2011. október 04., 07:122011. október 04., 07:12
Egy ilyen politika látszólag szembemenne a 2009 októberében az államháztartásihiányszámok csökkentésének fontosságáról elfogadott irányelvekkel, de az elképzelés szerint azok az országok áldozhatnának költségvetési forrásokat a gazdaság felpörgetésére, amelyek GDP-arányos hiánya nem haladja meg a 3 százalékos uniós korlátot. Ezen államok közé tartozik Finnország, Hollandia, Luxemburg, Németország és Svédország. A globális válság enyhültével beindult növekedés látványos lassulása jelenleg az eurózóna egyik legnagyobb gondja. Egyre nagyobb az esély arra, hogy visszatér a világméretű recesszió, ezért az IMF és az Egyesült Államok növekedésösztönző intézkedéseket sürget az európai vezetőktől. A másik fenyegető nehézség ugyanakkor az államadósság nagysága számos tagállamban. Éppen ezért egy, a Wall Street Journal által idézett brüsszeli diplomata szerint azok az országok – például Olaszország –, amelyek adósságfinanszírozása adósságuk mérete miatt problémás, aggódnak, hogy a lazításról folytatott vita nyomán a piaci szereplők megkérdőjelezhetik az ő elkötelezettségüket a deficitcsökkentés iránt. A várhatóan ma, a miniszterek luxemburgi ülésén napirendre kerülő téma előtt Görögország helyzete lesz fókuszban a lap szerint. Az eurózóna vezetői elégedettek a görög kormány által bevezetni tervezett intézkedésekkel de további javaslataik is vannak.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.