Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Az Európai Unió (EU) országaiban átlagban 7,8 százalékra nőtt az infláció márciusban az egy hónappal korábban jegyzett 6,2 százalékról; a legnagyobb éves inflációs rátát Litvániában (15,6 százalék), Észtországban (14,8 százalék), Csehországban (11,9 százalék), Hollandiában (11,7 százalék), Lettországban (11,5 százalék), Bulgáriában (10,5 százalék), Lengyelországban (10,2%), Spanyolországban (9,8 százalék) és Romániában (9,6 százalék) mérték – derül ki az EU statisztikai hivatalának (Eurostat) csütörtökön közzétett adataiból.
2022. április 21., 14:432022. április 21., 14:43
2022 februárjához viszonyítva márciusban 25 tagországban – beleértve Romániát is – nőtt az éves inflációs ráta. Tavaly márciusban az Európai Unióban 1,7 százalékos, Romániában 2,5 százalékos inflációt jegyeztek.
Az eurózónában a februári 5,9 százalékról márciusban 7,4 százalékra nőtt az éves inflációs ráta, míg egy évvel ezelőtt még 1,3 százalék volt. A térség államaiban az energia, illetve a szolgáltatások ára járult hozzá a legnagyobb mértékben a fogyasztói árak emelkedéséhez, ezek 4,36, illetve 1,12 százalékkal nőttek, az élelmiszerárak pedig 1,07 százalékkal emelkedtek.
A nem élelmiszer termékek 10,86 százalékkal, az élelmiszerek 11,20 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 6,53 százalékkal nőtt.
A Román Nemzeti Bank az idei második negyedév végére 11,2 százalékos, a harmadik negyedévre 10,2 százalékos, a negyedik negyedév végére pedig 9,6 százalékos inflációt vetített előre legutóbbi jelentésében – közölte az Agerpres hírügynökség.
A Nemzetközi Valutaalap szerint jelentősen romlottak a globális gazdaság 2022. évi kilátásai a szervezet előző, januári előrejelzése óta.
Hatlejes euróárfolyamot és legalább 30 százalékos munkanélküliséget hozott volna, ha a kormány július 8-ig nem dolgozta volna ki a jelentős adóemeléseket tartalmazó megszorító csomagot a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására.
A béreket és a nyugdíjakat idén nem indexálják az infláció mértékével, a prioritás az, hogy 2025 végéig biztosítsák a kifizetéseket – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
szóljon hozzá!