok sofőrt is elért, így számos kiszállító karanténban van-lesz. Bár a Black Friday címkével ellátott vásárlócsábítás sok helyen már javában zajlik Romániában, és akár egy hónapot is eltart, a legtöbb helyen most pénteken tartják az „igazit”.
Az eMAG szerdán bejelentette, hogy idén november 12-én tartja a Black Friday árleszállítási akcióját.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
szóljon hozzá!