Egy vendéglátós számára biztonságot jelenthet, ha például a csak hétvégén dolgozó pincérei törvényesen vannak alkalmazva
Fotó: Pixabay.com
Az elmúlt időszakban tetten érhető a törekvés, hogy a munkatörvénykönyvet, a munkavégzés szabályait minél rugalmasabbá tegyék – jelentette ki a Krónika által megkérdezett munkaügyi szakember, amikor a nullaórás szerződést lehetővé tevő törvénytervezetről faggattuk. Aláhúzta: két éve még az otthoni munkavégzés is kuriózumnak számított, most már a mindennapok része, tehát az is belefér, hogy minimális nullaórás szerződéssel alkalmazzanak munkavállalót, és annyit fizessenek neki, amennyit dolgozik.
2022. június 15., 08:452022. június 15., 08:45
Új fogalmat vezetnének be a román munkatörvénykönyvbe: a heti minimum nullaórás munkaszerződés lehetőségét. A Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátorainak egy csoportja dolgozta ki a tervezetet, amely előírná, hogy az alkalmazó nem köteles szavatolni egy minimális heti munkaórát, az alkalmazott ilyen körülmények között annyi munkaórára kap fizetést, amennyit dolgozik.
A kezdeményezők azzal érvelnek, hogy az elmúlt két évben bebizonyosodott, az állami és a versenyszférában is lehet rugalmas munkaprogramot alkalmazni. A honatyák szerint a módosítás a munkaadónak és a munkavállalónak egyaránt előnyös lehet,
A humánerőforrás-szakértők is jónak tartják első látásra a kezdeményezést. Úgy gondolják, társadalmi szinten előnyt jelenthet, hogy több réteget behoz a törvényes munkaerőpiacra, hiszen sok vállalkozásnak nagyon változó a munkaerőigénye, van akinek nyáron, másoknak éppen télen, vagy csak hétvégeken van szükségük munkaerőre. Egy ilyen szerződéssel alkalmazni lehet például a különböző szakmai tanácsadókat, a napszámosokat, kertészeket is. Ugyanakkor a szakértők szkeptikusak a tervezet megvalósítását illetően, hiszen évtizedek óta ajánlották ezt a változatot,
Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője is úgy véli, a módosítás mindenkinek egyformán kedvező lehet, a munkaszerződés egyfajta védelmet nyújt az alkalmazottnak, és biztonságot a munkaadónak arra vonatkozóan, hogy akkor van embere, amikor erre szükség van, és a ledolgozott munkaórát kell kifizetnie.
„Rengeteg olyan helyzet van például a vendéglátásban, a turizmusban, az építkezésben, amikor hétvégén vagy szezonban van több emberre szükség. Például egy vendéglátós számára biztonságot jelent, hogy megvan a négy-öt embere törvényesen, nem kell attól rettegnie, hogy betoppan az ellenőr az esküvőre, és megkérdezi, hogy a pincéreknek van-e munkaszerződésük, mi alapján foglalkoztatják őket” – fejtette ki a Krónika megkeresésére a főfelügyelő.
Arra is kitért, a társadalombiztosítási járulékokat, az adót jelenleg is a fizetés alapján fizetjük,
„Egyértelmű előny lehet, hogy ha valaki törvényesen akarja alkalmazni szezonban, hétvégeken foglalkoztatott munkatársait, ez a tervezet biztosíthatja erre a lehetőséget” – összegzett a munkaügyi szakember.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!