Az RMGE Maros gazdakörein keresztül igyekszik a szövetkezeti munka több elemét is felvállalni
Fotó: Facebook/RMGE Maros
Megalakulásának 30. évfordulóját ünnepelte nemrég a nyárádmenti Bekecs-tetőn a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros megyei szervezete. A 9. alkalommal megszervezett gazdanap keretében tíz személyt tüntettek ki Pro Agricultura Transilvaniae díjjal. A Maros megyei mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet az egyedüli Erdélyben, amelyik gazdaköri hálózatra támaszkodva fejti ki tevékenységét.
2020. szeptember 26., 08:382020. szeptember 26., 08:38
2020. szeptember 26., 08:412020. szeptember 26., 08:41
Kilencedik gazdanapját tartotta a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros megyei szervezete a Maros megyei Nyárádselye fölött magasodó Bekecs-tetőn. A gyönyörű kilátást nyújtó, 1080 méter magas hegytetőn megszervezett gazdarendezvény eltért a korábbiaktól. A koronavírus-járvány miatt a szervezők nyilvánosan nem hirdették meg a hétvégi eseményt, így gazdakörönként csak néhány embert hívtak meg, de a tavalyi 500-600 résztvevő helyett így is legalább 200 ember gyűlt össze. Másrészt az idei rendezvény a többi esemény kimaradását is pótolta Erdély legnagyobb megyei gazdaegyesületében, amely megalakulásának 30. évfordulóját ünnepelte.
Szerteágazó tevékenységét nemcsak a rendezvényen részt vevő Maros megyei politikusok ismerték el, hanem a magyarországi Agrárminisztérium is, amelynek képviselője rendszeresen meglátogatja rendezvényeiket. A járvány miatt a mostani látogatás elmaradt, ugyanakkor a magyarországi hivatalosságokat Percze László konzul képviselte Csíkszeredából és Sándor Tibor László, a bukaresti magyar nagykövetség mezőgazdasági és környezetügyi attaséja.
Felszólalásában a bukaresti diplomata beszámolt Nagy István agrárminiszter múlt heti, Bihar és Szatmár megyei látogatásáról, a budapesti tárcavezető nevében is köszönetet mondva a gazdáknak, akik a tavaszi karantén ellenére végezték a munkájukat: szántottak, vetettek, állatot fejtek. Mint fogalmazott, a gazdák szorgalmának és kitartásának köszönhetően a vírusjárvány sehol a Kárpát-medencében nem okozott gondot az élelmiszerellátásban.
Fazakas Miklós: egy erős gazdaköri hálózat Erdély-szerte nagyot lendítene a gazdák összefogásán
Fotó: Facebook/RMGE Maros
A vasárnapi helyhatósági választásokra való készülődés jegyében elhangzottak kampánybeszédek is – a Maros megyei RMDSZ ügyvezető elnöke, Kovács Levente mindenkit szavazásra biztatott –, összességében azonban
Császár Károly Maros megyei RMDSZ-szenátornak a mezőgazdasági tevékenységet érintő törvényhozói munkáról elhangzó előadása a birtokviszonyok rendezése terén kínált számos új információt a gazdák számára. Az előadó szerint nem állunk jól a földek tulajdonrendezése terén – Maros megyében például a földterületek felére osztottak ki birtokleveleket –, másrészt a koronavírus-járvány okozta idei adminisztrációs kiesés tovább rontott a helyzeten. „A kilencvenes évek elején megjelent első földtörvény igen zavaros helyzetet teremtett, amit a 2000-ben megszavazott második és a 2005-ös harmadik jogszabály sem tudott érdemben rendezni” – foglalta össze a bajok fő okát a politikus.
A törvény szerint előbb az örökösödési eljárást kellene lefolytatni, és utána megkötni az adásvételi szerződést közjegyző előtt, ami a szakember szerint annyiba kerül, hogy sok esetben nem éri meg. Ennek a hosszadalmas és költséges folyamatnak a kiiktatására a bukaresti törvényhozás az RMDSZ kezdeményezésére megszavazta, hogy az új földtulajdonos a technikai szabályok betartásával a kézi szerződések alapján bevezetheti a telekkönyvbe a földterület birtoklási jogát. Amennyiben ezt három éven belül senki nem támadja meg, a birtoklás joga kérésre átalakul tulajdonjoggá. Császár azt is elmondta, hogy román honatyák korábban törvénytervezetet nyújtottak be a birtoklevelek nélküli területek állami tulajdonba helyezésére, azonban sikerült megakadályozni, hogy a magyar közösség számára roppant káros jogszabályt a törvényhozás elfogadja.
Fotó: Facebook/RMGE Maros
Fazakas Miklós, az egyesület elnöke a Krónikának elmondta: mivel belülről látja a szervezet gondjait, nehézségeit és több gazdakör helyben toporgását,
„Legtöbb helyen már híre-hamva sincs a kilencvenes években nagy lelkesedéssel megalakított gazdaköröknek. Azt látom, hogy a gazdák kiszolgáltatottak, mert magukra maradtak. A felülről szervezett gazdaegyesületeknek nincs alapjuk, nincs bázisuk, ezért nem tudják betölteni azt az érdekvédelmi és szaktanácsadási feladatot, amit alakulásukkor elterveztek. Ha a mi teljesítményünket ehhez hasonlítom, akkor Maros megyében sokkal jobban állunk, mint Erdély más vidékein” – magyarázta Fazakas Miklós.
A 2000-ben jogilag önállósult megyei szervezet nemcsak több száz felnőttképző mezőgazdasági tanfolyamot szervezett az elmúlt három évtizedben, hanem gazdakörein keresztül igyekszik a szövetkezeti munka több elemét is felvállalni. A Fazakas Miklós zöldségtermesztő-agrárvállalkozó által alapított nyárádkarácsoni gazdakör a környékbeli gazdák zöldségfelhozatalát értékesíti
nagyáruházaknak, a héderfájai gazdakör tejszövetkezetként működik, de van erdőgazdálkodásban tevékenykedő gazdaközösségük is. Az RMGE Maros elnöke szerint ezek a tevékenységek a szövetkezeti hálózat kiépítésének az alapját jelentik.
– fogalmazott lapunknak a szervezet elnöke, aki szerint egy erős gazdaköri hálózat Erdély-szerte nagyot lendítene a gazdák összefogásán, és a lassan kiépülő szövetkezeti hálózat megteremtésén is.
Fotó: Facebook/RMGE Maros
Az RMGE Maros szervezet vezetősége Pro Agricultura Transilvaniae díjjal tüntette ki azokat, akik az elmúlt harminc esztendőben a legtöbbet tettek a szervezeti tevékenységért és a felnőttképzés megszervezéséért. A kitüntetettek zöme mezőgazdasági szakember: András György Dezső, Belényesi András, Bocz István, Borbély Emma, Ferencz Levente, Filep Csaba, Kozma Ödön, Lázár Éva, Márkus István és Náznán Jenő. A díjátadásra több hagyományőrző huszárezred tagjainak a sorfala között került sor, a kitüntettek zömében idős emberek, akik közül többen a gazdaköri szövetség indulásánál bábáskodtak.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!