Zárva. A járvány miatt Ausztria jelenleg nem fogad turistákat
Fotó: Facebook/Sankt Anton am Arlberg
Ausztriában hétfő óta zárlat van érvényben, a turisztikai célú utazás nem lehetséges, így azok a romániai turisták, akik a most következő hosszú hétvégére terveztek ausztriai utazást, kénytelenek más helyszínt keresni. Ugyanakkor egyáltalán nem kizárható, hogy a közeljövőben más országok is hasonló intézkedést foganatosítanak. A pillanatnyi utazási lehetőségekről, tapasztalatokról idegenforgalmi szakemberrel beszélgettünk, aki jó tanácsokkal is szolgált.
2021. november 26., 13:512021. november 26., 13:51
„Folyamatosan fel kell készülni a váratlan fordulatokra, az esetleges lezárásokra. A járvány miatt megváltoztak a körülmények, ezért fegyelmezetten és körültekintően kell megszervezni egy utazást” – válaszolta kérdésünkre László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője. Kifejtette, az osztrák lezárás, a nyugat-európai tervezett szigorítások nem jelentettek hatalmas törést,
A következő hétvégére csak néhány foglalás volt Ausztriába, ezeket a turistákat átirányították Olaszországba, ha ragaszkodtak a sízéshez, de
A román nemzeti ünnepen a szabadnapok alatt amúgy is jellemzően a magyarországi kirándulást részesítik előnybe, a fürdőhelyek a keresettek, tudtuk meg. December második hetétől viszont már lettek volna nagyobb számban osztrák síkirándulásra foglalások, de amire ezeket leelőlegezték volna, már tudtak a lezárásról, és halasztottak.
– véli a turisztikai szakember. Meglátása szerint, amire december közepétől a szezon teljes gőzzel beindul, már a járványhelyzet is ellenőrzés alatt lesz.
„A jelenlegi helyzetben megbízható oldalalakon érdemes foglalni, vagyis utazási irodákra kell bízni az utazás szervezését, lebonyolítását” – tanácsolta ugyanakkor László Endre. Elmondta, előfordul, hogy a turisták vadásszák az olcsó ajánlatokat, és 5 eurós megtakarításért ismeretlen, például spanyol oldalakon keresztül foglalnak. Ha időközben megváltoznak a körülmények, a fogadó ország szigorít, vagy lezárásokról dönt, az ilyen oldalak üzemeltetői egyszerűen eltűnnek, nem segítenek a problémamegoldásban – osztotta meg velünk tapasztalatait a szakember. Holott – tette hozzá – ilyen esetekben egy megbízható utazásszervező vagy -közvetítő weboldal legrosszabb változatként is felajánlja a halasztás lehetőségét, a turista egy későbbi időpontban, a lazítások után sort keríthet az utazásra.
– húzta alá László Endre. Rámutatott egyúttal, hogy a járványhelyzet az utazási irodák feladatát is megbonyolította, az ügyféllel eltöltött idő megháromszorozódott, minden lehetséges forgatókönyvet átbeszélnek, amíg véglegesítik az utazást. Ugyanakkor mindenkinek azt ajánlják, hogy kössön teljes körű biztosítást, az olyan esetekre is gondoljon, hogy ha hatósági korlátozások miatt hiúsul meg a kirándulás.
Kérdésünkre az idegenforgalmi szakember beszélt ugyanakkor arról is, hogy azok számára, akik nincsenek beoltva, nehezített az utazás, de
Például Ausztriába és Olaszországba nagyon körülményes megszervezni a sízést védettségi igazolvány nélkül. Ilyen esetben kétnaponta kell tesztelni, tehát egyhetes sívakáció során legalább két alkalommal el kell menni teszteltetni. A hatnapos síbérletet zöldigazolás nélkül, teszteredményre is kiadják, mert a rendszer úgy van kitalálva, hogy újra és újra fel lehetett tölteni a teszteredmény után a QR-kódot.
László Endre arra is kitért, hogy
Így történik Jordániában, Srí Lankán, Mauritius-szigeten, az Arab Emirátusokban is, a turistának saját költségén elkészített teszt eredményét kell felmutatnia, sőt szúrópróbaszerűen az ottani hatóságok is tesztelnek. A tapasztalatok szerint ez civilizáltan, gyorsan zajlik, néhány óra alatt telefonos üzenetben küldik az eredményt. A fórumokon azt ajánlják, érdemes nemcsak az utazás időtartamára, hanem legalább egy hónapra megkötni a biztosítást, mert ha a teszt eredménye pozitív lesz, a karanténköltségeket nem fedezi a biztosítás, ha közben lejár az érvényessége.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
szóljon hozzá!