2011. június 29., 07:392011. június 29., 07:39
A kétéves időtartamú elővigyázatossági hitel értéke 3,5 milliárd euró. Románia két évvel ezelőtt 20 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi hitelmegállapodást kötött az IMF szervezésében. Ezt a szerződést az idén zárta le sikeresen a kormány, és elnyerte a washingtoni pénzintézet bizalmát újabb hitelmegállapodás megkötésére.
Mihai Tănăsescu, Románia IMF-képviselője a mostani jóváhagyás kapcsán úgy nyilatkozott, a részlet jóváhagyása kedvező üzenet Románia számára, hogy folytassa az erőfeszítéseket a reformok további lépéseinek gyakorlatba ültetése, az európai uniós pénzek hatékonyabb lehívása és külföldi beruházások vonzása érdekében. Tănăsescu szerint az IMF igazgatótanácsának döntése konszolidálja Románia pozícióját, és nagyon sok európai állam pozitív példaként tekinthet Bukarestre a mostani nehéz általános gazdasági helyzetben.
Ahhoz azonban, hogy a továbbiakban is hasonló pozitív elbírálásban legyen része a kormánynak, igen sok még a teendő. John Lipsky, az IMF ideiglenes vezérigazgatója tegnap úgy nyilatkozott, a romániai hatóságoknak plusz erőfeszítéseket kell tenniük annak érdekében, hogy tartani lehessen a 2012 végére kitűzött 3 százalékos költségvetési hiánycélt. Lipsky szerint ehhez növelni kell a tőkeköltségek hatékonyságát, illetve az európai uniós pénzforrások lehívását. Ugyanakkor a szakember szerint a romániai hatóságok a jó úton járnak a 2011-es célkitűzések teljesítése tekintetében. „Románia erősen indította az új megállapodást. Teljesítette az összes célkitűzést, ami arról tesz tanúbizonyságot, hogy a hatóságok készek a reformok folytatására. De az állami vállalatok strukturális reformjának gyakorlatba ültetése terén plusz erőfeszítések kellenek, hogy ne veszítsük el a korábbi reformok révén megszerzett nyereséget, ugyanakkor gyarapítsuk a beruházási lehetőségeket, és serkentsük a gazdasági növekedést” – fogalmazta meg az IMF ideiglenes ügyvezetője.
A román hatóságokkal közösen vizsgálja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége, hogy milyen gazdasági hatásokkal járna az ország területi-közigazgatási átszervezése. Erről Jeffrey Franks, az IMF romániai delegációjának vezetője nyilatkozott tegnap a Mediafax hírügynökségnek. Mint hangsúlyozta, egy nagyon mélyre ható elemzésnek kell a kérdést alávetni, mielőtt bármiféle döntés is születne e tekintetben. „Jóval több adatra van szükségem ahhoz, hogy nyilatkozni tudjak a téma kapcsán. Mélyreható vizsgálatokra van szükség, hogy lássuk, milyen gazdasági hatásokkal járna az átszervezés. Egyelőre nem érzem úgy, hogy tudnék a témáról beszélni” – fogalmazott az IMF illetékese. |
Eközben egy gazdasági konferencián tegnap Emil Boc miniszterelnök arról értekezett, hogy az Európai Unió értékeli Romániát, amiért sikerült ellenőrzés alatt tartania a költségvetési hiányt. Boc szerint ha a kormány „meglazította volna a csavart”, veszélybe sodorta volna az ország jövőjét. A jelenlegi helyzetet a kormányfő stabilnak nevezte, szerinte az ország túl van a recesszión, és beindult már a gazdasági növekedés is. Hozzátette: a nemzetközi hitelezőkkel – IMF, Európai Bizottság, Világbank – megkötött megállapodás lehetővé tette, hogy stabil maradjon a lej/euró árfolyam, majd mintegy költői kérdésként tette hozzá, hogy ki tudja hová jutott volna Románia a megállapodás nélkül és az árfolyam megkétszereződésével.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!