A gazdákat sújtó gondok ellenére ismét nő a juh- és tehénállomány a Kászonokban

Húsmarhatartás. A székely gazdák is ráharaptak a jó pénzt hozó foglalkozásra •  Fotó: Beliczay László

Húsmarhatartás. A székely gazdák is ráharaptak a jó pénzt hozó foglalkozásra

Fotó: Beliczay László

Ismét erőre kap a székelyföldi juhászat és húsmarhatartás. Az állattenyésztést megviselték az évek óta csökkenő értékesítési árak, az utóbbi két esztendőben azonban megnőtt a kereslet a bárányhús, a juhtejből készülő termékek és a marhahús iránt egyaránt. A Hargita megyei Kászonokban jártunk.

Makkay József

2022. április 07., 19:482022. április 07., 19:48

2022. április 07., 20:252022. április 07., 20:25

Ahogy belépünk Balázs József kászonimpéri portájának állattelepére, csapatostól rohannak felénk a juhászkutyák. Van közöttük mindenféle méretű állat kölyökkutyától birka nagyságú szukáig. Annyi bizonyos, hogy a gazda nélkül nem szeretnék a legelőn találkozni a népes csapattal, még akkor sem, ha a házigazda szerint a bennünket „körüludvaroló” nyáj- és házőrző társaság tagjai közül csak a szelídebbek élnek szabadon.

A kutyák bőrén jól látszanak a műtétek nyomai: az állat lábán, a hát tájékán vagy a nyak körül forrt össze a varrás. A juhosgazda a lábam körül hízelgő egyik eben mutatja, hol varrta össze az állatorvos a nyári medvetámadás után.

Idézet
Tíz kutya rohant a nagyvadra, hogy elverje a juhok mellől. Hetet szedett szét a medve.

Magam sem hittem volna, hogy megmenthetjük őket, de időben jött az állatorvos. Volt olyan, amelyiket a szó szoros értelmében darabokból varrt össze, mindenik életben maradt” – újságolja elégedetten Balázs József.

Apa és lánya. Balázs József gazda és Balázs Tünde falugazdász a családi portán telelő juhakat szemrevételezik •  Fotó: Beliczay László Galéria

Apa és lánya. Balázs József gazda és Balázs Tünde falugazdász a családi portán telelő juhakat szemrevételezik

Fotó: Beliczay László

A juhok már nincsenek ilyen szerencsés helyzetben, mert nem tudnak védekezni a vérengző nagyvad támadásaival szemben. Ha a kutyák nem tudják elkergetni a medvét, és beszabadul a nyájba, húscafatok maradnak körülötte. A kászonimpéri gazda látott már ilyen jelenetet, így tisztában van vele, hogy évente 10–15 százalékos élőállat-veszteséggel kell számolni. És az a jó esztendő, amikor egyetlen pásztor sem sebesül meg. De ilyenkor, télutón sincs azonban biztonságban a juhnyáj. Még alszanak a medvék, de nagy falkákban járnak a szintén védelem alatt álló farkasok.

A vészesen elszaporodott ragadozók a zárt téli karámokba nehezen jutnak be, de a gazdának mindig résen kell lennie, mert ahol hatszáz anyajuhot tartanak, ott nagy a kísértés az éhes farkasok számára is.

Kelendő a húsvéti bárány

Ahogy a gazda megjelenik a juhok között, odasereglik a jószág, várják az eleséget. Az állatokat fakorlátokkal választják szét kisebb csoportokra, hogy abrakolás idején ne rohanjanak a juhászra.

A Kászonokban közkedvelt vörös pofájú berke juhállomány egy része már törzskönyvezett. Több évig tartó folyamat, amíg a szigorú előírások alapján minden tenyész­állat bekerül a „kasztba”. Ezt elsősorban az anya- és apaállatok jóval magasabb ára és a nagyobb állami támogatás miatt tartják fontosnak a gazdák.

Amint kilépünk a juhok téli szállását övező tágas udvarba, a gazda mutatja, hogy a távolban merre húzódik a közbirtokossági erdők körül elterülő több száz hektárnyi legelőjük. Tavasztól késő őszig ott van az állatok szállásterülete és a juhászok otthona. Igaz, nem marad a legelőn őszig mind az öt-hatszáz újszülött bárány: a vadveszély miatt a gazdák arra törekszenek, hogy a magyar és a román húsvét idején lehetőleg minél több bárányt értékesítsenek. Az állat-egészségügyi hatóság által jóváhagyott vágópontokon annyi bárányt vágnak le, ami helyben elkél. Balázsék nem kockáztatnak, hogy az őszire közel-keleti exportra értékesíthető vágóállatokat a legelőn
hizlalják.

Mezőgazdasági mérnökként tért haza

A székelyföldi csípős hidegből betelepszünk az elegáns családi ház melegébe. Beszélgetés közben megkóstoljuk az érlelt juhtúrót is, amelyre mostanában nagy a kereslet a faluban, nem csak városon. Igazából nem is kell piacolni, mert elkél háztól. Vendéglátóim szerint azért nőtt meg a bárányhús és a tejtermékek ára, mert az utóbbi években folyamatosan apadt a juh­állomány.

Habár jelentősen nőttek az értékesítési árak, a juhosgazdának mégsem könnyebb az élete, ugyanis nagy gond a munkaerőhiány, nagyon nehéz hozzáértő juhászt találni.

A Balázs család legeltetési idényben 1400 birkára vigyáz, rájuk bízta ugyanis állatait minden kisebb juhosgazda a faluból. Nyáron öt juhászuk viseli gondját az állatoknak, amiért tisztességes fizetést, téli tűzifát és teljes ellátást kapnak a juhosgazdától. Az anyagilag megbecsült foglalkozás ellenére a valamikor vonzó juhászmesterség kiment a divatból, fiatalokat lasszóval is nehéz lenne találni.

Bekapcsolódik a beszélgetésbe házigazdánk lánya, Balázs Tünde állattenyésztő mérnök is, aki a budapesti agrárminisztérium által finanszírozott erdélyi falugazdász-hálózat egyik legfiatalabb tagja. Az ő tisztje a környékbeli gazdákkal tartani a kapcsolatot, találkozókat, gazdatanfolyamokat szervezni, felhívni a figyelmüket a pályázati lehetőségekre.

Kimutatásai szerint bő tíz évvel ezelőtt a környéken mintegy húszezer birkát tartottak, mára ennek kevesebb mint a fele maradt, amiből jó esetben háromezret fejnek.

A Kászonaltízből, Kászonfeltízből, Kászonjakabfalvából, Kászinimpérből és Kászonújfaluból álló 300 négyzetkilométeres Kászonok nevű tájegység gazdag legelőterülete mindig is ideális volt a juhászat számára, az utóbbi években azonban sokan felhagytak az ősi foglalkozással.

A bukaresti agrártudományi egyetemen végzett lány a román fővárosról is mesél. Kezdeti gyatra román nyelvtudásával amolyan csodabogárnak számított, de a tanárok és román évfolyamtársai segítségével hamar belejött a színromán oktatásba, és szép eredménnyel államvizsgázott.

Bevallása szerint azért ment Bukarestbe, hogy román környezetben tanulhasson meg rendesen románul, ami nélkül nehéz boldogulni, ha az ember elkerül a Székelyföldről az ország más vidékeire. Két testvére is a mezőgazdaság mellett döntött: húga szintén Bukarestben tanul mezőgazdasági mérnöknek, öccse pedig erdésznek készül. Balázs József szerint jó tudni, hogy már van, aki továbbviszi a családi állattartást.

Fiatalon elkezdett juhászat

A falugazdász elkalauzol a szomszédos Kászonjakabfalvára egy harmincas éveiben járó testvérpárhoz, Kelemen Andráshoz és Istvánhoz, akik nyolcszáz anyajuhot tartanak. A falu szélén kiépített állattelepen vannak húsmarhák is, a fiatal gazdák a több lábon állást próbálgatják. Az utóbbi években a húsmarhának nő az ázsiója, amióta egyre nehezebb megbízható fejőket találni a tejelőmarha-állományokhoz. A tehéncsorda így minimális emberi beavatkozással kint van az év nagyobb részében a villanypásztorral őrzött legelőn.

A kászonjakabfalvi Kelemen-testvérek számára a juhászat nemzedékekre visszanyúló családi hagyomány •  Fotó: Beliczay László Galéria

A kászonjakabfalvi Kelemen-testvérek számára a juhászat nemzedékekre visszanyúló családi hagyomány

Fotó: Beliczay László

A Kelemen testvérek is belekóstoltak a székelyföldi fiatalok divatos nyugat-európai munkavállalásába, de a németországi nehéz munka nem győzte meg őket, hogy ez lenne számukra a jövő. Egy nyári idény után hazatértek, és eldöntötték, belevágnak az állattartásba. Habár a szülők és nagyszülők szintjén megszakadt a családi örökség, sikerült kideríteni, hogy dédszüleik és korábbi felmenőik jómódú juhászok hírében álltak. A családi örökségből előbányászott adatok, képek felcsigázták a testvérpár fantáziáját.

Az autószerelői és élelmiszeripari szakérettségivel útnak induló testvérpárral a családi házban szövögetjük tovább a gazdálkodás dolgait. A sikeres fejlesztésekhez hozzájárult a tíz évvel ezelőtt elnyert, fiatal gazdákat megcélzó európai uniós és a magyar kormányforrásokból finanszírozott székelyföldi gazdaságfejlesztési pályázat is.

„Hosszú évek után most kezdjük érezni, hogy megéri a juhászat. Kereslet van a bárányra a hazai piacon, és a közel-keleti exportra is egyre jobb árat fizetnek, ami lendületet adhat a székelyföldi juhászatnak is” – magyarázza bizakodva Kelemen András, aki úgy véli, hogyha az állattartás emelkedő pályája tartós lesz, több fiatal köteleződik el a mezőgazdaság mellett a Kászonokban is.

Vendéglátóim szerint sokan rá fognak jönni, hogy a külföldi munkavállalás vakvágány. Az erdélyi keresetekhez mérve a nyugat-európai bérek soknak tűnhetnek, de befektetés nélkül a pénz hamar elfogy.

Előbb-utóbb itthon kell újratervezni az életet, amit Kelemenék sikerrel meg is tettek.

Szövetkezettel korszerűsítenék a helyi állattartást

Jó jel, hogy Kelemenékhez hasonlóan többen térnek haza a községben is. Ahogyan Balas Lajos kászonújfalvi gazda is tette, aki karácsonyfavágó csapatot toborzott, és együtt dolgoztak éveken át Dániában. Főnökei annyira megkedvelték, hogy egy romániai leányvállalatot is rábíztak, miután bejelentette, hogy végleg hazatér Erdélybe. Mára azonban felhagyott az észak-európai céggel, mert úgy véli, a helyi gazdálkodásban nyugodtabb élete lehet.

Gyönyörű húsformájú törzskönyvezett anyajuhait mutatja. Megtakarított pénzéből a szülői örökség mellé termőföldeket vásárolt, mára száz hektár legelő áll a bővülő állatállomány rendelkezésére.

Korábban minőségi érlelt sajtot készített juhtejből, amely a környéken ritkaságnak számít, a gazdák többsége ugyanis csak friss sajtot és túrót értékesít.

Ennek megvan a magyarázata: az érlelt sajthoz nélkülözhetetlen a magas tejhigiénia, amit a juhok kézi fejésénél nehéz biztosítani. Balas Lajos a sok vesződés miatt hagyta abba az érlelt sajtok készítését, és átállt húshasznosítású birkák tartására.

Balas Lajos jól fizető külföldi állását hátrahagyva tért haza gazdálkodni •  Fotó: Beliczay László Galéria

Balas Lajos jól fizető külföldi állását hátrahagyva tért haza gazdálkodni

Fotó: Beliczay László

Nyugat-Európát megjárt emberként azt is látja, hogy a versenyképesség érdekében sok mindenen változtatni kell ahhoz, hogy a helyi mezőgazdaságból tartósan meg lehessen élni a Kászonokban. Ez adta az ötletet, hogy több gazdával szövetkezetet jegyeztessen be a termékek közös értékesítésére és feldolgozására.

Szövetkezeti pályázatuk elbírálása folyamatban van, így abban reménykednek, hogy európai uniós támogatással sikerül tető alá hozni a környék első kis vágóhídját, ahol juhot, bárányt, szarvasmarhát és sertést egyaránt lehet majd vágni.

A hús egy részét feldolgoznák, a többit frissen értékesítenék.

„Egy ekkora községben nem csak kis vágóhídra, hanem tejfeldolgozó kisüzemre is szükség van. Gondolkodunk egy közös trágyatárolón, amire szintén szövetkezeti pályázatot nyújtottunk be. Örülök, hogy a gazdák részéről van fogadókészség a közös programokra. Tisztában vagyunk vele, hogy csak összefogással lehet olyan fejlesztéseket megvalósítani, amiből az egész gazdaközösség profitálhat” – mondja ki a fontos végkövetkeztetést a kászonújfalvi gazda, aki sokéves tapasztalatait itthon, szülőföldjén szeretné kamatoztatni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.

Tovább nőttek a lakásárak Romániában
Tovább nőttek a lakásárak Romániában
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

2025. július 04., péntek

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban

Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

2025. július 04., péntek

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására

Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

2025. július 03., csütörtök

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”

Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”
2025. július 03., csütörtök

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint

A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint
2025. július 03., csütörtök

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit

Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit