Egy vendéglátós számára biztonságot jelenthet, ha például a csak hétvégén dolgozó pincérei törvényesen vannak alkalmazva
Fotó: Pixabay.com
Az elmúlt időszakban tetten érhető a törekvés, hogy a munkatörvénykönyvet, a munkavégzés szabályait minél rugalmasabbá tegyék – jelentette ki a Krónika által megkérdezett munkaügyi szakember, amikor a nullaórás szerződést lehetővé tevő törvénytervezetről faggattuk. Aláhúzta: két éve még az otthoni munkavégzés is kuriózumnak számított, most már a mindennapok része, tehát az is belefér, hogy minimális nullaórás szerződéssel alkalmazzanak munkavállalót, és annyit fizessenek neki, amennyit dolgozik.
2022. június 15., 08:452022. június 15., 08:45
Új fogalmat vezetnének be a román munkatörvénykönyvbe: a heti minimum nullaórás munkaszerződés lehetőségét. A Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátorainak egy csoportja dolgozta ki a tervezetet, amely előírná, hogy az alkalmazó nem köteles szavatolni egy minimális heti munkaórát, az alkalmazott ilyen körülmények között annyi munkaórára kap fizetést, amennyit dolgozik.
A kezdeményezők azzal érvelnek, hogy az elmúlt két évben bebizonyosodott, az állami és a versenyszférában is lehet rugalmas munkaprogramot alkalmazni. A honatyák szerint a módosítás a munkaadónak és a munkavállalónak egyaránt előnyös lehet,
A humánerőforrás-szakértők is jónak tartják első látásra a kezdeményezést. Úgy gondolják, társadalmi szinten előnyt jelenthet, hogy több réteget behoz a törvényes munkaerőpiacra, hiszen sok vállalkozásnak nagyon változó a munkaerőigénye, van akinek nyáron, másoknak éppen télen, vagy csak hétvégeken van szükségük munkaerőre. Egy ilyen szerződéssel alkalmazni lehet például a különböző szakmai tanácsadókat, a napszámosokat, kertészeket is. Ugyanakkor a szakértők szkeptikusak a tervezet megvalósítását illetően, hiszen évtizedek óta ajánlották ezt a változatot,
Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője is úgy véli, a módosítás mindenkinek egyformán kedvező lehet, a munkaszerződés egyfajta védelmet nyújt az alkalmazottnak, és biztonságot a munkaadónak arra vonatkozóan, hogy akkor van embere, amikor erre szükség van, és a ledolgozott munkaórát kell kifizetnie.
„Rengeteg olyan helyzet van például a vendéglátásban, a turizmusban, az építkezésben, amikor hétvégén vagy szezonban van több emberre szükség. Például egy vendéglátós számára biztonságot jelent, hogy megvan a négy-öt embere törvényesen, nem kell attól rettegnie, hogy betoppan az ellenőr az esküvőre, és megkérdezi, hogy a pincéreknek van-e munkaszerződésük, mi alapján foglalkoztatják őket” – fejtette ki a Krónika megkeresésére a főfelügyelő.
Arra is kitért, a társadalombiztosítási járulékokat, az adót jelenleg is a fizetés alapján fizetjük,
„Egyértelmű előny lehet, hogy ha valaki törvényesen akarja alkalmazni szezonban, hétvégeken foglalkoztatott munkatársait, ez a tervezet biztosíthatja erre a lehetőséget” – összegzett a munkaügyi szakember.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!