Jut is marad is? A kormány ígérete szerint öt százalékkal többet hagynak az önkormányzatoknál
Fotó: Pixabay
Nagy vonalakban elégedettek a megyei jogú városok polgármesterei az Orban-kormánytól kapott ígéretekkel, kéréseik egy részére pozitív válasz érkezett, és további egyeztetéseket helyezett kilátásba a miniszterelnök.
2019. november 20., 19:212019. november 20., 19:21
Amint arról beszámoltunk, kedden délután a Megyei Jogú Városok Szövetségének képviselői találkoztak Ludovic Orban miniszterelnökkel, Raluca Turcan miniszterelnök-helyettessel, Vasile-Florin Cîţu pénzügyminiszterrel, Ion Ştefan közigazgatási, fejlesztési és közmunkálatokért felelős miniszterrel.
– tájékoztatott Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere ismételten hangsúlyozta, hogy elsősorban az önkormányzatok a járulékos áldozatai annak, ha késve fogadják el az állami költségvetést, hiszen ezzel húzódik a helyi büdzsé kidolgozása, nem tudnak közbeszerzéseket kiírni. A székelyföldi elöljáró elmondása szerint a liberális kormány illetékesei
További engedmény lenne a költségvetési törvényben, hogy a kormány fele arányban bevállalja az önkormányzatoknak idén átadott plusz feladatok finanszírozását. Ez szerint a fogyatékkal élők és gondozóik juttatásainak felét kormányzati alapból fedeznék, és az önkormányzatoknak csak a felét kell hozzátenniük.
Antal elmondása szerint arra is ígéretet kaptak a bukaresti illetékesektől, hogy megpróbálják kijavítani a megbukott szociáldemokrata kormány utolsó költségvetés-módosítását, amikor csak a párthoz közeli polgármesterek által vezetett településeknek utaltak központi forrásokból, voltak városok melyek nem kaptak semmit, ezek között volt Csíkszereda, Sepsiszentgyörgy, Brassó is.
A találkozón megbeszélték, hogy a települések igényt tartanak a szakszervezeti művelődési házakra, valamint a hadsereg által nem használt ingatlanokra. Ezeket a kérdéseket valószínű egy későbbi találkozón újra átbeszélik, valamint azt is, miként próbálja életbe ültetni majd az Orbán-kormány a decentralizációs törvényt. Antal Árpád rámutatott, az önkormányzati autonómia egyik legnagyobb vívmánya volt, hogy a kormány lehetőséget adott az önkormányzati alkalmazottak bérének meghatározására, így csak a felső és az alsó határt szabja meg azon belül a települések vezetői döntenek a fizetésekről. „Ez nem csak lehetőség, hanem felelősség is, a polgármestereknek úgy kell gazdálkodniuk, hogy az év utolsó hónapjaira is maradjon pénz a bérekre” – szögezte le Antal Árpád.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!