Bizonytalan a mai hozzájárulók jövője. Ingatag lábakon áll a romániai nyugdíjrendszer
Fotó: Gábos Albin
Nagyban befolyásolhatja a romániai nyugdíjrendszer alakulását a tavaly kiadott és rögtön hírhedtté vált 114-es sürgősségi kormányrendelet.
2019. február 07., 08:522019. február 07., 08:52
Egyelőre nem sikerült a kormány a terve, hogy megszerezze a nyugdíjrendszer második pillérében, vagyis a kötelező magánnyugdíjalapban felgyűlt több mint 10 milliárd eurót, de a 2018/114-es sürgősségi kormányrendeletbe foglalt intézkedésekkel a pillér megingatásával próbálkoznak.
A bankokra kivetett „kapzsisági adót” bevezető rendelet ugyanis a nyugdíjrendszer második pillérét, vagyis a kötelező magánnyugdíjt sem kíméli, arra kötelezve az alapot kezelő magánbiztosítókat, hogy növeljék az alaptőkéjüket. Ugyanakkor csökkenti az általuk elszámolható kezelési költséget, a sikerdíjat, sőt felajánlja a lehetőséget az embereknek, hogy lemondjanak a kötelező magánnyugdíjalapba történő befizetésről, és csak az állami nyugdíjpénztárnál maradjanak.
Biró Albin biztosítási szakértő, a biztosítási ágazatot monitorozó Pénzügyi Felügyelet (ASF) vezetőtanácsának egykori tagja a Krónika megkeresésére elmondta, ez egyelőre egy vargabetű, vajúdás, még mindenki kivár, de nagyon veszélyes minden, a második pillér felszámolására irányuló próbálkozás.
Közben a Pensions Europe, az Európai Unió 18 tagországában 22 tagot számláló szövetség a napokban közleményben hívta fel a figyelmet, hogy
A közleményben felszólítják a szociálliberális kabinetet, hogy mondjon le erről a rendelkezésről és a rendszert érintő többi módosításról, mivel ezek veszélyeztetik a magánbiztosítók stabilitását, az eddigi eredményeiket, tönkretehetik a második pillért, ahová 2018 végére 48 milliárd lej gyűlt össze a 7,250 millió befizetőtől.
„A kormánynak szüksége van a pénzre, a nyugdíjakat ma kell kifizetni, ezért ilyen szűkös helyzetben a második pillérre átutalt, évi 1,5 millió euró is sokat jelent” – értékelt megkeresésünkre Biró Albin. Felidézte, hogy a tavaly még
Ezzel párhuzamosan a hozzájárulások már automatikusan csak az első pillérbe, vagyis az állami nyugdíjpénztárba irányultak volna. „Arra számítottak, hogy ha az emberek kérésre visszavehetik az átlag 2 000 eurójukat, akkor élnek is ezzel a lehetőséggel. Aztán menet közben ráébredtek, hogy ennek a pénznek mintegy 65 százalékát tulajdonképpen az államnak adták hitelbe a biztosítók, államkötvényekben áll. Hogy a pénzt visszaadják az embereknek, ezeket a kötvényeket kellett volna értékesíteni, az államnak kellett volna visszavásárolnia névértéken. Csakhogy 6–7 milliárd eurót nem volt, ahonnan elővenni, így erről lemondtak” – részletezte az ügy hátterét a biztosítási szakértő. A kormány tehát visszakozott.
A 114-es sürgősségi kormányrendeletbe már egy felemás megoldást rögzítettek: a biztosítottak jelezhetik, hogy megszüntetik a befizetést a kötelező magánnyugdíjalapba, de az eddig összegyűlt pénzüket csak akkor kapják meg, amikor elérik a nyugdíjkorhatárt. „Ez így teljesen logikátlan, hiszen eddig is úgy volt, hogy a második pillérben összegyűlt összeget a nyugdíjkorhatár elérésekor kaphatta meg a kedvezményezett egyben vagy részletekben. Elvileg nincs értelme, hogy bárki lemondjon a lehetőségről, hogy tovább növekedjen a kötelező magánnyugdíjalapba befizetett pénze, csak azért, hogy amit ezentúl befizet, az állam azonnal kioszthassa a jelenlegi nyugdíjasoknak” – vélekedett Biró Albin. Emlékeztetett: a biztosítottak által az állami nyugdíjpénztárhoz befizetett összeg 5,1 százalékát automatikusan átutalják a magánszámlára, ezt a pénzt kezelik a magánbiztosítók. „Próbálják az embereket eltántorítani, arra sarkallni, hogy szüntessék be a második pillért, és csak hagyják az első pilléren, vagyis az államnál a pénzüket, de ez az államon kívül senkinek nem lehet érdeke” – mutatott rá a szakértő.
Biró Albin amúgy azt reméli, hogy nem tudják elbizonytalanítani az embereket a ködös magyarázatokkal, és nem kezdik visszamondani a második pillért, ha amúgy sem juthatnak hozzá azonnal a pénzükhöz.
– szögezte le Biró Albin.
A magánnyugdíjpénztárak dolgát nehezíti ugyanakkor, hogy a 114-es sürgősségi kormányrendeletben a magánbiztosítóknak korábban megállapított 2,5 százalékos kezelési díjat 1 százalékra csökkentették, és az eddigi 0,5 százalékos sikerdíjat is szigorú feltételekhez kötötték: 0,2 százalékot akkor kaphatnak, ha a hozam meghaladja az infláció értékét, és 0,7 százalékot számolhatnak fel, ha a hozamuk 4 százalékponttal túlszárnyalja az inflációt. Biró Albin szerint azonban mindez szinte lehetetlen. Egyfelől az 1 százalékos kezelési díjból egy részt át kell utalni az országos nyugdíjpénztárnak annak fejében, hogy a pénzeket begyűjti. A szakértő azt mondja, a kormányrendeletben annyira ködös a megfogalmazás, hogy több értelmezésre ad lehetőséget: vagy a kezelési díj felét, vagyis 50 százalékát, vagy a 0,5 százalékát kell visszautalni, ami hatalmas különbség. A második pillért nyolc nemzetközi magánbiztosító kezeli, a 70 százalékát a három legnagyobb, a különbözetet a másik öt – ez utóbbiaknak hatalmas érvágás lehet a csökkentett kezelési és sikerdíj, a csőd szélére sodródhatnak.
A biztosítási szakértő szerint
annál is inkább, hogy minden előzetes egyeztetés nélkül módosították a vonatkozó szabályokat. „Most kivárásra játszik mindenki. Az állam és a magánbiztosítók is. Ha az utóbbiak számára kiderül, hogy ilyen feltételek mellett nem éri meg tovább foglalkozni a második pillérrel, a kormány lecsap, és megszünteti azt” – szögezte le Biró Albin.
Ismételten leszögezte ugyanakkor: senkinek nem éri meg, hogy visszalépjen a második pillérből, hiszen az a befizetőnek nem kerül semmibe, és a pénzét így is úgy is, csak a nyugdíjkorhatár betöltésekor kaphatja meg.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!