Egy vendéglátós számára biztonságot jelenthet, ha például a csak hétvégén dolgozó pincérei törvényesen vannak alkalmazva
Fotó: Pixabay.com
Az elmúlt időszakban tetten érhető a törekvés, hogy a munkatörvénykönyvet, a munkavégzés szabályait minél rugalmasabbá tegyék – jelentette ki a Krónika által megkérdezett munkaügyi szakember, amikor a nullaórás szerződést lehetővé tevő törvénytervezetről faggattuk. Aláhúzta: két éve még az otthoni munkavégzés is kuriózumnak számított, most már a mindennapok része, tehát az is belefér, hogy minimális nullaórás szerződéssel alkalmazzanak munkavállalót, és annyit fizessenek neki, amennyit dolgozik.
2022. június 15., 08:452022. június 15., 08:45
Új fogalmat vezetnének be a román munkatörvénykönyvbe: a heti minimum nullaórás munkaszerződés lehetőségét. A Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátorainak egy csoportja dolgozta ki a tervezetet, amely előírná, hogy az alkalmazó nem köteles szavatolni egy minimális heti munkaórát, az alkalmazott ilyen körülmények között annyi munkaórára kap fizetést, amennyit dolgozik.
A kezdeményezők azzal érvelnek, hogy az elmúlt két évben bebizonyosodott, az állami és a versenyszférában is lehet rugalmas munkaprogramot alkalmazni. A honatyák szerint a módosítás a munkaadónak és a munkavállalónak egyaránt előnyös lehet,
A humánerőforrás-szakértők is jónak tartják első látásra a kezdeményezést. Úgy gondolják, társadalmi szinten előnyt jelenthet, hogy több réteget behoz a törvényes munkaerőpiacra, hiszen sok vállalkozásnak nagyon változó a munkaerőigénye, van akinek nyáron, másoknak éppen télen, vagy csak hétvégeken van szükségük munkaerőre. Egy ilyen szerződéssel alkalmazni lehet például a különböző szakmai tanácsadókat, a napszámosokat, kertészeket is. Ugyanakkor a szakértők szkeptikusak a tervezet megvalósítását illetően, hiszen évtizedek óta ajánlották ezt a változatot,
Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője is úgy véli, a módosítás mindenkinek egyformán kedvező lehet, a munkaszerződés egyfajta védelmet nyújt az alkalmazottnak, és biztonságot a munkaadónak arra vonatkozóan, hogy akkor van embere, amikor erre szükség van, és a ledolgozott munkaórát kell kifizetnie.
„Rengeteg olyan helyzet van például a vendéglátásban, a turizmusban, az építkezésben, amikor hétvégén vagy szezonban van több emberre szükség. Például egy vendéglátós számára biztonságot jelent, hogy megvan a négy-öt embere törvényesen, nem kell attól rettegnie, hogy betoppan az ellenőr az esküvőre, és megkérdezi, hogy a pincéreknek van-e munkaszerződésük, mi alapján foglalkoztatják őket” – fejtette ki a Krónika megkeresésére a főfelügyelő.
Arra is kitért, a társadalombiztosítási járulékokat, az adót jelenleg is a fizetés alapján fizetjük,
„Egyértelmű előny lehet, hogy ha valaki törvényesen akarja alkalmazni szezonban, hétvégeken foglalkoztatott munkatársait, ez a tervezet biztosíthatja erre a lehetőséget” – összegzett a munkaügyi szakember.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!