Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Nincs veszélyben a lakosság élelmiszer-ellátása – jelentette ki hétfőn Adrian Chesnoiu. A mezőgazdasági miniszter leszögezte, az ukrajnai válság következtében Magyarország, Bulgária és Szerbia korlátozza a gabonaexportot, de Románia nem.
2022. március 07., 13:442022. március 07., 13:44
Chesnoiu a Szociáldemokrata Párt (PSD) székházában úgy nyilatkozott, Románia hagyományosan gabonaexportáló ország, ugyanis a hazai szükségletnél több gabonát termel. A mezőgazdasági minisztérium szakértői felmérték a helyzetet,
A hatóságok figyelemmel követik a körülmények alakulását, beleértve a világjárványt és az energiaválságot is, és a fejlemények függvényében megfontolt döntéseket hoznak, hogy a lakosság élelmiszer-ellátása ne szenvedjen hiányt – magyarázta a miniszter.
– szögezte le Chesnoiu. Azt is elmondta, az állami élelmiszerraktárakat még az ukrajnai orosz katonai agresszió előtt feltöltötték – közölte az Agerpres hírügynökség.
„Románia nincs azoknak az országoknak a helyzetében, amelyeknek gondot okoz a belső fogyasztás biztosítása. Magyarországon a választási időszak is szerepet játszik ebben, a döntéseket valamelyest a politikai logika szempontjából is értelmeznünk kell” – mondta a mezőgazdasági miniszter.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
3 hozzászólás