2011. június 22., 09:392011. június 22., 09:39
A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta, az idei év első négy hónapjában 0,18 százalékkal nőtt az ipari termelékenység az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva, ugyanakkor az iparban az üzleti forgalom is 14,8 százalékkal növekedett. A bruttó átlagfizetés 0,7 százalékkal növekedett, a munkanélküliek száma viszont 33,3 százalékkal csökkent, sorolta a pozitív jeleket a kamara elnöke. Közel 40 százalékkal több építkezési engedélyt bocsátottak ki, miközben 14 százalékkal több ingatlan építését fejezték be, mint az elmúlt év hasonló időszakában. Az év első öt hónapjában 19, külföldi tőkéjű társaságot jegyeztek be, ebből tíz magyarországi, és öszszesen 263 ezer dollárt fektettek be Kovászna megyében, 186 százalékkal többet, mint tavaly.
Ugyanakkor egyötödével csökkent a fizetésképtelenséget jelentő háromszéki cégek száma. Látványosan, 77 százalékkal növekedett a térségbe látogató turisták száma. Herman Rosner hangsúlyozta, továbbra is a gyógyturizmusban látja a fellendülés zálogát, hiszen a kedvező mikroklíma nem változik, és nem költöztethető el. Jelenleg a készruhagyártás a húzóágazat, a negatív előrejelzések ellenére a nadrággyárak a legnagyobb munkaadók, viszont a többnyire lohn-rendszerben működő vállalatok elköltöztethetők. A kovásznai szívkórház azonban az emelkedő gyógyszerárak ellenében hatékony természetes gyógymódot kínál a szívbetegeknek. Herman Rosner ez alkalommal is hangsúlyozta, hogy az infrastruktúra fejlesztése, az erdélyi autópálya és a brassói repülőtér megépítése sokat lendíthet Háromszék gazdaságán. A gazdasági szakember kifejtette, a gyógyturizmus mellett Kovászna megye egyik vonzereje lehet, hogy a térség lényegesen olcsóbb, mint az ország más régiói. A bérek és az árak is alacsonyabbak, a mindennapi költségek, például az élelmiszer is kevesebbe kerül, de ingatlant is olcsóbban lehet vásárolni. „Az alacsony árakat meg kell tartani, és növelni kell a termelékenységet” – öszszegezte a legfontosabb teendőket Herman Rosner.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!