Fotó: Pixabay.com
A csődeljárás alatt álló, fizetésképtelen és az áfa befizetésével késlekedő cégekre vonatkozik csak a megosztott áfafizetés kötelezettsége a szenátus által elfogadott jogszabály értelmében.
2017. október 31., 22:372017. október 31., 22:37
Módosított formában fogadta el kedden a szenátus az általános forgalmi adó (áfa/TVA) megosztott fizetéséről szóló, 2017/23-as számú kormányrendeletet szentesítő törvényt: a jogszabály csupán a csődeljárás alatt álló, fizetésképtelen és az áfa befizetésével késlekedő cégekre lesz érvényes. Az intézkedést 54 szenátor támogatta, 45-en ellene szavaztak. Hírügynökségi beszámolók szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szenátorai nem támogatták a törvénytervezetet.
– fogalmazta meg Tánczos Barna szenátor.
Niculae Bădălău, a Szociáldemokrata Párt (PSD) felsőházi képviselője ezzel szemben arról beszélt, hogy szükség volt a rendeletre az üzleti szféra jobbá tétele és egészsége szempontjából. „Reméljük, hogy megerősítjük az adófizetési fegyelmet, és az állami büdzsébe akkor folynak be a költségvetési erőforrások, amikor azokat be kell fizetni” – fogalmazott Șerban Nicolae, a nagyobbik kormánypárt szenátora.
Amint arról korábban beszámoltunk, a megosztott áfafizetés hatálya alá eső vállalkozásoknak külön bankszámlán kell kezelniük az áfának megfelelő összegeket. A többi cég számára opcionális marad az intézkedés.
5 százalékos kedvezményt ígérnek a 2017-es pénzügyi év negyedik negyedének jövedelemadójára, ugyanakkor a 2017. szeptember 30-áig felhalmozott áfahátrálék esetében semmiféle büntetőkamatot nem kell fizetniük azoknak, akik megosztva fizetik az áfát. Mint ismeretes, október elsejétől opcionálisan át lehet térni a megosztott áfafizetésre, de a cégek elenyésző hányada tette ezt eddig meg.
A szenátus által kedden elfogadott jogszabály ugyanakkor arról is rendelkezik, hogy akik önként vállalták a megosztott áfafizetést, azok a pénzügyi év végén mondhatnak le erről a mechanizmusról, de csak akkor léphetnek vissza, ha már legalább egy évig használták azt. Azok a cégek pedig, amelyek az áfafizetés késlekedése vagy csődeljárás miatt kötelesek megosztott számlán intézni az áfát, akkor mondhatnak le a mechanizmusról, ha eltelt hat hónap azóta, hogy már nem vonatkozik rájuk a jogszabályi kényszer.
A szenátus az első megkeresett ház volt, a végső döntés a képviselőház kezében van.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!