Jut is marad is? A kormány ígérete szerint öt százalékkal többet hagynak az önkormányzatoknál
Fotó: Pixabay
Nagy vonalakban elégedettek a megyei jogú városok polgármesterei az Orban-kormánytól kapott ígéretekkel, kéréseik egy részére pozitív válasz érkezett, és további egyeztetéseket helyezett kilátásba a miniszterelnök.
2019. november 20., 19:212019. november 20., 19:21
Amint arról beszámoltunk, kedden délután a Megyei Jogú Városok Szövetségének képviselői találkoztak Ludovic Orban miniszterelnökkel, Raluca Turcan miniszterelnök-helyettessel, Vasile-Florin Cîţu pénzügyminiszterrel, Ion Ştefan közigazgatási, fejlesztési és közmunkálatokért felelős miniszterrel.
– tájékoztatott Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere ismételten hangsúlyozta, hogy elsősorban az önkormányzatok a járulékos áldozatai annak, ha késve fogadják el az állami költségvetést, hiszen ezzel húzódik a helyi büdzsé kidolgozása, nem tudnak közbeszerzéseket kiírni. A székelyföldi elöljáró elmondása szerint a liberális kormány illetékesei
További engedmény lenne a költségvetési törvényben, hogy a kormány fele arányban bevállalja az önkormányzatoknak idén átadott plusz feladatok finanszírozását. Ez szerint a fogyatékkal élők és gondozóik juttatásainak felét kormányzati alapból fedeznék, és az önkormányzatoknak csak a felét kell hozzátenniük.
Antal elmondása szerint arra is ígéretet kaptak a bukaresti illetékesektől, hogy megpróbálják kijavítani a megbukott szociáldemokrata kormány utolsó költségvetés-módosítását, amikor csak a párthoz közeli polgármesterek által vezetett településeknek utaltak központi forrásokból, voltak városok melyek nem kaptak semmit, ezek között volt Csíkszereda, Sepsiszentgyörgy, Brassó is.
A találkozón megbeszélték, hogy a települések igényt tartanak a szakszervezeti művelődési házakra, valamint a hadsereg által nem használt ingatlanokra. Ezeket a kérdéseket valószínű egy későbbi találkozón újra átbeszélik, valamint azt is, miként próbálja életbe ültetni majd az Orbán-kormány a decentralizációs törvényt. Antal Árpád rámutatott, az önkormányzati autonómia egyik legnagyobb vívmánya volt, hogy a kormány lehetőséget adott az önkormányzati alkalmazottak bérének meghatározására, így csak a felső és az alsó határt szabja meg azon belül a települések vezetői döntenek a fizetésekről. „Ez nem csak lehetőség, hanem felelősség is, a polgármestereknek úgy kell gazdálkodniuk, hogy az év utolsó hónapjaira is maradjon pénz a bérekre” – szögezte le Antal Árpád.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!