Az RMGE Maros gazdakörein keresztül igyekszik a szövetkezeti munka több elemét is felvállalni
Fotó: Facebook/RMGE Maros
Megalakulásának 30. évfordulóját ünnepelte nemrég a nyárádmenti Bekecs-tetőn a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros megyei szervezete. A 9. alkalommal megszervezett gazdanap keretében tíz személyt tüntettek ki Pro Agricultura Transilvaniae díjjal. A Maros megyei mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet az egyedüli Erdélyben, amelyik gazdaköri hálózatra támaszkodva fejti ki tevékenységét.
2020. szeptember 26., 08:382020. szeptember 26., 08:38
2020. szeptember 26., 08:412020. szeptember 26., 08:41
Kilencedik gazdanapját tartotta a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros megyei szervezete a Maros megyei Nyárádselye fölött magasodó Bekecs-tetőn. A gyönyörű kilátást nyújtó, 1080 méter magas hegytetőn megszervezett gazdarendezvény eltért a korábbiaktól. A koronavírus-járvány miatt a szervezők nyilvánosan nem hirdették meg a hétvégi eseményt, így gazdakörönként csak néhány embert hívtak meg, de a tavalyi 500-600 résztvevő helyett így is legalább 200 ember gyűlt össze. Másrészt az idei rendezvény a többi esemény kimaradását is pótolta Erdély legnagyobb megyei gazdaegyesületében, amely megalakulásának 30. évfordulóját ünnepelte.
Szerteágazó tevékenységét nemcsak a rendezvényen részt vevő Maros megyei politikusok ismerték el, hanem a magyarországi Agrárminisztérium is, amelynek képviselője rendszeresen meglátogatja rendezvényeiket. A járvány miatt a mostani látogatás elmaradt, ugyanakkor a magyarországi hivatalosságokat Percze László konzul képviselte Csíkszeredából és Sándor Tibor László, a bukaresti magyar nagykövetség mezőgazdasági és környezetügyi attaséja.
Felszólalásában a bukaresti diplomata beszámolt Nagy István agrárminiszter múlt heti, Bihar és Szatmár megyei látogatásáról, a budapesti tárcavezető nevében is köszönetet mondva a gazdáknak, akik a tavaszi karantén ellenére végezték a munkájukat: szántottak, vetettek, állatot fejtek. Mint fogalmazott, a gazdák szorgalmának és kitartásának köszönhetően a vírusjárvány sehol a Kárpát-medencében nem okozott gondot az élelmiszerellátásban.
Fazakas Miklós: egy erős gazdaköri hálózat Erdély-szerte nagyot lendítene a gazdák összefogásán
Fotó: Facebook/RMGE Maros
A vasárnapi helyhatósági választásokra való készülődés jegyében elhangzottak kampánybeszédek is – a Maros megyei RMDSZ ügyvezető elnöke, Kovács Levente mindenkit szavazásra biztatott –, összességében azonban
Császár Károly Maros megyei RMDSZ-szenátornak a mezőgazdasági tevékenységet érintő törvényhozói munkáról elhangzó előadása a birtokviszonyok rendezése terén kínált számos új információt a gazdák számára. Az előadó szerint nem állunk jól a földek tulajdonrendezése terén – Maros megyében például a földterületek felére osztottak ki birtokleveleket –, másrészt a koronavírus-járvány okozta idei adminisztrációs kiesés tovább rontott a helyzeten. „A kilencvenes évek elején megjelent első földtörvény igen zavaros helyzetet teremtett, amit a 2000-ben megszavazott második és a 2005-ös harmadik jogszabály sem tudott érdemben rendezni” – foglalta össze a bajok fő okát a politikus.
A törvény szerint előbb az örökösödési eljárást kellene lefolytatni, és utána megkötni az adásvételi szerződést közjegyző előtt, ami a szakember szerint annyiba kerül, hogy sok esetben nem éri meg. Ennek a hosszadalmas és költséges folyamatnak a kiiktatására a bukaresti törvényhozás az RMDSZ kezdeményezésére megszavazta, hogy az új földtulajdonos a technikai szabályok betartásával a kézi szerződések alapján bevezetheti a telekkönyvbe a földterület birtoklási jogát. Amennyiben ezt három éven belül senki nem támadja meg, a birtoklás joga kérésre átalakul tulajdonjoggá. Császár azt is elmondta, hogy román honatyák korábban törvénytervezetet nyújtottak be a birtoklevelek nélküli területek állami tulajdonba helyezésére, azonban sikerült megakadályozni, hogy a magyar közösség számára roppant káros jogszabályt a törvényhozás elfogadja.
Fotó: Facebook/RMGE Maros
Fazakas Miklós, az egyesület elnöke a Krónikának elmondta: mivel belülről látja a szervezet gondjait, nehézségeit és több gazdakör helyben toporgását,
„Legtöbb helyen már híre-hamva sincs a kilencvenes években nagy lelkesedéssel megalakított gazdaköröknek. Azt látom, hogy a gazdák kiszolgáltatottak, mert magukra maradtak. A felülről szervezett gazdaegyesületeknek nincs alapjuk, nincs bázisuk, ezért nem tudják betölteni azt az érdekvédelmi és szaktanácsadási feladatot, amit alakulásukkor elterveztek. Ha a mi teljesítményünket ehhez hasonlítom, akkor Maros megyében sokkal jobban állunk, mint Erdély más vidékein” – magyarázta Fazakas Miklós.
A 2000-ben jogilag önállósult megyei szervezet nemcsak több száz felnőttképző mezőgazdasági tanfolyamot szervezett az elmúlt három évtizedben, hanem gazdakörein keresztül igyekszik a szövetkezeti munka több elemét is felvállalni. A Fazakas Miklós zöldségtermesztő-agrárvállalkozó által alapított nyárádkarácsoni gazdakör a környékbeli gazdák zöldségfelhozatalát értékesíti
nagyáruházaknak, a héderfájai gazdakör tejszövetkezetként működik, de van erdőgazdálkodásban tevékenykedő gazdaközösségük is. Az RMGE Maros elnöke szerint ezek a tevékenységek a szövetkezeti hálózat kiépítésének az alapját jelentik.
– fogalmazott lapunknak a szervezet elnöke, aki szerint egy erős gazdaköri hálózat Erdély-szerte nagyot lendítene a gazdák összefogásán, és a lassan kiépülő szövetkezeti hálózat megteremtésén is.
Fotó: Facebook/RMGE Maros
Az RMGE Maros szervezet vezetősége Pro Agricultura Transilvaniae díjjal tüntette ki azokat, akik az elmúlt harminc esztendőben a legtöbbet tettek a szervezeti tevékenységért és a felnőttképzés megszervezéséért. A kitüntetettek zöme mezőgazdasági szakember: András György Dezső, Belényesi András, Bocz István, Borbély Emma, Ferencz Levente, Filep Csaba, Kozma Ödön, Lázár Éva, Márkus István és Náznán Jenő. A díjátadásra több hagyományőrző huszárezred tagjainak a sorfala között került sor, a kitüntettek zömében idős emberek, akik közül többen a gazdaköri szövetség indulásánál bábáskodtak.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
szóljon hozzá!