Kilencedik a sörben. Évente 1,8 milliárd liternyi sör gördül le a romániai gyártósorokról
Románia a kilencedik helyen áll az Európai Unió legfontosabb sörgyártóinak sorában, évente 1,8 milliárd liter készül itt ebből az italból – írja az Agerpres, az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) adataira hivatkozva.
2019. augusztus 02., 13:522019. augusztus 02., 13:52
2018-ban Németország termelte a legnagyobb mennyiségű sört, 8,3 milliárd litert, ezzel az EU sörgyártásának 21 százalékát fedi le. A sorban Nagy-Britannia következik 4,5 milliárd literrel, Lengyelország négymilliárd literrel, Spanyolország 3,6 milliárd literrel, Hollandia és Belgium egyenként 2,4 milliárd literrel, Franciaország 1,98 milliárd literrel, Csehország 1,95 milliárd literrel és Románia 1,8 milliárd literrel.
Hollandia exportálta a legtöbb alkoholtartalmú sört, 1,9 milliárd litert. Belgium és Németország egyenként 1,6 milliárd literrel exportált az italból. Az Európai Unió tagállamaiból az Unión kívülre exportált sör 29%-a az Amerikai Egyesült Államokba került az elmúlt évben, ez egymilliárd liter alkoholos sört jelent. Kínába 453 millió liter, Oroszországba 234 millió liter, Kanadába 217 millió liter, Dél-Koreába 198 millió liter, Svájcba 101 millió, Ausztráliába 99 millió, Tajvanba 91 millió liter, az EU-ban készült sör került.
Az EU-n kívüli országokból importált sörök 52 százaléka, 250 millió liter Mexikóból érkezik az Unióba. Szerbiából 57 millió, az Amerikai Egyesült Államokból 43 millió liter, Fehéroroszországból 23 millió liter, Ukrajnából 19 millió liter, Kínából 17 millió liter, Oroszországból 14 millió liter, Thaiföldről pedig tízmillió liter sört importáltak az uniós tagállamok.
Az Eurostat adatait a sör nemzetközi napja alkalmából tették közzé, amelyet minden év augusztusának első pénteki napján ünnepelnek 2008 óta.
A sör a harmadik legnagyobb mennyiségben fogyasztott ital szerte a világon a víz és a tea után.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
1 hozzászólás