Fotó: Barabás Ákos
Befagyasztaná „valamilyen módon” a kormány a fizetések bruttó értékét – erről Ionuţ Mişa pénzügyminiszter beszélt annak kapcsán, hogy sok alkalmazott attól tart: a társadalombiztosítási hozzájárulás befizetésének a munkavállalókra történő átruházása miatt januártól kevesebbet visz haza.
2017. szeptember 20., 09:572017. szeptember 20., 09:57
2017. szeptember 20., 11:182017. szeptember 20., 11:18
„Lesz egy törvény, amely kimondja, hogy ezek a befizetések az alkalmazottakat terheli. A jogszabály egyúttal átmeneti rendelkezésként arra kötelezi majd a munkáltatókat, hogy egy bizonyos szinten tartsák a bruttó fizetéseket” – jelentette ki a pénzügyi tárca vezetője a szenátus gazdasági bizottságában tartott keddi meghallgatás után. Közölte egyúttal, hogy az intézkedést átmenetinek szánják.
Amikor a köré sereglett újságírók arról kérdezték, miként tud a kormány egy magánvállalkozót arra kényszeríteni, hogy egy adott szinten tartsa a fizetéseket,
Ebben szerepelnek majd azok a közterhek is, amelyeket jelenleg a munkáltató fizet, januártól viszont a munkavállalóra ruházzák át. A tárcavezető leszögezte ugyanakkor, hogy a tervezett intézkedések nem növelik a cégek munkaerővel járó költségeit. A pénzügyminiszter hangsúlyozta, egyetlen lejjel sem változik a munkáltatónak a munkavállalókra számított költsége.
Ionuţ Mişa hozzátette, utólagos döntés kérdése, hogy ennek okán újratárgyalják-e a munkaszerződést, de a miniszter szerint a munkáltató ugyanannyit fizet majd az államnak, mint eddig. „Azáltal, hogy a társadalombiztosítás nem a munkavállalót, hanem a munkáltatót terheli, mindenkinek emelkedik a bruttó bére, aminek következtében nő a nyugdíjpont, s így a leendő nyugdíj értéke” – idézte az Agerpres hírügynökség a minisztert.
Amint arról korábban beszámoltunk, 2018. január elsejétől a tb-járulék kifizetése az alkalmazottra ruházódik át, viszont nem a munkavállalónak kell majd utánajárnia, továbbra is levonják a fizetéséből. A pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint a járulékok 4,25 százalékponttal, 39,25 százalékról 35 százalékra csökkennek januártól, és ekkortól csökken a jelenlegi 16 százalékról 10 százalékra az egységes jövedelemadó-kulcs is.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!