A szabályok alakulnak, időpont nincs. Továbbra is csak a vendéglők teraszaira lehet beülni
Fotó: Bálint Eszter
Betarthatóak a vendéglátásban érdekelt vállalkozó szerint az éttermek belső tereire vonatkozó, kiszivárgott szabályok. Megjegyezte ugyanakkor, minden szabályt tiszteletben tartanak, csak növelhessék vendégfogadási kapacitásukat.
A hatóságok is szeretnék minél hamarabb megnyitni a vendéglőket, de a koronavírus miatt bevezetett korlátozások lazításáról a járvány alakulásának függvényében döntenek – jelentette ki hétfőn Nelu Tătaru egészségügyi miniszter, amikor újságírók arról faggatták, hogy tervezik-e július 15-étől a vendéglők benti tereinek megnyitását. Emlékeztetett:
A tárcavezető beszélt ugyanakkor arról is, hogy csütörtök óta külön munkacsoport dolgozik azon, hogy milyen szabályok közepette nyithatnak meg a vendéglők belső terei. „Amint az elkövetkező napokban ez a munkacsoport levonja a következtetéseket, a fertőzöttek számának alakulása alapján döntünk arról, hogy mikor nyithatnak ki az éttermek. Mi azt akarjuk, hogy minél hamarabb” – fogalmazott az egészségügyi miniszter. Nelu Tătaru ugyanakkor ismét felhívást intézett a lakossághoz, hogy tartsák be a fizikai távolságtartásra vonatkozó szabályokat és a hatóságok ajánlásait.
A Profit.ro gazdasági hírportál közben megszerezte és hétfőn nyilvánosságra hozta, hogy a munkacsoport milyen feltételeket szabna meg az éttermek üzemeltetőinek az újranyitáshoz.
ám a portál azt írja, hogy a szabályrendszerre még Ludovic Orban miniszterelnöknek is rá kell bólintania, így a lazítás reális dátuma inkább július 15., vagyis jövő szerda lehet. A kiszivárgott szabályok szerint – a teraszokhoz hasonlóan – ha valaki étteremben akar ebédelni vagy vacsorázni, előfoglalás szükséges, vagy a helyek függvényében be is ülhet, de előbb regisztrálnia kell – az esetleges fertőzések feltérképezése végett.
Egy asztalnál legtöbb hatan foglalhatnak helyet, nem csak négyen, mint a teraszokon, kivételt képeznek a családok, ők többen is lehetnek. A szomszédos asztalok székei között legalább kétméteres távolságot kell biztosítani. A vendéglőknek ugyanakkor előre meg kell határozniuk, hogy legtöbb hány vendéget tudnak fogadni a benti helyiségekben, és ezt a bejáratnál jól látható helyen fel kell tüntetniük. Az alkalmazottaknak kötelező maszkot viselniük, és minden felszolgálás előtt fertőtleníteniük kell a kezüket.
Az asztalokat minden vendég után fertőtleníteni kell.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az éttermek üzemeltetőinek emellett közlekedési folyosókat kell kialakítaniuk a torlódások elkerülése érdekében például a mosdók irányában. A fűszertartókat, étlapokat – a teraszokra most érvényes szabályoktól eltérőn – át lehet adni egyik asztaltól a másikra, annyi feltétellel, hogy előbb le kell azokat fertőtleníteni. Amúgy fenntartják a vendéglők esetében is azt a szabályt, hogy ahol csak lehet, egyszer használatos étlapokat használjanak. Tilos lesz állva étkezni, kivéve azokat a vendéglátóipari egységeket, ahol kimondottan ilyen asztalok vannak.
Ahol a pénztárnál kell fizetni, plexi elválasztófalat kell elhelyezni a vendég és az alkalmazott közé, és a személyzetnek bátorítania kell a betérőket arra, hogy bankkártyával, telefonnal vagy más eszközzel fizessenek.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a szabályrendszeren dolgozó munkacsoportnak arról is döntenie kell, hogy milyen enyhítések vezethetőek be a következő lazítási fázisban a vendéglátóipari egységek teraszain.
Betarthatónak tartja a kiszivárgott szabályokat Kovács István, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátók Szövetségének (SVESZ) elnöke. Mint a Krónika megkeresésére hétfőn leszögezte, már rég várják, hogy ha szabályozottan is, de megnyithassák a benti tereket, mert csak úgy lehet teljes a vendéglátás.
Mint hangsúlyozta, rossz idő esetén a teraszok nem jelentenek megoldást, mindenképpen előrelépés, ha a belső térben is fogadhatnak vendégeket. A külön útvonalak, a fertőtlenítés, a szűrés pedig meglátása szerint nem jelent gondot, hiszen már a teraszok megnyitásával számos óvintézkedést bevezettek, az alkalmazottak és a vendégek egyaránt hozzászoktak a korlátozásokhoz.
– összegezte a vendéglő-tulajdonos. Véleménye szerint mindenképpen biztonságosabb, ha szervezett keretek között, a szabályokat betartva járnak az emberek étterembe, kávézóba, mint ha otthon szerveznek nagyobb létszámú vendégséget, házibulit, ahol nincs semmilyen óvintézkedés.
Kovács István ugyanakkor arról is beszélt, hogy most már az a legfontosabb, hogy a vendégek visszatérjenek a vendéglátóipari egységekbe, mert jelenleg még mindig alacsony a forgalom, a járvány előtti időszakhoz képest sokkal kevesebben járnak vendéglőbe, bár a teraszok már hetek óta megnyíltak.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!