Fotó: Pixabay
Az eurózóna és az Európai Unió bruttó hazai terméke (GDP) is stagnált 2023 utolsó negyedévében az előző három hónaphoz viszonyítva; Románia azon tagállamok közé tartozott, amelyekben a legnagyobb mértékben csökkent a gazdaság teljesítménye – közölte pénteken az EU statisztikai hivatala, az Eurostat.
2024. március 08., 15:552024. március 08., 15:55
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint Dánia (2 százalék), Horvátország (1,3 százalék) és Szlovénia (1,1 százalék) érte el a legnagyobb GDP-növekedést a tavalyi utolsó negyedévben az előző trimeszterhez képest.
Románia a tavalyi harmadik negyedévben 1 százalékos, a második negyedévben 1,4 százalékos növekedést könyvelhetett el.
2022 negyedik negyedévéhez mérten a tavalyi utolsó negyedévben az Európai Unió gazdasága 0,2 százalékkal, az eurózónáé 0,1 százalékkal nőtt. A román gazdaság éves összevetésben 1,1 százalékkal nőtt 2023 utolsó negyedévében az előző három hónapban jegyzett 3,5 százalékos bővülést követően.
Tavaly 2 százalékkal nőtt a román gazdaság teljesítménye 2022-höz képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Az előzetes adatok szerint 2023 negyedik trimeszterében a harmadik negyedévhez képest a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 0,5 százalékkal 415,906 milliárd lejre csökkent a bruttó hazai termék értéke, 2022 ugyanezen időszakához viszonyítva azonban 1,1 százalékkal nőtt.
A nyers adatok szerint a tavalyi negyedik negyedévre becsült GDP abszolút értékben kifejezve 474,502 milliárd lej volt, 3 százalékkal nagyobb a 2022 utolsó trimeszterében jegyzettnél. A tavalyi GDP értéke folyó áron 1.598,576 milliárd lejt tett ki, és 2,1 százalékkal nőtt 2022-höz képest.
Romlik elemzőknek a román gazdaságba vetett bizalma: a CFA Románia makrogazdasági bizalmi indexe januárban látványosan zsugorodott.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!