2011. július 15., 08:122011. július 15., 08:12
Mint arról beszámoltunk, szerdán meredeken, egyszerre négy fokozattal a már rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető „CCC” szintre süllyesztette az euróövezeti tag Görögország hosszú futamú államadós-besorolását a Fitch Ratings, egyebek mellett azzal indokolva a lépést, hogy nincs új EU/IMF-segélyprogram Görögország számára.
A román elemzőhöz hasonlóan vélekedik egyébként a kialakult helyzetről Soros György magyar származású befektető, aki a napokban a Financial Timesban napvilágot látott írásában mutatott rá, hogy a görög csőd elkerülhetetlen, az eurózóna többi perifériális országát csak ebben az esetben lehet megmenteni. Szerinte természetesen ehhez arra is szükség van, hogy a politikusok belássák, nem elég a monetáris politikát összehangolni, a költségvetési politikát is közösségi szintre kell emelni. A problémákat egy idő után már nem lehet nemzeti szinten kezelni Soros meglátásában, a csendes többségnek ezért fel kell vennie a kesztyűt, és harcolnia kell az integráció folytatásáért. „A politikusok által megfogalmazott integráció tehát kudarcot vallott, az európai politikusok szintén feladták a korábbi elképzeléseiket, és egyenesen azt hangoztatták, hogy nincs szükség a költségvetési politikák összehangolására, elég, ha nemzeti szinten rendezik a nehézségeket. Az euró elleni hangok eközben fokozatosan emelkednek, azonban a politikusok azt hangoztatják, hogy nincs alternatívája a jelenlegi helyzetnek. Kétségbeesetten próbálnak időt nyerni a politikusok, azonban az idő éppen ellenük dolgozik, a kétsebességes Európa egyre inkább elválasztja a tagországokat.
A Görögországgal kapcsolatos tétlenkedés pedig kiszámíthatatlan következményekkel járhat az egész eurózónára nézve” – fogalmazta meg a neves befektető. Éppen ezért azt javasolja, hogy Görögország és az eurózóna számára is szükség van azonnal egy B tervre. A görög csőd elkerülhetetlen, azonban nem szükséges annak nagyon látványosnak lennie. A fertőzési hatások például Portugália és Írország esetében elkerülhetetlenek, viszont legalább az eurózóna többi tagországát meg lehet menteni. Az eurózóna megerősítésére van szükség ebben az esetben, ez pedig azt jelenti, hogy szélesebb körben kell az európai kötvényeket elfogadni, és ki kell terjeszteni a betétbiztosítást az egész eurózónában, vallja Soros, aki szerint be kell áldozni nagyon hamar a görögöket, hogy a többi országot meg lehessen menteni, miközben a politikusoknak is meg kell változniuk. „Fel kell ismerni, hogy nem lehet mindent nemzeti szinten megoldani, az eurózóna jövője pedig attól függ, hogy a politikai integráció milyen mértékben tud megvalósulni. Az EU elleni hangokat el kell csitítani, és ki kell jelenteni, hogy ha rosszra fordul a helyzet, akkor európai megoldásra van szükség, és nem nemzetire” – öszszegzett Soros György.
Nem okozna kiterjedt piaci pánikot az Egyesült Államok esetleges leminősítése sem, mivel nem valószínű, hogy az amerikai kormány ténylegesen törlesztésképtelenné válna, és valamilyen kompromisszum bizonyosan születik az államadósság-limit emeléséről folyó vitában – vélekedtek csütörtöki helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők. Előző este a Moody’s Investors Service bejelentette, hogy leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette az Egyesült Államok lehetséges legjobb, „Aaa” kormánykötvény-besorolását. A hitelminősítő szerint ugyanis fennáll a lehetősége annak, hogy az adósságlimitet a Fehér Ház és a Kongresszus közötti vita miatt nem sikerül időben megemelni a kamat- vagy tőketörlesztési mulasztás elkerüléséhez, és így megvan egy „rövid ideig tartó” törlesztési hátralék kialakulásának „csekély, de növekvő kockázata”. Az Index elemzésében rámutatott, hogy az Egyesült Államokban akkora az államadósság aránya, mint a csőd szélén tántorgó Portugáliában és Írországban. „Mégis mindenki dollárt vesz, az amerikai tartozások finanszírozása pedig negyedannyiba kerül, mint az óceán innenső oldalán. Mit tud Amerika, amit a portugálok, az írek, az olaszok vagy éppen a görögök nem? Pénzt nyomtatni, Kínától bármikor kölcsönkérni, illetve egységes gazdaságpolitikát és állampapírpiacot felmutatni. Ráadásul a dollár még mindig menedékdeviza. A dolog a gazdasági bajok ellenére egyelőre működik” – véli az elemzés szerzője. |
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!